Με ισοπαλία 1-1 έκλεισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα που υποδέχτηκε την αντίστοιχη του Αστέρα Τρίπολης στο πλαστικό γήπεδο της ΕΠΣΗΠ. Το παιχνίδι διεξήχθη υπό το βλέμμα του νέου προπονητή της μεγάλης ομάδας, Ηρακλή Μεταξά, ο οποίος βρίσκεται τις τελευταίες μέρες στα Ιωάννινα και έχει συνεχείς επαφές με τον πρόεδρο κ. Χριστοβασίλη και φυσικά έχει γνωριμίες και με τα υπόλοιπα στελέχη της ΠΑΕ, αλλά και των υποδομών. Παρών και ο βοηθός του κ. Μεταξά, Θανάσης Στάικος.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ανώτερος Αστέρα και δικαιούταν τη νίκη, αλλά σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες και όταν δέχτηκε το γκολ στο 74’ είχε λίγο χρόνο να μπορέσει να φτάσει στην ανατροπή, όμως και πάλι έδειξε πάθος, έφτασε στην ισοφάριση και είχε την τεράστια διπλή ευκαιρία του 94’ να φύγει από το γήπεδο με τους 3 βαθμούς.

Η χρονιά για τους παίκτες του Χρήστου Αγγέλη, πάντως, έκλεισε με αήττητο σερί από την επανέναρξη και μετά και με σπουδαία αποτελέσματα.

Η ομάδα τερμάτισε στην 8η θέση μαζί με τον Αστέρα Τρίπολης, συγκεντρώνοντας αμφότερες από 16 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 6’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρίζου, ο Καραγιαννίδης απέκρουσε σε κόρνερ.

13’ Ο Κωστέας μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή του ΠΑΣ, έκανε το διαγώνιο πλασέ και η μπάλα άουτ.

14’ Ο Φερεντίνος γύρισε στον Μπούμπα, αυτός σούταρε από το όριο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι σε κόρνερ.

19’ Ο Μαχαιράς έβγαλε διαγώνια πάσα στον Πήλιο που έκανε το σουτ και ο Καραγιαννίδης απέκρουσε με τα πόδια στην κλειστή του γωνία.

22’ Από κόντρες στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα η μπάλα στρώθηκε στον Καπέρδα, αλλά ο Λαδιάς έπεσε ωραία και μπλόκαρε.

30’ Ο ΠΑΣ διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε ανατροπή του Φερεντίνου.

32’ Νέα διαμαρτυρία του ΠΑΣ για πέναλτι σε χέρι αμυντικού στη μεγάλη περιοχή.

42’ Κεφαλιά του Θεοδωρίδη η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Λαδιά.

59′ Ο Γερονικολός από καλή θέση αριστερά στην περιοχή σούταρε με την μπάλα να σταματάει στη συμβολή των δοκών του Αστέρα!

64’ Συρτό σουτ του Κύρκου, η μπάλα λίγο άουτ.

65’ Διαγώνιο σουτ του Ρίζου, η μπάλα λίγο άουτ.

70’ Ο Ζώνιος άδειασε τρεις αντιπάλους από πλάγια δεξιά έξω από τη μεγάλη περιοχή, έδωσε στον Γερονικολό, αυτός στον Κύρκο που σούταρε, έξοχη απόκρουση του Καραγιαννίδη, στην εξέλιξη της φάσης ο Γερονικολός από κοντά σούταρε η μπάλα κόντραρε και έφυγε πάνω από την εστία σε κόρνερ.

74’ Γέμισμα στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΣ, πετάχτηκε ο Κωστέας και πρόλαβε την έξοδο του Λαδιά κάνοντας με κεφαλιά το 0-1!

76’ Ο Ρουμπιές έφυγε σε τετ α τετ με τον Λαδιά, τρομερή επέμβαση του τερματοφύλακα του ΠΑΣ που έσωσε την εστία της ομάδας του.

80’ Σουτ του Ζώνιου μέσα από τη μεγάλη περιοχ΄πη, η μπάλα και πάλι στα σώματα και λίγο έξω σε κόρνερ.

82’ Ο Γερονικολός έκανε στραβοκλωτσιά μέσα στην περιοχή του Αστέρα, η μπάλα πήγε στον Κύρκο που καιροφυλακτούσε και με κοντινό σουτ ισοφάρισε σε 1-1!

94’ Ο Τσέλιος έκλεψε έξω από την περιοχή, πλάσαρε τον Καραγιαννίδη αδύναμα και πάνω σχεδόν στη γραμμή απομάκρυνε αμυντικός, αλλά στο κακό διώξιμο της άμυνας η μπάλα πήγε πάνω στον Βλησαρούλη στο σημείο σχεδόν του πέναλτι, αλλά η μπάλα πήγε με δύναμη πάνω του και δεν μπόρεσε να την κοντρολάρει για να τη στείλει στην κενή εστία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΣ Γιάννινα: Λαδιάς, Πήλιος, Πόγιας (78’ Μπέλλος), Τσιούτσιος (9’ λ.τρ. Τσέλιος), Ντόντης, Ρίζος, Γερονικολός, Μπούμπας, Μαχαιράς (46’ Λάμα 78’ λ.τρ . Βλησαρούλης) , Κύρκος, Φερεντίνος (66’ Ζώνιος).

Αστέρας Τρίπολης: Καραγιαννίδης, Γουσέτης, Χριστόπουλος, Θεοδωρίδης, Ντάικο, Προύντζος, Ζούγγλης, Καπέρδας (57’ Ρούμπιες), Κωστέας, Ανανιάδης (92’ Καραγλάνης), Αντωνάκης (84’ Καντέλης)