Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας πέτυχε ο ΑΓΣΙ που πέρασε με άνεση από τη Βέροια νικώντας τη Μελίκη με 64-91. Οι Γιαννιώτες χάρη στο εντυπωσιακό τους δεύτερο δεκάλεπτο με τους 29 πόντους στην επίθεση και τους μόλις 8 στην άμυνα, κατάφεραν να βάλουν γερές βάσεις και να φτάσουν στην πρώτη τους φετινή νίκη.

Εντυπωσιακός για τον ΑΓΣΙ ήταν ο Νικολόπουλος που πέτυχε 33 πόντους, εκ των οποίων οι 24 ήρθαν από 8 τρίποντα! Τον ακολούθησε ο Καννής με 15 πόντους (3 τρίποντα).

Δεκάλεπτα: 15-16, 23-45, 45-67, 64-91

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Ντόβας, Μπαρζού 16(3), Μωϋσίδης 7(1), Καλογεράτος 10(1), Κυριάκου 5, Τζιοβάρας, Ματράκας, Μανούσος 16(1), Εσέρπογλου, Πεϊμανίδης 8(2), Αλευρίδης , Ρογγότης 2.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Νικολόπουλος 33(8), Γυφτάκης 17(1), Μπαζάκας 10, Καννής 15(3), Βαγγέλης 2, Ιωαννίδης, Αντωνίου, Παππάς, Μητρόπουλος, Ψάλτου 14.

Νίκη το IBC

Την ίδια ώρα στα Γιάννενα και το Νέο Κλειστό, το IBC πετύχαινε κι εκείνο νίκη, σαφώς πιο δύσκολα, με 66-60 επί του Πρωτέα Γρεβενών.

Το ματς είχε αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν το προβάδισμα ως τις αρχές του 4ου δεκαλέπτου, όμως το IBC κατάφερε να γυρίσει το ματς στα τελευταία λεπτά και να φτάσει στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους Γιαννιώτες ήταν ο Μουρατίδης με 23 πόντους και ακολούθησε ο Σπηλιόπουλος με 16.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 29-33(ημιχρ.), 42-47, 66-60

ΣΚ Ιωάννινα (Παπαδόπουλος-Χαντέλης): Μουρατίδης 23(2), Τσατάλας 11(1), Κωνσταντινίδης 3, Καραμπίνης 9(2), Σπηλιόπουλος 16(2), Σταμίρης 2, Σωτηρίου, Παπαγιάννης, Ρούζιος 4, Σφουγγάρης.

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Γρίψιος 4, Κλωνάρας 8, Παλάσκας 9(2), Παπαδόπουλος Ν. 6, Σιπιτάνος 12(2), Κωνσταντίνου 11(3), Μπόζιαρης 5, Μαλιούρας 6.