Μετά τις τρεις εντυπωσιακές νίκες της μεγάλης ομάδας του ΠΑΣ Γιάννινα επί του Παναθηναϊκού σε 16 μέρες, ήταν η σειρά της Κ19 να αποδείξει ότι ούτε εκείνη χάνει φέτος από το «τριφύλλι»! Η ομάδα του Χρήστου Αγγέλη πέτυχε μία ιστορικής σημασίας νίκη στο Κορωπί επί των «πρασίνων» με 3-2, που είναι η πρώτη εκτός έδρας επί του Παναθηναϊκού σε επίπεδο Super League! Έχουν προηγηθεί 8 ήττες και μία ισοπαλία, η οποία είχε έρθει τη σεζόν 2013-2014.

Πιο κάτω θα δείτε αναλυτικά και όλα τα αποτελέσματα των αγώνων ΠΑΟ-ΠΑΣ με γηπεδούχο τον Παναθηναϊκό:

2020-2021 ΠΑΟ-ΠΑΣ 2-3

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε θέληση, πάθος και αποφασιστικότητα και παρά του μουδιασμένο ξεκίνημα στο πρώτο 15λεπτο, στη συνέχεια ήταν καταιγιστικός για ένα δεκάλεπτο χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες και πετυχαίνοντας δύο γκολ ως το 25’.

Στο 15’ κεφαλιά πάσα του Νταμπίζα και ο Βολάκης με πλασέ έκανε το 1-0

Στο 17’ μπάσιμο του Πήλιου από αριστερά και κοφτή πάσα στον Μίνα, πλασέ του τελευταίου και η μπάλα δίπλα από το δοκάρι!

Στο 20’ σουτ του Φερεντίνου, η μπάλα  σύριζα από το κάθετο δοκάρι

Στο 22’ κλέψιμο του Τσέλιου και πάσα στον Μίνα που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-1!

Στο 24’ νέο κλέψιμο αυτήν τη φορά από τον Κύρκο και πάσα στον Μίναμε τον οποίο έπαιξε το 1-2 για να σκοράρει ο Κύρκος και με πλασέ να κάνει το 1-2!

Ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο λεπτό του α’ μέρους είχε καλή ευκαιρία με σουτ του Νταμπίζα που εξουδετέρωσε καταπληκτικά ο Βρακάς.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε και πάλι φουριόζος και με γρήγορο γκολ πέτυχε το 1-3 στο 50’! Έγινε το κλέψιμο από τον Μίνα, η πάσα αμέσως στον Φερεντίνο που μέσα από την περιοχή πλάσαρε εύστοχα!

Στο 65’ χάθηκε ευκαιρία και για τέταρτο «κυανόλευκο» γκολ, όταν σε σουτ του Κύρκου έκανε καταπληκτική απόκρουση ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού.

Το παιχνίδι από εκεί και πέρα ήταν ισορροπημένο, ο Παναθηναϊκός ήταν ακίνδυνος και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 95’ με τον Πουλιάνο σε 2-3.

Ο ΠΑΣ με αυτή τη νίκη παρέμεινε αήττητος μετά την επανέναρξη, έχοντας χάσει μόνοτο ματς με τον ΟΦΗ στα χαρτιά, ενώ η νίκη αυτή ήρθε ενώπιον και του κ. Χριστοβασίλη που παρακολούθησε από κοντά την αναμέτρηση!

Παναθηναϊκός: Κλίντμαν, Ζαφείρης, Παυλάκης, Βόσσος, Σιδεράς, Κωστόπουλος, Στόιος, Καρβούνης, Βολάκης, Τουρκοχωρίτης, Νταμπίζας

ΠΑΣ Γιάννινα: Βρακάς, Πήλιος (75’ Γκρέστας), Ρίζος, Τσιούτσιος, Ντόντης, Τσέλιος (75’ Γερονικολός), Μπούμπας, Μπέλλος, Μίνα (76’ Ζώνιος), Κύρκος, Φερεντίνος (62’ Μαχαιράς)