Κορυφή με σπουδαία νίκη για τον ΟΦΑΜ Κέρκυρας που νίκησε με 2-0 τη Θύελλα Κατσικά στα Γιάννενα σε εξ’ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής του 5ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Μπορεί οι δύο ομάδες να έμειναν στο 0-0 στο α’ ημίχρονο, όπου το ματς είχε καλό ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαιρίες, όμως στην επανάληψη τα τραγικά λάθη της άμυνας των «ερυθρόλευκων» κόστισαν τον βαθμό.

Στο 58΄ ο Μιχαηλίδης ανέτρεψε τον Γωνιάδη μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Σ. Σπίνουλας κάνοντας το 0-1.

Η Θύελλα προσπάθησε να αντιδράσει και να πιέσει για την ισοφάριση και στο 66΄ ο Γούλας εκτέλεσε φάουλ, ο Σκάρπος έδιωξε ασθενώς, ο Μιχαηλίδης πήρε το «ριμπάουντ» και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός τον υπέδειξε σε θέση οφσάιντ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι ρίσκαραν, ωστόσο το 0-2 ήρθε σε μία παντελώς ανύποπτη στιγμή, καθώς στο 80’ ο τερματοφύλακας Πατσιούρας πήρε την μπάλα από γύρισμα συμπαίκτη του, δεν έδιωξε αμέσως με τα πόδια, αλλά προσπάθησε να ντριμπλάρει τον Γωνιάδη που έπεσε για τάκλιν, η μπάλα κόντραρε μεταξύ τους και ο Γωνιάδης σε κενή εστία έκανε το 0-2.

Από εκεί και πέρα κάθε προσπάθεια να γυρίσει το ματς ήταν μάταιη και η Κατσικά γνώρισε την 4η ήττα της σε 5 ματς, ενώ για μία ακόμα φορά δεν σκόραρε. Όλα αυτά την κρατάνε στην τελευταία θέση, με τις ελπίδες παραμονής να μειώνονται.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Κατσικά: Πατσιούρας, Μελιγγιώτης (72΄ Ρίζος), Λισγάρας, Μιχαηλίδης, Ψαρράς (72΄ Περβανάς), Τσουμάνης, Νάνος (52΄ Γούλας), Φαρμάκης, Μπλέτσας, Πολυχρόνης (63΄ Παπαρούνας), Κακαράντζας

ΟΦΑΜ: Σκάρπος, Ταμπάκου, Κατελούζος, Γραικός Κ., Παπαδόπουλος, Λολές (69΄ Παππάς), Σπίνουλας Σ., Βλάχος (88΄ Ζώνιος), Γραικός Ι. (69΄ Αμπατζίδης), Γωνιάδης (88΄ Χαρβαλιάς), Γραικός Γ. (88΄ Σπίνουλας Ν.)