Οι αγώνες των πλέι άουτ με ομάδες που έχουν μεγαλύτερα κίνητρα απ’ αυτόν φαίνεται ότι δεν ταιριάζουν καθόλου στον ΠΑΣ Γιάννινα, αφού μετά τον ΟΦΗ έχασε με ανατροπή στο β’ ημίχρονο και από τη Λαμία με 1-2!

Όπως δείχνουν τα πράγματα, η γρήγορη σωτηρία, αλλά και η πορεία στο κύπελλο, δεν ισορροπήθηκαν κατάλληλα με το κίνητρο της 7ης θέσης, με αποτέλεσμα η ομάδα να μην μπορεί να κρατήσει τη φρεσκάδα της και το μυαλό της συγκεντρωμένο επί 90 λεπτά.

Σε ματς σαν το σημερινό, όμως, όπως και σ’ εκείνο με τον ΟΦΗ, ισχύει το “αν δεν μπορείς να κερδίσεις, τουλάχιστον μη χάνεις”, ώστε να μην μπορεί κανείς να αμφισβητήσει τις δυνατότητες αυτής της ομάδας που φέτος έχει καταπλήξει με τους μεγάλους, αλλά δεν τα πηγαίνει το ίδιο καλά με τους μικρομεσαίους.

Ασφυκτικό το πρέσινγκ της Λαμίας

Με το “καλημέρα” η Λαμία έδειξε ότι ήρθε στα Γιάννενα να τα δώσει όλα για τη σωτηρία εκμεταλλευόμενη και την κούραση του ΠΑΣ από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Έτσι ο κ. Γρηγορίου κρατούσε 3-4 παίκτες έξω από την περιοχή του Λοντίγκιν και πολύ κοντά τις υπόλοιπες γραμμές ώστε ο ΠΑΣ να μην μπορεί να παίξει build up και να περάσει με αξιώσεις τη μεσαία γραμμή.

Μάλιστα απείλησε πολύ γρήγορα στο ματς με τρομερή ευκαιρία του Τζανετόπουλου στην οποία είπε “όχι” ο Λοντίγκιν σε κοντινό σουτ, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ήταν η σειρά των Ηπειρωτών να απειλήσουν με ανάποδο ψαλίδι του Ελευθεριάδη, το οποίο εξουδετέρωσε με υπερένταση ο Επασί, χτυπώντας και στο δοκάρι της ομάδας του στην υπερπροσπάθειά του.

Κι ενώ η Λαμία ήταν εκείνη που πίεζε, ο ΠΑΣ Γιάννινα προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τον Μπρένερ, ο οποίο εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων μετά από εκτέλεση κόρνερ του Καρτάλη και με κοντινό σουτ έγραψε το 1-0 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στη σεζόν.

Παρά το γκολ, πάντως, η Λαμία κρατούσε με το πρέσινγκ της στο μισό γήπεδο τον ΠΑΣ Γιάννινα και με στατικές φάσεις προσπαθούσε να πετύχει κάποιο γκολ, με την άμυνα όμως των Γιαννιωτών να αντεπεξέρχεται σχετικά εύκολα.

Το α’ μέρος σημαδεύεται όμως και από τον τραυματισμό του Πίρσμαν στο 23ο λεπτό. Ο Βέλγος μπακ ένιωσε ένα τράβηγμα στον οπίσθιο μηριαίο και η πρώτη εκτίμηση είναι ότι χάνει μόνο το παιχνίδι με τον Βόλο. Θα κάνει όμως μαγνητική για να επιβεβαιωθεί αυτή η εκτίμηση.

“Κλασικός” ΠΑΣ στην επανάληψη

Το β’ ημίχρονο δυστυχώς ξεκίνησε όπως και πολλά ακόμα ημίχρονα κυρίως στις αρχές της σεζόν. Στο 47′ η Λαμία ισοφάρισε από στατική φάση, με τον Ντέλετιτς να εκτελεί φάουλ και τον Τζανετόπουλο με κεφαλιά να κάνει το 1-1!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό παραλίγο ο ίδιος παίκτης να πετύχει αυτογκόλ, αφού σε φάουλ του Καρτάλη έπιασε κεφαλιά προς τα πίσω και έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Επασί!

Ο ΠΑΣ ισορρόπησε το παιχνίδι μετά απ’ αυτή τη φάση, μπήκε κιόλας στο ματς ο Παμλίδης δίνοντας μια επιθετική πνοή παραπάνω παίζοντας δίπλα στον Μιλιντσεάνου και στο 64 χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία από τον πρώτο σκόρερ των “κυανόλευκων” που δεν μπόρεσε να νικήσει τον Επασί με σουτ έπειτα από το 1-2 που έπαιξε με τον Μιλιντσεάνου.

Στο τελευταίο 20λεπτο το ματς κρεμόταν σε μια λεπτή κλωστή, αφού και οι δύο ομάδες έψαχναν το γκολ, το οποίο πρώτη άγγιξε η Λαμία στο 73′ με τον Ντέλετιτς να πλασάρει τον Λοντίγκιν σε τετ-α-τετ, αλλά η μπάλα βρήκε στη ρίζα της δεξιάς δοκού, με τους παίκτες και των πάγκο των φιλοξενούμενων να τραβάνε τα μαλλιά τους για τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία!

Στο 76′ ο ΠΑΣ Γιάννινα “απάντησε” κατά μία έννοια στις μεγάλες ευκαιρίες, με τον Παμλίδη να μην μπορεί να σκοράρει από τη γωνία σχεδόν της μικρής περιοχής και τελικά το ένα ακόμα γκολ που φαινόταν ότι είχε το ματς, το πέτυχε η Λαμία στο 82′ με τον Βασιλακάκη να περνάει μπαλιά -τρύπα στον Ντέλετιτς που έφυγε στην πλάτη της άμυνας και τη δεύτερη φορά δεν αστόχησε, κάνοντας μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το 1-2.

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΣ Γιάννινα με συνεχή γεμίσματα προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά δεν είχε την τύχη να κλέψει κάτι από ένα ματς που εν τέλει το κέρδισε η ομάδα που τα έδωσε όλα για όλα, με το ένστικτο της επιβίωσης να στέκεται αρκετό.

Παρά την ήττα, πάντως, έγινε ωραίο παιχνίδι σήμερα στους “Ζωσιμάδες” διαψεύδοντας όσους περίμεναν ένα κλειστό παιχνίδι, όπου η Λαμία απλά θα ερχόταν για να κρατήσει το μηδέν. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου εκμεταλλεύτηκε την κούραση του ΠΑΣ από το κύπελλο και το ενδεχόμενο σοκ από τον τραυματισμό του Πίρσμαν, τα έδωσε όλα, έτρεξε ασταμάτητα για 90 λεπτά, ήθελε περισσότερο τη νίκη και την πήρε.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος (62′ Σάλιακας), Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν (23′ Πήλιος), Κάστρο, Ντομίνγκεθ, Μπρένερ (83′ Γροσδάνης), Ελευθεριάδης (83′ Λιάσος), Καρτάλης (62′ Παμλίδης), Μιλιντσεάνου.

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Σκόνδρας, Βύντρα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Μπιάρνασον (75′ Βασιλακάκης), Ντέλετιτς (88′ Γκούγκα), Καραμάνος.