Την ήττα με 2-0 γνώρισε στη Λαμία ο ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο του φιλικό παιχνίδι μετά από 5 ολόκληρες εβδομάδες προετοιμασίας. Το σκορ, βέβαια, ελάχιστα ενδιαφέρει αφενός γιατί ο ΠΑΣ Γιάννινα έκανε ένα πολύ καλό 35λεπτο στην αρχή του ματς και δικαιούταν εκείνος 2 γκολ και αφετέρου γιατί η Λαμία δεν απείλησε ιδιαίτερα, όμως κατάφερε με δύο φάσεις να πετύχει δύο γκολ στην επανάληψη.

Αυτό που έχει σημασία για πρώτο φιλικό είναι ότι οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά έβγαλαν σε μεγάλο βαθμό το πλάνο ανάπτυξης στο α’ μέρος, είχαν πολύ καλό και αποτελεσματικό πρέσινγκ, καλό passing game και δημιούργησαν 2-3 πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ με Λώλη και Περέα. Πολύ δραστήριοι οι δύο αυτοί παίκτες, όπως επίσης και οι Γκαρντάφσκι και Σνάιντερ που έβλεπαν γήπεδο, είχαν καλές τοποθετήσεις και καλές μεταβιβάσεις.

Από το 35’ και μετά ο ρυθμός έπεσε ενώ είχαμε κι ένα έντονο φραστικό επεισόδιο μεταξύ Πίρσμαν και Μανούσου που έκανε έξαλλο τον Βέλγο μπακ. Ο διαιτητής ζήτησε να γίνουν αλλαγή οι δύο παίκτες για να ηρεμήσουν τα πνεύματα, αλλά κάπου εκεί επηρεάστηκε και ο ρυθμός του ΠΑΣ που στις καθυστερήσεις του α’ μέρους έχασε και τον Καραχάλιο με τραυματισμό στο γόνατο, ευτυχώς ελαφρύ σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις.

Η Λαμία δεν απείλησε καθόλου στο α’ μέρος, αλλά στην επανάληψη μπήκε πιο λίγο πιο δυνατά, ίσως έπαιξαν κι ένα ρόλο οι αλλαγές των προπονητών και ο ΠΑΣ περιορίστηκε σε πιο παθητικό ρόλο. Τελικά η Λαμία με γκολ πέναλτι του Ρόμανιτς μπήκε μπροστά στο σκορ και αυτό τη βοήθησε και ψυχολογικά να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων, έχοντας όμως μια φλύαρη κατοχή μπάλας, η οποία καρποφόρησε άλλη μία φορά στο 92’ με τον Βλαχομήτρο να φεύγει στην πλάτη της άμυνας σε μια βαθιά μπαλιά και να νικάει τον Αθανασίου από θέση τετ-α-τετ.

Οι Γιαννιώτες δεν κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί στην επανάληψη, παρά μόνο στις καθυστερήσεις με δύο επικίνδυνα σουτ από Σιόντη και Λιάσο.

Να σημειωθεί ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα αγωνίστηκε για πρώτη φορά με φανέλα της Le coq sportif, η οποία ήταν ροζ!