Ντέρμπι κορυφής είχαμε στο κλειστό της Λιμνοπούλας το απόγευμα της Κυριακής ανάμεσα στις δύο αήττητες ομάδες του ΑΟΙ και της ΧΑΝΘ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει τελικά μια σπουδαία νίκη με 27-26!

Το ματς εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ, καθώς το προβάδισμα των 3 γκολ που είχε ο ΑΟΙ ως το 25’ δεν το διατήρησε ως το τέλος του ημιχρόνου, με συνέπεια η ΧΑΝΘ να μειώσει σε 14-13.

Στο β’ ημίχρονο το παιχνίδι πήρε άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Στο 45’ η ΧΑΝΘ πέρασε μπροστά στο σκορ με 17-21 και φαινόταν να «κλειδώνει» τη νίκη, όμως στο 55’ ο ΑΟΙ με αντεπίθεση διαρκείας έκανε την ανατροπή και έφτασε στο 24-23.

Οι δύο ομάδες τελικά πήγαν σ’ ένα συναρπαστικό τελευταίο 5λεπτο, όπου η ΧΑΝΘ πήρε τελικά τη μεγάλη νίκη-κορυφής, χάρη σε γκολ στην τελευταία επίθεση, μόλις 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα.

Πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 9-6, 11-8, 13-10, 14-13 (ημιχρ.), 16-15, 17-19, 17-21, 21-22, 24-23, 26-27

ΑΟΙ: Σιαράβας, Ζιώγος, Γότσης 7, Πατραμάνης 6, Σήτας, Τζελέπης 5, Σήτας, Κατέχης, Χριστόπουλος, Νάκος 4, Σιώμος 1, Σιαράβας Αλ., Δέτσιος 2, Χριστακόπουλος 1, Βέργος, Γκρουίδης