Εντυπωσιακά ξεκίνησε στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής ο Αχέρων Καναλακίου, ο οποίος επιβλήθηκε στην πρεμιέρα της Γ’ Εθνικής της ομάδας της Παναχαϊκής με σκορ 3-1.

Οι Πρεβεζιάνοι προηγήθηκαν στο 14 λεπτό με τον Γεωργίου έπειτα από ασίστ του Πότση, αλλά η Παναχαϊκή προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 31’ ο Χαντί ισοφάρισε σε 1-1, κάνοντας αγωνιώδη την εξέλιξη του ματς. Όχι για πολύ όμως.

Το Καναλάκι δεν πτοήθηκε από τη γρήγορη ισοφάριση, έδειξε την ανωτερότητά του και πριν κλείσει το ημίχρονο κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα με 2-1 με τον Βέρμπη να «ζευγαρώνει» στο 40’ τα τέρματα της ομάδας του με σουτ από πλάγια θέση.

Στην επανάληψη το Καναλάκι έδειχνε να μην κινδυνεύει ιδιαίτερα και τελικά στο 80′ ο Θεοδωράκης με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Βασιλειάδη έκανε το 3-1 και «κλείδωσε» τους 3 βαθμούς για την ομάδα του Βαγγέλη Τζιάρρα.

ΚΑΝΑΛΑΚΙ: Βλάχος, Κωνσταντίνου, Θεοδωράκης, Καππίας, Παπανίκου, Ζδράβος, Τσούτσης (65’ Κωσταμένας), Πότσης, Γεωργίου (70’ Βασιλειάδης), Βέρμπης (70’ Ροβίνας), Κυριάκης (60’ Νταντίδης)

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ : Αθανασόπουλος, Πολίτης, Σμίλτος, Σελινιωτάκης, Στασινόπουλος, Τεγούσης, Κωνσταντακόπουλος, Αλεξόπουλος, Μπουρλάκης, Χαντί, Κυβελίδης