Με εικόνα που παραπέμπει στο… μέλλον του (!), ο car.gr ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχτηκε ισόπαλος στον Βόλο με 1-1, αποτέλεσμα που ήταν δίκαιο με βάση τις ευκαιρίες που χάθηκαν από τις δύο ομάδες, αλλά και τη γενικότερη εικόνα τους.

Ο Βόλος ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο 20λεπτο πέτυχε γκολ με τον Σάντσεζ στο 4ο λεπτό και είχε δύο δοκάρια με Περά και Νίνη πριν τη συμπλήρωση 15 λεπτών, ωστόσο ο ΠΑΣ κατάφερε να αντισράσει και σκόρερ για τους Ηπειρώτες ήταν ο 21χρονος Λιάσος στο 29ο λεπτό, ο οποίος πέτυχε το παρθενικό του γκολ σε επαγγελματική κατηγορία.

Ο κ. Γιαννίκης σήμερα έδωσε ευκαιρίες και σε άλλα νεαρά παιδιά, εκτός του Λιάσου, όπως τον 20χρονο Πήλιο που έπαιξε βασικός, τους 19χρονους Λώλη και Γροσδάνη που μπήκαν αλλαγή στο τελευταίο 20λεπτο και τα πήγαν επίσης πολύ καλά, τον 21χρονο Δούμτση που μπήκε κι αυτός προς το τέλος αλλαγή, ενώ είδαμε και παιδιά με μικρό χρόνο συμμετοχής φέτος, όπως τους 23χρονους Οικονομόπουλο και Πανουργιά. Μάλιστα, ο κόουτς δήλωσε μετά το ματς ότι σκοπεύει να αφήσει έκθεση στη διοίκηση για τα παιδιά αυτά, είτε μείνει είτε αποχωρήσει, όπως επιτάσσει η επαγγελματική του συνείδηση.

Η έκπληξη σήμερα δεν ήταν μόνο οι πολλές αλλαγές, αλλά και η απόφαση του κόουτς να δοκιμάσει το 3-5-2 σε ολόκληρο παιχνίδι, κάτι που δοκίμασε ελάχιστες φορές ως τώρα και μόνο για κάποια 5λεπτα για να διασφαλίσει ορισμένα αποτελέσματα. Έτσι, είδαμε ενδεκάδα με Χουτεσιώτη στο τέρμα, τριάδα στην άμυνα με Εραμούσπε αρχικά στο κέντρο, Παντελάκη δεξιά και ο Πανουργιά αριστερά του. Δεξί μπακ χαφ τον Οικονομόπουλο, αριστερό τον Πήλιο, στα χαφ τους Κάστρο στον άξονα με Λιάσο δεξιά και Καρτάλη αριστερά του και στην επίθεση τους Μπρένερ και Παμλίδη. Να σημειωθεί ότι στην ενδεκάδα είχε δηλωθεί αρχικά ο Μιλιντσεάνου, ο οποίος όμως ένιωσε κάποια ενόχληση στο ζέσταμα και αποφασίστηκε να μην υπάρξει κανένα ρίσκο, γιατί ήδη έχουν αρχίσει κάποιες απώλειες τις τελευταίες μέρες, όπως Πίρσμαν, Κάργας.

Απ’ ό,τι φάνηκε το νέο σύστημα και οι πολλές αλλαγές παικτών δεν βοήθησαν τον ΠΑΣ να μπει δυνατά στο ματς και χρειάστηκαν περίπου 20-25 λεπτά να βρει η ομάδα τα πατήματά της. Μέχρι τότε ο Βόλος ήταν αυτός που κυριαρχούσε, σκόραρε και είχε και 2 δοκάρια.

Όσο περνούσαν όμως τα λεπτά η ομάδα έβρισκε τον ρυθμό της, τους αυτοματισμούς της και στο 29′ ήρθε η ισοφάριση με πολύ ψύχραιμο σουτ του Λιάσου που πήρε το ριμπάουντ από κακή απόκρουση του Κλέιμαν σε τρομερό σουτ του Κάστρο από τα 30-35 μέτρα!

Το γκολ του ΠΑΣ άλλαξε και την ψυχολογία της ομάδας, η οποία πήρε τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησε και κάποιες ακόμα καλές ευκαιρίες να γυρίσει ολοκληρωτικά το παιχνίδι, όμως όλα τα σουτ πήγαιναν πάνω στον Κλέιμαν που είχε καλές τοποθετήσεις στο τέρμα του.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε να κρατάει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στην επανάληψη, με τον κ. Γιαννίκη, να κάνει και μερικές διορθωτικές κινήσεις. Αρχικά βγήκε ο Πανουργιάς για να μπει ο Σάλιακας, με την τριάδα των στόπερ να γίνεται Οικονομόπουλος, Παντελάκης, Εραμούσπε. Η άμυνα τα πήγε καλύτερα με τη συνεργασία που είχαν Οικονομόπουλος και Σάλιακας, αλλά και Εραμούσπε, Πήλιος από τα άκρα, ενώ μετά το 70′ είδαμε και τους Λώλη, Γροσδάνη να μπαίνουν και να δίνουν καλή αύρα στην ομάδα. Μάλιστα βγήκαν και επιθετικές συνεργασίες που μπορούσαν να αποφέρουν ένα ακόμα γκολ, κάτι που έγινε στο 88′ με τον Σάλιακα, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε για οφσάιντ του Παμλίδη, όταν έκανε την πρώτη προβολή από τη σέντρα του Λώλη.

Το τελευταίο σφύριγμα του Κουτσιαύτη μάλλον άφησε ικανοποιημένες και τις δύο ομάδες, αφού το 1-1 ήταν δίκαιο, αν και ο ΠΑΣ ήταν αυτός που στα τελευταία κυρίως λεπτά είχε τις μεγάλες ευκαιρίες να φύγει με το διπλό.