Καί κουράστηκε παίζοντας 120 λεπτά και μάλιστα τα 70 με παίκτη λιγότερο καί έχασε τον Γκαρντάβσκι εν όψει Αστέρα Τρίπολης με αποβολή που υπήρξε μόνο στη φαντασία του Παπαπέτρου και του β’ βοηθού του Σπυρόπουλου καί εκνευρίστηκε με τη διαιτησία καί είχε την ατυχία να χάσει μεγάλη ευκαιρία με τον Σνάιντερ στο 120’ καί η «άσπρη βούλα» αποδείχτηκε μέγιστη πληγή στη ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι, αφού χάθηκαν τρία πέναλτι από Σάλιακα, Κάργα και Παντελάκη καί στο τέλος αποκλείστηκε.

Χειρότερη εξέλιξη δεν θα μπορούσε να φανταστεί κανείς για ένα ματς που κυλούσε ήρεμα και αδιάφορα στο α’ ημίχρονο, αλλά κατέληξε με τις εφευρέσεις διαιτητή και βοηθού να έχουμε δύο ΠΑΕ που έχουν βγάλει ανακοινώσεις κατά της διαιτησίας και μάλιστα η ΑΕΛ απειλεί και με φυλακή τον Παπαπέτρου!

Ας τα πάρουμε, όμως με τη σειρά. Το παιχνίδι κύλησε σε χαμηλό τέμπο και χωρίς ευκαιρίες στο α’ ημίχρονο, αφού οι δύο άμυνες ήταν προσεκτικές και οι προπονητές επέλεξαν να μη ρισκάρουν ιδιαίτερα, αλλά να περιμένουν να εκμεταλλευτούν το οποιοδήποτε λάθος.

Ο κ. Μεταξάς, μάλιστα, επέλεξε να αφήσει 4 παίκτες από τους θεωρητικά “βασικούς” εκτός ενδεκάδας, επιλέγοντας να ξεκινήσει με Μίνα, Ρίζο, Σιόντη και Παντελάκη, ώστε να ξεκουράσει αρχικά τους Εραμούσπε, Πίρσμαν, Σνάιντερ και Ντομίνγκεθ.

Στην επανάληψη ξεκίνησε το ματς με δύο γρήγορες αλλαγές από τον κ. Μεταξά, ο οποίος πέρασε στο παιχνίδι τους Τριάδη και Σνάιντερ στις θέσεις των δύο επιθετικών Μιλιντσεάνου και Μίνα.

Όμως η ΑΕΛ από εκτέλεση κόρνερ στο 48′ πήρε πέναλτι… ουρακοτάγκο και όχι απλά μαϊμού, αφού σ’ ένα κοντινό σουτ η μπάλα χτύπησε στο πρόσωπο τον Γκαρντάβσκι, ο οποίος μάλιστα ζαλίστηκε και για 3 λεπτά χρειάστηκε α’ βοήθειες. Ο Παπαπέτρου αρχικά δεν έδειξε κάτι, αλλά ο βοηθός Σπυρόπουλος του είπε ότι έγινε χέρι. Έτσι υποδείχτηκε η εσχάτη των ποινών και μάλιστα επειδή θεωρήθηκε ότι έγινε χέρι στη γραμμή και αποσοβήθηκε γκολ, ο Γερμανοπολωνός είδε και κόκκινη κάρτα! Έτσι αναγκαστικά ο ΠΑΣ Γιάννινα θα τον χάσει για τον αγώνα με τον Αστέρα, εκτός κι αν μπορέσει να πετύχει η ομάδα να δικαιωθεί ο παίκτης της δικαστικά μέσω της πειθαρχικής επιτροπής.

Οι αποφάσεις αυτές δεν πέρασαν απαρατήρητες από την ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα που στη διάρκεια του παιχνιδιού εξέδωσε ανακοίνωση κάνοντας λόγο για αλλοίωση αποτελέσματος.

Το γκολ του Μαυριά και ο τρόπος που επετεύχθη “ξύπνησε” τους παίκτες του κ. Μεταξά που πείσμωσαν και έστω και με 10 παίκτες έβαλαν την ΑΕΛ στην περιοχή της, με αποτέλεσμα 12 λεπτά μετά ο Περέα να κερδίσει πέναλτι! Για την απόφαση αυτή, βέβαια, διαμαρτυρήθηκε η ΑΕΛ με δική της ανακοίνωση όπου απειλεί ακόμα και με φυλακή τον Παπαπέτρου και τους συν αυτώ!

Ο Κάργας πήρε την μπάλα χωρίς δεύτερη κουβέντα αυτή τη φορά και στο 62′ έγινε το 1-1.

Ο χρόνος περνούσε χωρίς μεγάλες φάσεις για τις δύο ομάδες και μοιραία το ματς πήγε στην παράταση.

Τα επιπλέον ημίωρο δεν φάνηκε να αλλάζει ιδιαίτερα την εικόνα του παιχνιδιού. Η ΑΕΛ πήγε να πιέσει κάπως, ο ΠΑΣ έβγαινε σε κάποιες αντεπιθέσεις, αλλά η κούραση εκατέρωθεν ήταν εμφανής.

Στο 120′, πάντως, ο Σνάιντερ έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει την πρόκριση, όταν σε εκτέλεση κόρνερ του Τριάδη και μετά από φάση διαρκείας, ο Γερμανός πλάσαρε από κοντά, αλλά ο Θεοδωρόπουλος επέδειξε φοβερά αντανακλαστικά και απέκρουσε σώζοντας την εστία της ομάδας του.

Με τη φάση αυτή έληξε και η παράταση και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, με τον κ. Μεταξά να επιλέγει την αμυντική γραμμή να εκτελέσει, αλλά μόνο ο Πίρσμαν ευστόχησε και η Λάρισα με σκορ 3-1 πήρε την πρόκριση. Ο Σάλιακας στο πρώτο πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ο Κάργας έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά άουτ, το ίδιο και ο Παντελάκης.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά το κύπελλο μας τελείωσε πολύ νωρίς φέτος και αναγκαστικά ο ΠΑΣ Γιάννινα επικεντρώνει στο πρωτάθλημα και μόνο, όπου αρχής γενομένης από το ματς της Κυριακής με τον Αστέρα πρέπει να μαζέψει τα κομμάτια του από τις τρεις σερί ήττες και να επιστρέψει πολύ γρήγορα στις νίκες, προτού υπάρξει υποψία βαθμολογικού “μπλεξίματος”.

Δείτε την εξέλιξη του ματς λεπτό προς λεπτό ΕΔΩ

ΑΕΛ (Φυντάνης): Θεοδωρόπουλος, Μπέρτος, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Ομάρ, Παπαγεωργίου, Μπαντιμπαγκά, Κολομπίνο, Νικολιάς (66′ Γιάκος), Μαυριάς (91′ Γλυνός), Όγκμποε (66′ Ακούνια).

ΠΑΣ Γιάννινα (Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Ρίζος (67′ Πίρσμαν), Παντελάκης, Μίνα (46′ Τριάδης), Καραχάλιος (91′ Λιάσος), Σιόντης (84′ Μορέιρα), Γκαρντάφσκι, Περέα, Μιλιντσεάνου (46′ Σνάιντερ).