Με τον βαθμό της ισοπαλίας επιστρέφει η ομάδα Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα από την Ξάνθη. Το ισόπαλο 1-1 δεν αφήνει πλέον καμία μαθηματική ελπίδα διεκδίκησης της 2ης θέσης για είσοδο στο final-4 του πρωταθλήματος, αλλά η συνολική φετινή προσπάθεια ήταν εξαιρετική και δείχνει ότι το μέλλον αυτών των παιδιών είναι ευοίωνο.

Η Ξάνθη είχε κι εκείνη ανάγκη τους βαθμούς για να ελπίζει στη 2η θέση και η ισοφάριση από τον ΠΑΣ Γιάννινα στις καθυστερήσεις του αγώνα ήταν πλήγμα γι’ αυτήν, αλλά έχει την ευκαιρία την επόμενη αγωνιστική να νικήσει εκτός έδρας τον Άρη και να καλύψει τη διαφορά των 3 βαθμών που τη χωρίζει από τους «κίτρινους».

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Ξάνθη είχε την καθολική υπεροχή ως το 70’ περίπου. Στο 5’ και το 42’ είχε δύο δοκάρια και τελικά στο 54’ από αμυντικό λάθος ο Δεληγιαννίδης άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0.

Ο ΠΑΣ βγήκε μπροστά στα τελευταία 20 λεπτά, τα έπαιξε όλα για όλα για την ανατροπή και ήταν καλύτερος, με αποτέλεσμα να έρθει και το γκολ στο 93’ με υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ του Βλέτσα που βγήκε στο κενό χώρο μετά από κάθετη μπαλιά του Γκούρα.

Η σύνθεση του ΠΑΣ Γιάννινα: Καραφυλλιάς, Μίνης, Κύργιος, Φλώρος (75’ Γκούρας), Παύλου, Τσίτας (75’ Πάκος), Βλέτσας, Λώλης (70’ Μυρόγλου), Ζωγράφος, Νίτας (58’Λυκόπουλος), Σάλο (58’ Καφενζής)