Ισοπαλία 1-1 απέσπασε ο Αχέρων Καναλακίου στο εκτός έδρας παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής με τον Παναιγιάλειο. Να σημειωθεί δε, ότι προπονητής της ιστορικής ομάδας του Αιγίου είναι ο παλιός άσος της Εθνικής μας ομάδας, Φάνης Γκέκας που ξεκινάει την προπονητική του καριέρα.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν αξιόλογες ευκαιρίες. Στην επανάληψη όμως ο ρυθμός ανέβηκε, χάρη και στο γρήγορο προβάδισμα του Καναλακίου.

Συγκεκριμένα στο 53 ́ σε φάση διαρκείας στα καρέ του Αιγίου, ο Ιωαννίδης αρχικά έκανε σωτήρια απόκρουση, αλλά ο Κωσταμένας πήρε το «ριμπάουντ» και με κοντινό σουτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Ο Παναιγιάλειος “απάντησε” στο 61 ́ και μετά από λάθος διώξιμο των αμυντικών του Καναλακίου, η μπάλα έφτασε στον Βλαχόπουλο ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε σε 1-1.

Συνθέσεις:

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Γκέκας): Ιωαννίδης, Κουρτελέσης, Ραπτόπουλος (58 ́ Ψωμάρας), Σεμπ. Αφούσι (79 ́ λ.τ. Κρεμίτσας), Κλεό, Άλεξ. Αφούσι, Χατζηαντωνίου, Μακρίδης, Βλαχόπουλος, Λιάτος (87 ́ Ροδόπουλος), Βαρουξάκης (87 ́ Πλατυκώστας).

ΠΑΣ ΑΧΕΡΩΝ (Τζιάρρας) : Βλάχος, Καπίας, Φράγκος, Νταντίδης, Ζδράβος, Βασιλειάδης, Παπανίκου (66 ́Κωνσταντίνου), Κυριάκης (75 ́ Εμβραιζόγλου), Πότσης (75 ́ Καραμποΐκης), Κωσταμένας (66 ́ Βέρμπης), Νικολάου (66 ́ Γεωργίου).