Ιστορικής σημασίας είναι για τον ΠΑΣ Γιάννινα ο αγώνας της Τετάρτης με τον Ολυμπιακό για τους «4» του κυπέλλου Ελλάδος. Για τρίτη μόλις φορά θα βρεθούν στα ημιτελικά του θεσμού με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, που δεν είναι μόνο το βάρος της φανέλας που τον καθιστά φαβορί, αλλά και η σοβαρότητα που επιδεικνύει φέτος σε όλα του τα παιχνίδια.

Ωστόσο, στο ποδόσφαιρο ποτέ δεν πρέπει να λες ποτέ κι αυτό το επιβεβαιώνει και ο ιστορικός θρίαμβος του 2007. Ο ΠΑΣ Γιάννινα, αν και ομάδα Β’ Εθνικής τότε, κατάφερε να αποκλείσει τον Ολυμπιακό σε διπλά παιχνίδια και μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που «ερυθρόλευκοι» αποκλείονταν από ομάδα κατώτερης κατηγορίας. Στο πρώτο ματς στους «Ζωσιμάδες» με γκολ των Κοντογουλίδη και Ντομορό ο «Άγιαξ της Ηπείρου» είχε επικρατήσει με 2-1 και λίγες μέρες μετά στο Καραϊσκάκης το ματς πήγε στην παράταση, με τον Κοντογουλίδη να πετυχαίνει το γκολ της πρόκρισης!

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής εκείνων των αναμετρήσεων, Βαγγέλης Κοντογουλίδης, αλλά και ο Γιώργος Σαϊτιώτης, μιλώντας στον ΔΩΔΩΝΗ SUPER FM 104,3 και την εκπομπή του Μ. Μερτζιανίδη «Στη Λακούβα» θυμήθηκαν το κλίμα εκείνων των ημερών και το πώς είχε επιτευχθεί η μεγάλη αυτή πρόκριση μέσα στο κατάμεστο «Γ. Καραϊσκάκης». Μάλιστα αποκαλύπτουν και το γιατί ο Κοντογουλίδης επέλεξε να σουτάρει από μακριά στο γκολ της πρόκρισης, αλλά και γιατί πανηγύρισε σταυροπόδι!

Παραθέτουμε και τις συνθέσεις του επαναληπτικού αγώνα της 31ης Ιανουαρίου:

Ολυμπιακός: Νικοπολίδης, Ζεβλάκοφ, Ντομί, Σέζαρ (104′ Οκκάς), Τοροσίδης, Στολτίδης (71′ Μάριτς), Καστίγιο, Νε (46′ Μπαμπανγκίντα), Κωνσταντίνου, Ριβάλντο, Τζόρτζεβιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα: Τόλιος, Ντάσιος, Κατερίνης, Κούσας, Αντάντο, Ρεπέρνε, Γήττας, Μιχαλόπουλος (86′ Γεωργιάδης), Μπελά, Σαΐτιώτης (71′ Καζναφέρης), Ντομορό (62′ Κοντογουλίδης).

Η συνέντευξη του Σαϊτιώτη ξεκινάει από το 01:50 του βίντεο και από το 29ο λεπτό του Κοντογουλίδη