Καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» τον ΠΑΣ Γιάννινα WBC  και διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1 γυναικών.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ξεκίνησε καλύτερα και είχε προηγηθεί με 8-10 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, αλλά στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ Γιάννινα «κόλλησε» στο σκοράρισμα, δεν έβρισκε λύσεις και μ’ ένα επιμέρους 10-0 στα πρώτα λεπτά το «τριφύλλι» έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη, κάνοντας στη συνέχεια μια καλή διαχείριση της διαφοράς.

Από τον ΠΑΣ Γιάννινα ξεχώρισε η Πανούση με 17 πόντους και ακολούθησαν οι Γκρέις και Βιντσιλαίου με 14. Από τον Παναθηναϊκό, η Μόργκαν με 19 πόντους ήταν αυτή που οδήγησε την ομάδα της στη νίκη.

Όλο το βάρος τώρα πέφτει στον αγώνα της Μεγάλης Τετάρτης που θα γίνει κι αυτός στην Αθήνα, κόντρα στην ομάδα του Ζωγράφου. Ο ΠΑΣ με νίκη θα κρατήσει βάσιμες τις ελπίδες του για την τετράδα.