Λίγο η διακοπή του πρωταθλήματος που είχε προηγηθεί, λίγο η προσοχή να μην τραυματιστεί κάποιος και χάσει τον ημιτελικό με τον Ολυμπιακό, λίγο το ψυχικό σθένος του ΟΦΗ που ήθελε πάρα πολύ τη νίκη για να ελπίζει σε σωτηρία, έφεραν τελικά την ήττα για τον ΠΑΣ Γιάννινα στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ με 2-1 και μάλιστα με ολική ανατροπή! Οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν στο σκορ στην τελευταία φάση του α’ ημιχρόνου με τον Παμλίδη, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν το ουσιαστικό, αλλά και ψυχολογικό προβάδισμα και δύο καθοριστικά λάθη του Κάργα στην επανάληψη κόστισαν πολύ ακριβά.

Οι Γιαννιώτες έμειναν σήμερα μακριά από τον καλό τους εαυτό, αφού δεν είχαν όλα αυτά τα χαρακτηριστικά που τους έχουμε συνηθίσει, δηλαδή ασφυκτικό πρέσινγκ, πρώτοι στις μονομαχίες και δύναμη στο παιχνίδι. Όπως άλλωστε περιγράφαμε και στην πρωινή προαναγγελία του αγώνα, ομάδα που έχει ρυθμό και φόρα στο πρωτάθλημα, επηρεάζεται περισσότερο από μία διακοπή. Και δυστυχώς αυτό επιβεβαιώθηκε, ειδικά στο πρώτο 20λεπτο των δύο ημιχρόνων.

Ο ΟΦΗ ήταν καλύτερος στο πρώτο 25λεπτο περίπου και δημιούργησε φάσεις, τις οποίες έσωσαν οι Πίρσμαν 2 φορές και Κάργας. Αναμενόμενο ήταν για τους γηπεδούχους να μπουν με περισσότερη ορμή, αφού «καίγονταν» για τους 3 βαθμούς. Όμως σιγά-σιγά οι «κυανόλευκοι» μπόρεσαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και να βρουν κάποια σουτ που έδιναν την αίσθηση στους αντιπάλους ότι αν δεν προσέξουν θα φάνε γκολ, κάτι που έγινε τελικά στην τελευταία φάση του α’ ημιχρόνου. Στο 45+2′ ο Πίρσμαν πέρασε τη σέντρα προς τον Καρτάλη, αυτός «τσίμπησε» μ’ ένα κοντρόλ την μπάλα και πλάσαρε σε δεύτερο χρόνο τον Βάτερμαν, ο οποίος απέκρουσε ενστικτωδώς, αλλά ο Παμλίδης καραδοκούσε και από κοντά έγραψε το 0-1, πετυχαίνοντας παράλληλα το 7ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Αντί, όμως, το γκολ αυτό να δώσει φτερά στον ΠΑΣ και να ρίξει ψυχολογικά τον ΟΦΗ, συνέβη το αντίθετο. Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην επανάληψη, πίεσαν τον ΠΑΣ και το 1-1 ήρθε στο 52′ μετά από τραγικό αμυντικό λάθος. Ο Ντομίνγκεζ γύρισε απρόσεχτα την μπάλα στον Κάργα, αυτός έχασε το κοντρόλ, ο Σαρδινέρο επωφελήθηκε και πλάσαρε ψηλοκρεμαστά τον Λοντίγκιν.

Το γκολ αυτό άλλαξε πλήρως και την ψυχολογία του ματς, με τους παίκτες του Νίκου Νιόπλια να τα δίνουν όλα και στο 58′ να κερδίζουν πέναλτι σε χέρι του Κάργα! Ήταν ένα γέμισμα από εκτέλεση φάουλ, ο Κάργας πήδηξε να διώξει με το κεφάλι, δεν βρήκε την μπάλα όμως η οποία άθελά του τον βρήκε στο χέρι. Ο Γκορτσίλας είδε τη φάση στο VAR και έκρινε ότι το χέρι δεν ήταν σε φυσική θέση. Ξεκάθαρο σφύριγμα έδρας, αφού ο Κάργας δεν είχε μακριά από το σώμα του το χέρι, γι’ αυτό και από το VAR άφησαν τη φάση στην κρίση του διαιτητή. Τελικά ο Σολίς ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 2-1 στο 61′.

Στο τελευταίο 25λεπτο ο ΟΦΗ ταμπουρώθηκε, ο ΠΑΣ προσπάθησε και είχε μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Μιλιντσεάνου, αλλά δεν μπόρεσε να σώσει έστω το αήττητο σερί των 5 αγωνιστικών στα λεπτά που απέμεναν.

Το τελευταίο σφύριγμα του Γκορτσίλα βρήκε τους παίκτες του ΟΦΗ να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη που τους ανέβασε στους 23 βαθμούς και τους έδωσε μια μικρή βαθμολογική ανάσα.

Παρά την ήττα και τον τρόπο που αυτή ήρθε, δεν υπάρχει κανένα περιθώριο για τον ΠΑΣ να ασχοληθεί περισσότερο με αυτό το ματς. Αυτή τη στιγμή όλη η πόλη ζει για τον αγώνα της Τετάρτης με τον Ολυμπιακό κι εκεί πρέπει να επικεντρώσει η ομάδα, κρατώντας την ηρεμία της, αφού θα είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι.