Για την υπέρβαση πήγε η Θύελλα Κατσικά στο Καναλάκι, ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν τεράστια και το τελικό 4-1 ακούγεται βαρύ, αλλά αν δεν ήταν σε καλή μέρα ο Πατσιούρας ίσως ο δείκτης του σκορ να έφτανε και ακόμα πιο ψηλά, αφού οι γηπεδούχοι έχασαν σωρεία ευκαιριών ειδικά προς το τέλος.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Νίκου Γκούρα, αφού στο 5ο μόλις λεπτό ο Μανιώτης έκανε χέρι στη μεγάλη περιοχή και ο Μπλέτσας από την άσπρη βούλα έκανε το 0-1.

Όμως η αντίδραση της ομάδας του Βαγγέλη Τζιάρρα ήταν γρήγορη και με ωραίο ποδόσφαιρο, που δικαιολογεί την 1η θέση στη βαθμολογία, έφτασε στην ανατροπή.

Στο 28’ μετά από σέντρα του Κυριάκη και κεφαλιά του Βέρμπη από κοντά έγινε το 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου!

Στην επανάληψη το Καναλάκι ήταν «πολυβόλο». Στο 49’ μετά από ασίστ του Βέρμπη, ο  Πότσης έφυγε ωραία από πλάγια θέση και με διαγώνιο σουτ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του.

Στο 63’ οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τη νίκη τους με σκόρερ έναν πρώην παίκτη του ΠΑΣ Γιάννινα, τον Βασιλάκη, ο οποίος με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Αναστασιάδη, διαμόρφωσε το 3-1.

Έχοντας διώξει το άγχος, οι γηπεδούχοι έχασαν και πολλές ακόμα ευκαιρίες για ένα τέταρτο γκολ, το οποίο ήρθε ως «κερασάκι στην τούρτα» με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ του Ντόκου στο 93’ με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί «παραθυράκι» του Πατσιούρα.

Καναλάκι : Βλάχος, Ζδράβος (Κωνσταντίνου 73΄), Βασιλειάδης (Τάτσης 57΄), Βασιλάκης, Φράγκος, Μανιώτης, Πότσης, Κυριάκης (Εμβραίζογλου 67΄), Βέρμπης (Λύγκας 73΄) , Ντόκος, Αναστασιάδης (Ερέκι 73΄)
Θύελλα Κατσικά : Πατσιούρας, Μελιγγιώτης (Περβανάς 59΄), Λισγάρας, Μιχαηλίδης (Μαρούλης 75΄), Ψαρράς, Τσουμάνης (Πάνος 75΄), Νάνος, Φαρμάκης (Κακαράντζας 59΄), Μπλέτσας, Ρίζος (Παπαρούνας 59΄), Γούλας

25/04/2021, 16:30
Αχέρων Καναλακίου 4-1 Θύελλα Κατσικας
Πρέβεζας 2016 ΠΑΣ 0-0 Μεσολογγίου ΑΕ
Κτην. Αστέρας Καληράχης 1-1 Αμβρακικός Λουτρού
Ο.Φ. Αγίου Ματθαίου 0-1 ΑΕ Λευκίμμης
Παναγρινιακός 1-1 Θύελλα ΠΑΣ