Συνήθως ως τις αρχές Οκτωβρίου κάποια δείγματα γραφής μιας ομάδας φαίνονται και λες «αυτή η ομάδα παίζει ωραίο ποδόσφαιρο», «αυτή η ομάδα δεν τραβάει», «αυτή έχει ποιότητα», «αυτή δεν έχει», «αυτή έχει μέταλλο», «αυτή είναι ομάδα που ξέρει να παίρνει αποτελέσματα και χωρίς να παίζει ωραία μπάλα».

Τον ΠΑΣ Γιάννινα δεν μπορείς ακόμα να τον εντάξεις σε μία μόνο από τις παραπάνω κατηγορίες κι αυτό γιατί κάθε αγωνιστική σε εκπλήσσει και με κάτι καινούργιο. Μην ξεχνάμε ότι πριν 1 μήνα δεν μπορούσαμε να προβλέψουμε τι θα μπορούσε να κάνει καλά αυτή η ομάδα. Υποθέταμε την άμυνα, λόγω της περσινής «χημείας» που είχε, αλλά σε κάποια φιλικά μας προβλημάτισε ακόμα κι αυτή.

Όταν τελικά παίξαμε άμυνα, αναρωτηθήκαμε αν μπορούμε να παίξουμε πιο επιθετικά. Όταν παίξαμε πιο επιθετικά, αναρωτηθήκαμε τι θα γίνει αν βάλει πρώτος γκολ ο αντίπαλος. Όταν έβαλε πρώτος γκολ ο αντίπαλος ,είπαμε να δούμε αν μπορούμε να σκοράρουμε με τόσες απουσίες στην επιθετική γραμμή… και πάει λέγοντας η ιστορία…

Μόνο που για κάθε απορία, το τεχνικό τιμ και οι παίκτες φροντίζουν να έχουν και μία απάντηση. Όπως απαντήθηκε και το ερώτημα για το αν ο Μεταξάς μπορεί να αλλάξει ένα ματς με κινήσεις από τον πάγκο. Χθες, όχι μόνο άλλαξε πρόσωπα και του βγήκε, αλλά με τη χρησιμοποίηση Παντελάκη στην επίθεση, κατάφερε να δημιουργήσει τον απόλυτο πανικό στην αντίπαλη άμυνα!  Άρα ιδέες υπάρχουν και βάθος πάγκου υπάρχει, χωρίς να μιλάμε βέβαια για δεύτερη ενδεκάδα, αλλά εν πάση περιπτώσει αν θες να κάνεις 2-3 πραγματάκια και να δώσεις μία ώθηση, κάτι γίνεται.

Η διακοπή του πρωταθλήματος ίσως να μην είναι τόσο ευνοϊκή με τον ρυθμό που έβρισκε η ομάδα, αλλά από την άλλη είναι ευκαιρία να επιστρέψουν οι Γκαρντάβσκι και Μιλιντσεάνου και να δουλευτούν κάποιες νέες ιδέες που αρχίζει να δίνει το ρόστερ στον προπονητή. Γιατί όχι κι ένα νέο σύστημα. Οψόμεθα. Πάντως ο πρώτος απολογισμός εμπεριέχει θετικό πρόσημο για την ομάδα, αν λάβουμε υπόψη τις ατυχίες που προέκυψαν.

Υ.Γ.1: Καλά ξεκινήσαμε τις δύο πρώτες αγωνιστικές με τη διαιτησία, αλλά κάτι δεν πάει καλά στις δύο τελευταίες. Στη χθεσινή φάση του Σνάιντερ ναι μεν η παράβαση ξεκινάει έξω από την περιοχή και δεν υπάρχει πέναλτι, όμως θα μπορούσε να δοθεί αποβολή στον αμυντικό του Ατρομήτου, γιατί ο παίκτης του ΠΑΣ ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Πάλι καλά που ο Τζοβάρας δεν «τσίμπησε» σε κάτι καραγκιοζιλίκια του Κυριάκου Παπαδόπουλου. Κατάντημα για έναν τέτοιο ποδοσφαιριστή να προσπαθεί να εκμαιεύσει κάρτα.

Υ.Γ.2: Για να μην τελειώσουν οι απορίες που λέμε και πιο πάνω, γιατί είναι κι αυτές μια κάποια λύση, κάτι σαν τους βάρβαρους του Καβάφη. Ας εκφράσουμε μία ακόμα, γιατί μάλλον μας πάει γούρι. Δεύτερο γκολ στον ίδιο αγώνα μπορούμε να πετύχουμε;

Υ.Γ.3: Δεν θα πανηγυρίζαμε για ισοπαλίες όπως με ΟΦΗ και Ατρόμητο, αλλά όταν βλέπεις την ομάδα να παίζει ωραίο ποδόσφαιρο, να βγάζει αντίδραση και να ξεπερνάει ατυχίες, δεν μπορείς παρά να χειροκροτείς για την προσπάθεια.

Υ.Γ.4: Ο πανηγυρισμός των παικτών με τη φανέλα του Κόντε και το «ευχαριστώ» του Μεταξά στον Παντελάκη για τον επαγγελματισμό και την υπομονή του, δίνουν την καλύτερη απάντηση σε όλους εκείνους που προσπαθούν να δημιουργήσουν προβλήματα στο εσωτερικό της ομάδας.

Υ.Γ.5: Να δείτε που θα δώσει μεγάλο κίνητρο το χθεσινό παιχνίδι στους παίκτες του πάγκου για να βρίσκονται σε επαυξημένη ετοιμότητα και να μην απογοητεύονται. Η δήλωση Μεταξά για τον Παντελάκη ήταν δείγμα της νοοτροπίας που διακατέχει τον προπονητή και ότι όλοι θα ανταμειφθούν κάποια στιγμή.

Πάμε και στην ατομική κριτική των παικτών:

Γιούρι Λοντίγκιν: Η βάση επιτυχίας κάθε ομάδας είναι ο τερματοφύλακας και ο ΠΑΣ Γιάννινα έχει την τύχη να έχει έναν υψηλής κλάσης τερματοφύλακα. Ο βαθμός είναι και δικό του επίτευγμα, πρωτίστως για την τεράστια διπλή απόκρουση στον Καστεγιάνο και δευτερευόντως για το τετ α τετ του β’ ημιχρόνου με τον Κουλούρη και την κεφαλιά που κάνει προς τα πίσω ο Σάλιακας και τη βγάζει σε κόρνερ. Είναι τρεις φάσεις που θα μπορούσε ο Ατρόμητος να κάνει το 2-0 και να τελειώσουν όλα νωρίτερα. Έδωσε 3 πάσες, έκανε 4 αποκρούσεις, 4 κλεψίματα και 2 επεμβάσεις.

Μάρβιν Πίρσμαν: Έχει κάνει τραγικό α’ ημίχρονο. Προφανώς επηρεασμένος από το γκολ-«δώρο» που έκανε, χρειάστηκε χρόνο να συνέλθει και εξαιτίας του ρόλου του στο παιχνίδι και στο πως προωθείται την μπάλα, αλλά προωθείται και ο ίδιος, όλος ο ΠΑΣ ακολουθούσε το δικό του κακό ρυθμό στο πρώτο 45λεπτο. Στο β’ μέρος βελτιώθηκε, χωρίς να πιάσει τα γνωστά στάνταρ απόδοσης, αλλά τουλάχιστον έκανε τα βασικά. Είχε 0/3 γεμίσματα, έδωσε 12 επιθετικές πάσες, έκανε 13 λάθη, 4 επεμβάσεις και κέρδισε 2 φάουλ.

Μέντες Μορέιρα: Δεν φάνηκε καθόλου στο α’ ημίχρονο. Στο δεύτερο που άλλαξε πλευρά είχε πιο ενεργό ρόλο, βρήκε καλύτερες κινήσεις στο γήπεδο, πέρασε κάποιες μπάλες και στο τέλος είχε το ένστικτο να βρεθεί εκεί που έπρεπε και σκόραρε! Είναι παίκτης που θα βάλει γκολ και θα δοκιμάσει σουτ, έχει ικανότητες και θα βοηθήσει πάρα πολύ στην εξέλιξη του πρωταθλήματος. Είχε 1 γκολ σε μία τελική, 2/7 γεμίσματα, 8 πάσες, 7 λάθη και 2 κλεψίματα.

Ροντρίγκο Εραμούσπε: Από τους παίκτες που είχε μια σταθερή απόδοση και στα δύο ημίχρονα. Αν δεν γινόταν το μοιραίο λάθος στην αρχή ο Ατρόμητος πιθανόν δεν θα έβγαζε ούτε τις μισές ευκαιρίες απ’ αυτές που έκανε. Ο Αργεντίνος στόπερ είχε 1/2 γεμίσματα, 7 πάσες, 4 λάθη, 4 επεμβάσεις και έκανε 2 φάουλ.

Μανώλης Σάλιακας: Δεν έπαιξε πολύ ο Ατρόμητος από την πλευρά του. Πιθανόν είδαν τον Πίρσμαν επιρρεπή σε λάθη και πήγαν αρκετά από τα αριστερά. Αρκετά καλός και στα δύο ημίχρονα πάντως. Είχε 3/10 γεμίσματα, 9 προωθητικές πάσες, 5 λάθη, 1 απόκρουση, έκανε 2 φάουλ και κέρδισε 3.

Γιάννης Κάργας: Οι δύο στόπερ, ο Σάλιακας και ο Λοντίγκιν στάθηκαν καλά και στα δύο ημίχρονα. Αρκετά καλός για μία ακόμα φορά ο Κάργας. Είχε 3 κλεψίματα, 3 επεμβάσεις, έκανε 3 φάουλ και κέρδισε 2.

Ζήσης Καραχάλιος: Δεν μπόρεσε να κρατήσει την μπάλα και να την κυκλοφορήσει με μεγάλη αποτελεσματικότητα, χάθηκαν κάποια μαρκαρίσματα του α’ μέρους, δεν έβγαλε αποτελεσματικά τρεξίματα, δεν του βγήκε και πολύ το ματς. Παρασύρθηκε από τη γενικότερη μετριότητα του πρώτου 45λεπτου. Έδωσε 6 επιθετικές πάσες, έκανε 7 λάθη και 3 κλεψίματα.

Χουάν Ντομίνγκεθ: Σε κάτι τέτοια ματς που στραβώνουν πρέπει να δίνει έναν καλύτερο ρυθμό στην ομάδα, αλλά κι αυτός δεν έδωσε πολλές βοήθειες επιθετικά ή αμυντικά ή στην κυκλοφορία της μπάλας. Στην επανάληψη, όμως, ανέβηκε και βοήθησε αρκετά στον συντονισμό της ομάδας στον χώρο του κέντρου. Έδωσε 9 πάσες και κέρδισε 3 φάουλ.

Χουάν Χοσέ Περέα: Απελπιστικά μόνος στην επίθεση στο α’ ημίχρονο, οι συμπαίκτες του προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την ταχύτητά του, έχασε έναν τετ α τετ και έγινε πιο επικίνδυνος στο β’ ημίχρονο που οι από πίσω γραμμές ήρθαν πιο κοντά σ’ εκείνον με τα μέτρα που πήρε στο γήπεδο ο ΠΑΣ Γιάννινα. Πως το καταφέρνει σε κάθε ματς και μπλέκει σ’ έναν καυγά, είναι απίστευτο! Το καλό είναι ότι ο ίδιος μένει ψύχραιμος και αφήνει τους άλλους να «φλερτάρουν» με κόκκινες κάρτες. Είχε 3 τελικές, 1/2 γεμίσματα, 4 πάσες, 7 λάθη, 2 κλεψίματα, έκανε 4 φάουλ και κέρδισε 3.

Παναγιώτης Τριάδης: Του δόθηκε η ευκαιρία να παίξει σε μία θέση που είχε δείξει κάποια πραγματάκια στα φιλικά, αλλά η απουσία του από τις προπονήσεις για κάποιο διάστημα ήταν εμφανής. Δεν μπόρεσε να στηρίξει τον Περέα στην επίθεση, ήταν συνεχώς μακριά από την μπάλα και τον Κολομβιανό. Παίκτες σαν τον Τριάδη πρέπει να βρίσκουν τον ρυθμό τους στην προπόνηση, γιατί στους αγώνες πρέπει να μπαίνουν και να αρπάζουν την ευκαιρία. Σωστή η αλλαγή του στο ημίχρονο, γιατί ο χρόνος πίεζε. Έδωσε 2 πάσες, έκανε 3 λάθη και 2 φάουλ.

Γιαν Μαρκ Σνάιντερ: Στα δύο τελευταία ματς με ΟΦΗ και Ατρόμητο δεν τα έχει πάει καλά, είναι σε πτωτική πορεία κι εκεί καραδοκούν Λώλης και Μπρένερ. Η διακοπή ίσως είναι μια καλή ευκαιρία για τον ίδιο να επανέλθει σε μια καλύτερη κατάσταση. Έκανε μία φορά αισθητή την παρουσία του στην επίθεση, του έγινε καθαρό φάουλ στο ημικύκλιο και θα μπορούσε να δοθεί και κόκκινη κάρτα στον αμυντικό, γιατί ο Σνάιντερ ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Έδωσε 3 πάσες και έκανε 2 φάουλ.

Αλλαγές

Αλέξανδρος Λώλης: Είχε ενέργεια, έδινε σίγουρες πάσες, δεν του πάει πολύ ο ρόλος του επιθετικού, είναι καλύτερα να παίζει στα πλάγια, αλλά ίσως κάτι να έχει δει ο κ. Μεταξάς. Έδωσε 4 επιθετικές πάσες.

Φαμπρίτσιο Μπρένερ: Και ο Αργεντίνος έβγαλε πολλή ενέργεια, είχε διάθεση, έτρεξε, έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για γκολ, έδωσε την πάσα στον Παντελάκη στη φάση που ξεκινάει το γκολ του ΠΑΣ. Είχε το πρόβλημα στο χέρι, έκανε την επανεμφάνισή του και μετά τη διακοπή θα «χτυπήσει» την πόρτα της ενδεκάδας αν συνεχίσει έτσι.

Λεωνίδας Μίνα: Ιδανικό ντεμπούτο για ένα παιδί μόλις 17,5 ετών! Έδωσε την ασίστ στον Μορέιρα, σε μία φάση που αν δεν ήταν ψύχραιμος και δεν σήκωνε κεφάλι να δει τον συμπαίκτη του, ίσως να τελείωνε μόνος του τη φάση και να έστελνε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα. Στο 94’ έχασε την ευκαιρία να μιλάει σήμερα όλη η Ελλάδα γι’ αυτόν, γιατί βγήκε φάτσα με τον Πίριτς, αλλά σούταρε πάνω του. Έχει τεράστιο ταλέντο που το γνωρίζουν πολύ καλά όσοι παρακολουθούν τις υποδομές και μακάρι να μπορέσει να παίρνει πιο συχνά ευκαιρίες.

Νώντας Παντελάκης: Σε ρόλο έκπληξη ο Νώντας, μιας και μπήκε για να μείνει σταθερά στην επίθεση στα τελευταία λεπτά, κίνηση που αποδείχτηκε ΜΑΤ από τον Μεταξά! Ο Παντελάκης ήταν μαχητικός, κέρδισε κεφαλιές, έδωσε πάσες, και προκάλεσε απίστευτο πανικό στον Ατρόμητο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο ΠΑΣ έχει την ευτυχία να έχεις τρεις στόπερ μεγάλης κλάσης, όποιος κι αν μείνει στον πάγκο είναι αδικία, κάτι που αναγνωρίζει ο προπονητής εξ ου και το «ευχαριστώ» στον Νώντα για τον επαγγελματισμό του. Άλλο ένα συμβόλαιο που λήγει του χρόνου και δυστυχώς δεν φαίνεται προοπτική συμφωνίας.

Άγγελος Λιάσος: Δεν μπορεί να κριθεί.

Προπονητής

Ηρακλής Μεταξάς: Κερδίζει συνεχώς πόντους εκτίμησης ο Ηρακλής Μεταξάς για τη δουλειά του και από αγωνιστική σε αγωνιστική αποκαλύπτονται πράγματα που αφορούν την ομάδα, αλλά και τη δική του διαχείριση, που δεν τα είχαμε δει ως τώρα. Η ομάδα έχει τρομερή προσαρμοστικότητα πάνω σε κάθε αντίπαλο και μπορεί να βγάζει αντίδραση.

Στις αρχές του πρωταθλήματος είχε πει «θέλω να βάλουμε ερωτήματα στον αντίπαλο που δεν θα μπορέσει να απαντήσει». Μέχρι στιγμής το πετυχαίνει. Το ακόμα καλύτερο είναι ότι ο ίδιος δείχνει να μπορεί να απαντήσει στα… «ερωτήματα» των αντιπάλων του κι ας έχει ένα κάρο προβλήματα. Αν το πιστέψει λίγο παραπάνω όλος ο οργανισμός που λέγεται ΠΑΣ Γιάννινα, , βγάζοντας συνέπεια στην κατάκτηση αποτελεσμάτων, ίσως η ομάδα να επιτύχει την υπέρβαση. Θα δείξει…