Η τρομερή πορεία του Αχέροντα Καναλακίου συνεχίζεται, με την ομάδα της Πρέβεζας να επικρατεί με 2-1 του Εθνικού Σκουλικάδου και να πετυχαίνει την 4η νίκη της σε 5 αγώνες, η οποία τη διατηρεί στην 1η θέση της βαθμολογίας!

Το Καναλάκι  έφτασε σήμερα σε μια αγχωτική νίκη στην έδρα του, αφού η ομάδα της Ζακύνθου είχε καλή απόδοση και είχε και ευκαιρίες που θα μπορούσαν να τις δώσουν τουλάχιστον τον βαθμό.

Το 1-0 έκανε ο συνήθης ύποπτος, Δημήτρης Βέρμπης, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βασιλειάδη. Πλέον ο Βέρμπης απέχει 14 γκολ για να περάσει τον Θωμά Κυπαρίσση και να είναι ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών στη Γ’ Εθνική κατηγορία!

Οι Ζακυνθινοί ισοφάρισαν γρήγορα, όταν στην πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βασιλειάδη στον Τσουκαλά. Ο Νικολακόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση και στο 28’ έφερε το ματς στα ίσια.

Κι ενώ οι δύο ομάδες όδευαν προς τα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1, στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου από νέο κόρνερ, που εκτέλεσε αυτήν τη φορά ο Κυριάκης, ο Καππίας με κεφαλιά έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Ηπειρώτες.

Το Καναλάκι «χτύπησε» σε καίριο σημείο και στην επανάληψη μπήκε με στόχο να διαχειριστεί το αποτέλεσμα. Ο Εθνικός Σκουλικάδου προσπάθησε να φτάσει εκ νέου στην ισοφάριση και στο 90’ είχε μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Αγαλλιώτη, αλά ο Βλάχος παρά το γεγονός ότι είχε πολλά σώματα μπροστά του, έπεσε σωτήρια στη δεξιά του γωνία και κράτησε τους 3 βαθμούς.

Το Καναλάκι έχασε κι εκείνο μια καλή ευκαιρία σε σουτ του Ζδράβου στο 93’ και το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή έβαλε τέλος στο άγχος του Καναλακίου, που ήθελε αυτή τη νίκη για να διατηρηθεί στην κορυφή.

Καναλάκι: Βλάχος, Βασιλειάδης (75’ Κωνσταντίνου), Φράγκος, Καππίας, Παπανίκου, Ζδράβος, Κυριάκης (68’ Εμβραΐζογλου), Πότσης (62’ Κωσταμένας), Νταντίδης, Γεωργίου (68’ Τσούτσης), Βέρμπης (75’ Ροβίνας)