“Φωτιά” στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος της Super League έβαλε ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά το ισόπαλο 1-1 που πήρε στη Θεσσαλονίκη από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ! Οι “κυανόλευκοι” προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Κύρκος και εκτέλεσε εύστοχα ο Γροσδάνης και έβαλαν τις βάσεις ενός αποτελέσματος που μπορεί να μην ήταν νικηφόρο, ωστόσο ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών του ΠΑΟΚ μέσα στη σεζόν!

Μάλιστα ο ΠΑΣ Γιάννινα διαμαρτύρεται και για ένα πέναλτι υπέρ του Λώλη στο 84′, αλλά και για μια φάση στο 86′ που ο Μίνα έφευγε μόνος σε αντεπίθεση και κόπηκε λανθασμένα με οφσάιντ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 95′ να φύγει με το διπλό, όταν ο Βλαχόπουλος έφυγε πίσω από τη σέντρα μόνος του με τον τερματοφύλακα, τον πλάσαρε, αλλά ο “πορτιέρε” του ΠΑΟΚ βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να περάσει δίπλα από το δοκάρι του σε κόρνερ.

Το ματς ήταν σχετικά μοιρασμένο στο α’ ημίχρονο, με μια άκαρπη υπεροχή του ΠΑΟΚ. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο, ισοφάρισαν στο 51ο λεπτό και μέχρι το 75′ κυριάρχησαν. Κάπου εκεί, όμως ο ΠΑΣ άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι και αν ο διαιτητής δεν υπολόγιζε την έδρα, οι πορτοκαλί” θα είχαν φύγει με νίκη.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βρακάς, Πήλιος, Ρίζος, Τσιούτσιος, Ντόντης, Πόγιας (60’ Μπέλλος), Φερεντίνος (75’ Ζώνιος), Κύρκος (75’ Λάμα), Μίνα (88’ Γερονικολός), Γροσδάνης, Λώλης (88’ Βλαχόπουλος).