Αρνείται να χάσει ο ΠΑΣ Γιάννινα ακόμα και στις πιο δύσκολες συνθήκες! Βγάζοντας ψυχή και δείχνοντας χαρακτήρα μέχρι τέλους, ο ΠΑΣ αντέδρασε στην επανάληψη, έριξε στα… σχοινιά τον Ατρόμητο και έστω και στο 91’ η μπάλα του έκανε το χατίρι και μπήκε στα δίχτυα για να γίνει το 1-1, έστω κι αν χρειάστηκε να ελεγχθεί το γκολ για κάποια λεπτά από το VAR μέχρι να πανηγυριστεί.

Ο Ηρακλής Μεταξάς είχε σήμερα ενεργό ρόλο στη διαχείριση του ματς από τον πάγκο και κατάφερε με εξωτερικές και εσωτερικές αλλαγές να αλλάξει την πολύ κακή εικόνα του α’ ημιχρόνου. Η κίνηση ΜΑΤ ήταν η τοποθέτηση του Παντελάκη στην επίθεση για τα τελευταία λεπτά, προσδοκώντας ότι ως καλός κεφαλοσφαιριστής θα πετύχει το γκολ. Ο Νώντας τελικά δεν σκόραρε, όμως, η ενέργεια που έκανε στο 88’ με την κάθετη στον Μίνα και τον πιτσιρικά επιθετικό να δίνει το γκολ στον Μορέιρα στο πιάτο, ήταν «όλα τα λεφτά»! Και όχι μόνο αυτή του η ενέργεια, αφού ο Παντελάκης κέρδισε τις μονομαχίες και δημιουργούσε πανικό στη μεγάλη περιοχή του Ατρομήτου από τη στιγμή της αλλαγής του και μέχρι το τέλος.

Εν τέλει ο ΠΑΣ έφυγε από μια δύσκολη έδρα μ’ έναν πολύτιμο βαθμό, τον οποίο δύσκολα θα μπορέσουν να πάρουν άλλες ομάδες στο μέλλον, αν φυσικά ο Ατρόμητος καταφέρει να διορθώσει πράγματα στη διακοπή του πρωταθλήματος και μετουσιώσει την ποιότητα του ρόστερ του, σε αποτελέσματα.

Πριν φτάσουμε όμως στο «λυτρωτικό» φινάλε, προηγήθηκε ένα πολύ κακό α’ μέρος, που οι απουσίες στην επίθεση και ίσως και το 3-5-2 του Παράσχου, δημιούργησαν μία ασύνδετη εικόνα στον ΠΑΣ, που έδειχνε να μην έχει αρχή, μέση και τέλος… Και όταν έχεις παίκτες της ποιότητας του Πίρσμαν στη χειρότερή τους μέρα, χαφ που δεν μπορούν να κρατήσουν πουθενά την μπάλα και να πασάρουν με σιγουριά, είναι βέβαιο ότι θα χαθεί η ηρεμία.

Ο Ατρόμητος πίεσε εξ’ αρχής πολύ ψηλά τον ΠΑΣ, με τον Πίρσμαν να κάνει τραγικό λάθος, να γυρίζει απρόσεκτα την μπάλα στον Λοντίγκιν, με τον Κλωναρίδη να παρεμβάλλεται στη φάση και να πλασάρει εύστοχα κάνοντας στο 6ο μόλις λεπτό το 1-0. Το γκολ με τον τρόπο που ήρθε δημιούργησε νευρικότητα και χάθηκε το “καθαρό μυαλό” από την ομάδα. Σπασμωδικές κινήσεις και κάποιες μπροστινές μπαλιές με στόχο τον Περέα που ήταν αυτός που προσπαθούσε μόνος του να φτιάξει ευκαιρίες, αφού ο Τριάδης δεν βοήθησε καθόλου ως δεύτερος επιθετικός.

Ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καστεγιάνο στο 15′ για το 2-0, με τον Λοντίγκιν να κάνει τεράστια διπλή επέμβαση και να κρατάει την ομάδα του στο ματς!

Ο ΠΑΣ για πρώτη φορά απείλησε στο 21′ με χαμένο τετ α τετ του Περέα, ενώ “φωνάζει” και για μία φάση του Σνάιντερ στο 31′ που φαίνεται να υπάρχει κράτημα του Γερμανού στο όριο της μεγάλης περιοχής. Από το VAR είπαν στον διαιτητή ότι δεν υπήρχε κάτι, θεωρώντας πιθανόν ότι το φάουλ ξεκινάει έξω από την περιοχή, αλλά σ’ αυτήν την περίπτωση δεν γυρίζει πίσω η φάση για να δοθεί φάουλ.

Ο Ατρόμητος πιθανόν να επαναπαύτηκε στην εδαφική υπεροχή του και απείλησε ξανά με μια κεφαλιά του Παπαδόπουλου στο 36′, αλλά ως το φινάλε του α’ μέρους δεν έκανε άλλη σπουδαία ευκαιρία για γκολ.

Αλλαγές εσωτερικές και εξωτερικές από τον Μεταξά

Τελείως διαφορετική η εικόνα του β’ ημιχρόνου, με τον κ. Μεταξά να περνάει τον Λώλη στη θέση του Τριάδη και να αλλάζει πλευρές τους Σνάιντερ και Μορέιρα, φέρνοντας δεξιά τον Γερμανό και αριστερά τον Ολλανδό εξτρέμ. Ο ΠΑΣ άρχισε να παίρνει κάποια μέτρα στο γήπεδο και να δημιουργεί προϋποθέσεις ευκαιριών, αλλά ήταν απρόσεκτος στις πάσες γύρω από την περιοχή.

Στο 53′ ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ΠΑΣ στην επανάληψη, όταν ο Μορέιρα έβγαλε μία χαμηλή σέντρα, με τον Περέα να σουτάρει στην κίνηση, αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Ο Ατρόμητος επιχείρησε στις αντεπιθέσεις να βρει το δεύτερο γκολ και να “κλειδώσει” τη νίκη, αλλά στο 54′ ο Κλωναρίδης από πλάγια θέση τετ α τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λοντίγκιν που απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια!

Μία ακόμα καλή στιγμή για τον Ατρόμητο από στατική φάση, με τον Καρτάλη να σημαδεύει το κεφάλι του Παπαδόπουλου που έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια!

Ο Μεταξάς έριξε στο παιχνίδι στο 65′ τον Μπρένερ αντί του Σνάιντερ που κινούταν σε ρηχά νερά, ο ΠΑΣ επέμενε ψηλά, ο Ατρόμητος συνέχισε τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις, αλλά το εύθραυστο 1-0 παρέμενε.

Στο 72′, πάντως, ο ΠΑΣ έστειλε ηχηρή προειδοποίηση ότι το γκολ έρχεται! Ο Μπρένερ κέρδισε τις κόντρες πίσω από το ημικύκλιο, μπήκε στην περιοχή και απέναντι από τον Πίριτς σούταρε δυνατά, με τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να κάνει τεράστια επέμβαση με το αριστερό του χέρι σχεδόν στη γραμμή της εστίας του!

Στο 82′ ήρθαν οι λεγόμενες “χρυσές αλλαγές” από τον Μεταξά, που έριξε στη μάχη Παντελάκη και Μίνα και μάλιστα τον Παντελάκη σε ειδική αποστολή, αφού του ζήτησε να μένει ψηλά για να διεκδικεί τις κεφαλιές.

Στο 87′ ο Περέα βρέθηκε δίπλα από τη μικρή περιοχή με τον Παπαδόπουλου να κάνει σωτήριο τάκλιν, αλλά ο πανικός στον Ατρόμητο μεγάλωνε όσο ο Παντελάκης κέρδιζε μονομαχίες κοντά ή μέσα στη μικρή περιοχή, και στο 88′ έγινε η φάση του 1-1, με τον Παντελάκη να βγάζει τρομερή κάθετη πάσα στον Μίνα, ο πιτσιρικάς έφυγε από οριακή θέση από δεξιά στην περιοχή, γύρισε παράλληλα στον Μορέιρα, ο οποίος από κοντά πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 1-1!

Στη φάση αυτή σηκώθηκε σημαιάκι για οφσάιντ, η φάση ήταν πολύ οριακή, αλλά τελικά οι παίκτες του ΠΑΣ δικαιώθηκαν και πανηγύρισαν το γκολ, το οποίο αφιέρωσαν στον Κόντε, σπεύδοντας να πάρουν τη φανέλα του από τον πάγκο.

Ο ΠΑΣ θα μπορούσε στο 94′ να πάρει ακόμα και τη νίκη, αλλά ο Πίριτς έσωσε την εστία της ομάδας του σε κοντινό σουτ του Μίνα, στον οποίο αξίζουν συγχαρητήρια για το εξαιρετικό του ντεμπούτο, έστω κι αν ήταν ολιγόλεπτο.

Το σφύριγμα της λήξης έφερε τις δύο ομάδες ισόπαλες, αποτέλεσμα που μπορεί να θεωρηθεί δίκαιο για τις δύο ομάδες που μοιράστηκαν τις εντυπώσεις, τα γκολ και τα ημίχρονα.