Την ήττα γνώρισαν στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής κατηγορίας των ανδρών οι ομάδες των Ιωαννίνων IBC και ΑΓΣΙ.

Στην Καρδίτσα αγωνιζόταν το IBC που μετά το νικηφόρο ξεκίνημα της πρεμιέρας δεν μπόρεσε να ζευγαρώσει τα ροζ φύλλα. Το IBC είχε τον έλεγχο του αγώνα στο α’ ημίχρονο και κρατούσε και μια μικρή διαφορά υπέρ του, με το σκορ στο 20λεπτο να κλείνει στο 29-35, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό, πήραν το πάνω χέρι και έστω και δύσκολα έφτασαν στη νίκη με 65-59.

Για τους φιλοξενούμενους οι 17 πόντοι του Ξιούρα, αλλά και οι 11 που είχαν Μουρατίδης και Κωνσταντινίδης δεν στάθηκαν ικανοί να φέρουν και τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-18, 29-35, 51-47, 65-59

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Ψυχογιός 2, Πανταζής 8(1), Γεωργαντζάς 12(2), Αρκούδας 1, Κρεμμύδας 11(1), Αργύρης 6, Αντωνίου 5(1), Καλλιάρας 18(1), Οικονόμου 2.

ΣΚ Ιωάννινα (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Μουρατίδης 11, Κωνσταντινίδης 11, Σωτηρίου 6(1), Ξιούρας 17(1), Σπηλιόπουλος 5, Παπαγιάννης 4, Καραθανάσης,  Σταμίρης, Ρούζιος 5(1), Βρασταμινός, Σφουγγάρης.

Εντός έδρας απώλεια για τον ΑΓΣΙ

Την ήττα, όμως, γνώρισε και ο ΑΓΣΙ στο πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι, με τους Ίκαρους Τρικάλων να κερδίζουν εύκολα με 58-74. Οι Τρικαλινοί είχαν από την αρχή το προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν μέχρι τέλους.

Δεκάλεπτα: 13-18, 25-34, 42-54, 58-74

ΑΣΓ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γιωτάκης 2, Νικολόπουλος 7(1), Γυφτάκης 4, Μπαζζάκας, Καννής 8(2), Βαγγέλης, Ιωαννίδης, Μάντζιος 21, Παππάς, Μητρόπουλος, Χρήστου, Ψάλτου 16.

Ίκαροι Τρικάλων (Γιασσάρης): Τσιαβές 6(1), Κατσαρές 5(1), Μπουργανός 12(1), Κοϊτσάνος, Αμβράζης 8, Νταλός, Παρδακάς 8(2), Κατσίμπας, Τριανταφύλλου 27(7), Παπαχρήστος 9(1).