Το Καναλάκι είναι η μοναδική ομάδα της Ηπείρου που κατάφερε να πάρει την πρόκριση μετά τα σημερινά παιχνίδια της 3ης φάσης του κυπέλλου Ελλάδος, στην οποία συμμετείχαν ομάδες της Γ’ Εθνικής και της Super League 2. Η ομάδα του Βαγγέλη Τζιάρρα απέκλεισε τον Ολυμπιακό Βόλου και μάλιστα με ανατροπή, πετυχαίνοντας μια ιστορική πρόκριση στον θεσμό.

Ο Βόλος προηγήθηκε στο σκορ στο 27ο λεπτό, αλλά στο 46’ μετά από σέντρα του Ζδράβου η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της ομάδας του Βόλου και έγινε το 1-1.

Το σκορ αυτό οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση, με το Καναλάκι να σκοράρει στο 95’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παπανίκου, που πανηγυρίστηκε έξαλλα!

Καναλάκι: Βλάχος, Κωνσταντίνου, Φράγκος, Καππίας (91’ λ.τρ. Σακκάς, 121’ Βέρμπης), Παπανίκου, Ζδράβος, Τσούτσης (76’ Θεοδωράκης), Νταντίδης, Ροβίνας (76’ Γεωργίου), Εμβραΐζογλου (65’ Κωσταμένας), Κυριάκης (90+1’ Νικολάου)

Μπορούσε την πρόκριση ο Θεσπρωτός

Το Πανηπειρωτικό Στάδιο χρησιμοποίησε ως έδρα ο Θεσπρωτός, καθώς έγινε σπορά στο δικό του γήπεδο και δεν είναι ακόμα έτοιμο και όπως πάνε τα πράγματα η ομάδα της Ηγουμενίτσας ίσως χρειαστεί να «εξοριστεί» κι άλλες φορές.

Ο Θεσπρωτός υποδέχτηκε τον Αλμωπό Αριδαίας, από τον οποίο ηττήθηκε με 1-2 και μάλιστα με ολική ανατροπή! Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι στο α’ μέρος και άνοιξαν το σκορ με τον Ραμίρεζ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Με το προβάδισμα αυτό ο Θεσπρωτός φαινόταν να πατάει καλύτερα στο γήπεδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ανέλπιστα την ισοφάριση από ένα πέναλτι που παραχώρησε εύκολα ο Κίναλλης από λάθος εκτίμηση σε έξοδο. Ο Ρόβας εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στο 48΄ και ο Σουλιώτης μετά από εκτέλεση κόρνερ με πολύ ωραίο γυριστό σουτ στο ύψος της μικρής περιοχής έκανε το 1-2 για τον Αλμωπό.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Θεσπρωτός: Κίναλης, Γώγος (74’ Βασιλάκης), Κολτσίδας, Κωνσταντίνου, Πούφλης (57’ Σουμάο), Σαραντίδης, Ντ’ Αλέσιο, Γκανσιέρ, Πατσέκο (74’ Ρομέρο), Ραμίρεζ, Βαλιέντε

Αλμωπός Αριδαίας: Παϊτέρης, Πρίκας, Παρασκευάς (85’ Γιαλαμούδης), Σέχου, Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου (91’ Ρίβας), Μπακούτσης (78’ Πέττας), Αδαμίδης, Τριανταφυλλάκης (91’ Καράμπελας), Ρόβας (78’ Ζαχαρός), Γιουκούδης.

Ήττα με 0-2 ο Καραϊσκάκης

Στο δημοτικό γήπεδο της Άρτας ο Καραϊσκάκης ηττήθηκε από την πιο έμπειρη και έτοιμη Ξάνθη με 0-2. Στο 15′ οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ιμπραϊμι, ο οποίος εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα επέστρεψε στον ίδιο που έκανε τις ντρίμπλες και σούταρε από πλάγια στην κλειστή γωνία του Χουάντερσον για το 0-1.

Στο 43ο λεπτό ο ίδιος παίκτης και πάλι από πλάγια θέση σούταρε μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και στα σώματα και κατέληξε για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Χουάντερσον.

Καραϊσκάκης (Τζουκάνοβιτς) : Χουάντερσον, Τάμπας, Φαν Ίπερεν (64′ Φετεινίδης), Μπεκατώρος, Κλιγγόπουλος, Βαφειάδης, Κορέλας, Ρουμπαγκούκα (64′ Ναζίμ), Σταματής (89′ Καζέλης), Δερμιτζάκης (89′ Πάνος), Ρούνεϊ

Ξάνθη (Μονρό) : Ίτσο, Μπάτζιος, Μιχαήλ, Θυμιάνης (59′ Γκινσάρι), Δεληγιαννίδης (46′ Τζανακάκης), Ουνγιαλίδης (46′ Φαζός), Μονρός, Γκόμεζ, Ιμπραϊμι (90′ Ιμπραϊμι), Πλατέλλας (82′ Δημητριάδης), Παπάζογλου

25/09/2021, 16:00
Εθνικός ΟΦΠΦ 2-2