Το πιο θερμό χειροκρότημα αξίζει ο ΠΑΣ Γιάννινα για την προσπάθειά του, παρά την πικρία του αποκλεισμού από τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος από τον Ολυμπιακό. Το όνειρο έμεινε όνειρο για φέτος, ωστόσο το ταξίδι μέχρι εδώ ήταν αυτό που μετράει περισσότερο, καθώς αφήνει πολύ όμορφες αναμνήσεις και μια πορεία που θα μνημονεύεται για χρόνια!

Είχε δύσκολο έργο ούτως ή άλλως ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα και δυστυχώς η… ανηφόρα έγινε ακόμα πιο απότομη όταν σε μια συνηθισμένη φάση μέσα στην περιοχή σε τάκλιν του Πίρσμαν, η μπάλα βρήκε στο χέρι του, με τον Πολωνό ρέφερι να δίνει το πέναλτι. Μπορεί να μην υπήρχε πρόθεση από τον Βέλγο, ωστόσο η μπάλα είχε πορεία προς την εστία κι έτσι χρεώθηκε» και με κίτρινη κάρτα. Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Ελ Αραμπί στο 26ο λεπτό, βάζοντας σε θέση οδηγού για την πρόκριση του Ολυμπιακού.

Μέχρι τότε ο ΠΑΣ στεκόταν αρκετά καλά, με τον Ολυμπιακό να έχει 1-2 φάσεις, αλλά ο Λοντίγκιν έδειξε καλά αντανακλαστικά. Ο ΠΑΣ από την πλευρά του είχε κάποια περιφερειακά σουτ, που δεν τα εκμεταλλεύτηκε.

Μετά το 1-0, ο ΠΑΣ προσπάθησε να πάρει περισσότερη κατοχή μπάλας, αλλά η οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού δεν του επέτρεπε να φτάνει με αξιώσεις στην περιοχή του Σα. Ο ρυθμός άρχισε να πέφτει, αλλά στο 41’ μια στιγμή έμπνευσης του Ελ Αραμπί έφερε το σκορ στο 2-0. Ο Μαροκινός με τακουνάκι άλλαξε πόδι και με δυνατό σουτ δίπλα από το σημείο του πέναλτι έκανε ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα για τον Ολυμπιακό.

Αντίδραση ΠΑΣ με γρήγορο γκολ

Στο β’ ημίχρονο ο κ. Γιαννίκης «φρέσκαρε» λιγάκι την ομάδα ρίχνοντας Μπρένερ και Κρίζμαν, γύρισε το σύστημα σε 4-4-2 και έψαξε το γρήγορο γκολ, το οποίο ήρθε στο 50ο λεπτό, με τον Πίρσμαν να βρίσκει στη μεγάλη περιοχή τον Καρτάλη και ο τελευταίος με τρομερό συσρτό σουτ μείωσε σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Μάλιστα 3 λεπτά μετά ο ΠΑΣ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-2, αφού σε εκτέλεση φάουλ του Καρτάλη, σαν κοντινό κόρνερ από δεξιά, ο Παντελάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγα εκατοστά δίπλα από την εστία του Σα! Αυτή ήταν ίσως και η ευκαιρία της χρονιάς για τον ΠΑΣ, γιατί αν γινόταν το 2-2 θα βλέπαμε μετά άλλο ματς.

Κι αφού δεν έγινε το 2-2, ο ΠΑΣ ρίσκαρε όσο μπορούσε, με τον Ολυμπιακό στη συνέχεια να βρίσκει χώρους και να φτάνει και σε τρίτο γκολ με τον Μπρούμα, με το ματς κάπου εκεί να κρίνεται, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των «κυανόλευκων». Πάντως στο γκολ του Μπρούμα φαίνεται να υπάρχει οφσάιντ και μάλιστα σε δύο χρόνους στις πάσες που άλλαξαν, που δεν ελέγχθηκε.

Μάλιστα ο Μπρούμα έχασε και 2-3 ακόμα κλασικές ευκαιρίες να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ.

Ο ΠΑΣ φωνάζει για πέναλτι στον Κάστρο στο 69′ με τον Σεμέντο να τραβάει καθαρά από τη φανέλα τον Κολομβιανό. Εκεί ο ΠΑΣ στερήθηκε την ευκαιρία να πάρει το πέναλτι, αφού το VAR “έπνιξε” τη φάση.

Στο 90’ ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες, λόγω αποβολής του Χολέμπας, όμως δεν άλλαξε κάτι στο ματς στο έξτρα 6λεπτο των καθυστερήσεων.

Στα τελευταία λεπτά το ματς «έσβησε», ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη μεγάλη πρόκριση και ο ΠΑΣ έφυγε από τον θεσμό ένα βήμα πριν το θαύμα. Ωστόσο έδειξε ότι μόνο τυχαία δεν έφτασε τόσο μακριά, στάθηκε πολύ καλά και “έπεσε” ηρωικά μαχόμενος, όπως δείχνοουν και κάποια νούμερα της στατιστικής. Οι τελικές ήταν 12 (9) και 8(3), με την κατοχή στο 52%-48%.

Το τέλος του κυπέλλου σημαίνει την αρχή της νέας περιόδου ουσιαστικά για τον ΠΑΣ, αφού θα πρέπει σιγά-σιγά να αναμένουμε εξελίξεις σε θέματα ανανεώσεων προπονητή και παικτών. Και φυσικά απομένουν δύο ματς πρωταθλήματος με Απόλλωνα Σμύρνης και ΑΕΛ, στα οποία οι Γιαννιώτες θα πρέπει να κλείσουν με όσο το δυνατόν καλύτερη εικόνα.