Συγκλονιστική για μία ακόμα φορά φέτος Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα έδειξε από τι μέταλλο είναι φτιαγμένη και ότι δεν πρόκειται να αφήσει κανέναν να της πάρει αποτέλεσμα χωρίς να υπερβάλει εαυτόν!

Με αντίπαλο τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Αθήνα, οι Γιαννιώτες έφτασαν στην 5η τους νίκη σε 7 αγώνες, καταφέρνοντας να ξεπεράσουν άμεσα το σοκ της ισοφάρισης στο 81’, αφού πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα.

Με τη νίκη τους αυτή, οι «κυανόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν την ανέλπιστη ισοπαλία του Ατρομήτου με τον Ιωνικό (1-1) , πιάνοντάς τον στην 1η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Νέων της Super League!

Όσον αφορά την εικόνα του παιχνιδιού, στη μεγαλύτερή του διάρκεια παίχτηκε κοντά στο κέντρο του γηπέδου και υπήρξαν πολλές μονομαχίες, ενώ ο ΠΑΣ ήταν αυτός που έφτασε κι άλλες φορές κοντά στο γκολ.

Οι παίκτες του Χρήστου Αγγέλη ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ στην εκπνοή σχεδόν του ημιχρόνου (44’) με απευθείας χτύπημα φάουλ του Ζώνιου έξω από την περιοχή και με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη δε, χάθηκαν άλλες δύο κλασικές ευκαιρίες για να τελειώσει νωρίτερα το ματς.

Κι ενώ ο ΠΑΣ κρατούσε χωρίς δυσκολία το αποτέλεσμα, μία πίεση του Απόλλωνα με μερικά συνεχόμενα κόρνερ έφερε μια αδράνεια στην άμυνα, χάθηκε μία από τις ελάχιστες μονομαχίες που κέρδισαν οι αντίπαλοι και ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 1-1 στο 81’.

Παρά τον ελάχιστο χρόνο αντίδρασης που απέμενε, η ομάδα του Χρήστου Αγγέλη  έβγαλε πάθος, πίστη και δύναμη και ξαναπήρε το προβάδισμα 2 λεπτά αργότερα με τρομερό γυριστό σουτ του Ντόντη έξω από την περιοχή!

Ήταν το σημείο εκείνο που ο ΠΑΣ έδειξε ότι δεν πρόκειται να επιτρέψει να αμφισβητηθεί η κυριαρχία του και αντέδρασε όπως θα έκανε κάθε μεγάλη ομάδα!

Απόλλων Σμύρνης: Κιρίτσας, Δούμας, Ριτσωτάκης, Τριανταφυλλίδης, Γκούφας, Παπαδόπουλος, Λάτσκα, Ζανάκι, Κακιούσιος, Πίκουλας, Μουστάκας

ΠΑΣ Γιάννινα: Βρακάς, Πήλιος, Ρίζος, Γωγουβίτης, Ντόντης, Τσίρης (65’ Μαχαιράς), Γερονικολός, Κουτσάκης, Φερεντίνος (65’ Τσέλιος), Κύρκος (75’ Πάνου), Ζώνιος (85’ Τσούτσιος)