Νέα εντός έδρας απώλεια για την ομάδα Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα, που μετά τους 2 βαθμούς που άφησε με τον Αστέρα Τρίπολης την προηγούμενη εβδομάδα, άφησε άλλους 2 σήμερα με τον Παναιτωλικό, χάρη στο ισόπαλο 1-1! Πλέον οι Γιαννιώτες απέκτησαν και νέο συγκάτοικο στην κορυφή, αφού εκτός του Ατρομήτου που αναδείχτηκε κι αυτός ισόπαλος με τον ΟΦΗ, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΠΑΟΚ και ανέβηκε στους 18 βαθμούς.

Η κορυφή σίγουρα δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμο βάρος για τους νεαρούς ποδοσφαιριστές των Ηπειρωτών, που έδειξαν αγχωμένοι στην τελική προσπάθεια και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες να φτάσουν στη νίκη. Απειλητικός, όμως, ήταν και ο Παναιτωλικός που στάθηκε καλά στο πρώτο 25λεπτο και μάλιστα είχε και δοκάρι με τον Δήμο στο 25ο λεπτό.

Ο ΠΑΣ άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του όσο περνούσε η ώρα και στο 38’ ο Κουτσάκης ανατράπηκε από τον Βασίλα, με τον ρέφερι Χατζηπαναγιώτου να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Ρίζος για μία ακόμα φορά βρέθηκε στην άσπρη βούλα, αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Ραγιά.

Ωστόσο 3 λεπτά αργότερα ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε και νέο πέναλτι σε ανατροπή του Γερονικολού αυτήν τη φορά. Το δεύτερο πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Κύρκος που έκανε το 1-0!

Στο 45’ ο ΠΑΣ έχασε και μεγάλη διπλή ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του. Από εκτέλεση κόρνερ του Κύρκου, κεφαλιά του Ντόντη ο Ραγιάς με υπερένταση απέκρουσε στην αριστερή του γωνία πάνω στη γραμμή, στην εξέλιξη της φάσης νέα κεφαλιά από τον Γερονικολό η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ ζήτησε κι ένα ακόμα πέναλτι στο 46’ σε ανατροπή του Πήλιου, αλλά ο διαιτητής δίστασε να δώσει κι άλλο πέναλτι, αν και έβαλε αρχικά τη σφυρίχτρα στο στόμα.

Ο Παναιτωλικός πήρε την κατοχή της μπάλας, δεν έδειχνε να είναι απειλητικός, αλλά σε μία φάση στο 71’ σε σέντρα από δεξιά ο Αυγέρης έπιασε το πλασέ στην κίνηση και ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα 4 λεπτά αργότερα ο Τρομπούκης έχασε τετ-α-τετ με τον Λαδιά να σώζει με τα πόδια!

Το άγχος και η βιασύνη δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Χρήστου Αγγέλη να βάλει ήρεμα την μπάλα κάτω. Ωστόσο χάθηκαν δύο καλές ευκαιρίες, στο 88’ μία διπλή με τον Μαχαιρά, όπου ο Ραγιάς έσωσε και στα δύο κοντινά σουτ που του έγιναν, ενώ στο 93’ ο Φερεντίνος έχασε τεράστια ευκαιρία, καθώς σε γύρισμα του Πήλιου από δεξιά πλάσαρε από τη μικρή περιοχής ανενόχλητος, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης σίγουρα δεν άφησε ικανοποιημένο τον ΠΑΣ, που ναι μεν είναι ακόμα στην 1η θέση της βαθμολογίας, αλλά χάθηκε ευκαιρία τις δύο τελευταίες αγωνιστικές να κάνει μία διαφορά 4 βαθμών από τις άλλες ομάδες.