Το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν έδωσε η ομάδα Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα, η οποία αποχαιρέτησε τους φίλους της με ήττα από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ με 2-4.

Η ομάδα του Γιάννη Λώλη «πλήρωσε» πολύ ακριβά ένα 7λεπτο μπλακ-άουτ και μάλιστα σ’ ένα χρονικό σημείο που ο ΠΑΟΚ μόλις είχε μείνει με 10 παίκτες και ο ΠΑΣ τον είχε ισοφαρίσει! Κι όμως μέσα σε 7 λεπτά ο ΠΑΣ είδε το 1-1 να γίνεται 1-4!

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στο παιχνίδι με γκολ από τα αποδυτήρια, αφού πριν συμπληρωθεί το 1ο λεπτό ο Αδάμ μπήκε από δεξιά στην περιοχή σούταρε δυνατά και άνοιξε το σκορ.

Ο ΠΑΣ έχασε δύο τετ α τετ στο 5ο λεπτό με τον Νίτα και στο 8ο με τον Λυκόπουλο. Μάλιστα η ευκαιρία του Λυκόπουλου ήταν κραυγαλέα, αφού ο παίκτης του ΠΑΣ είχε όλη την άνεση να πλασάρει τον Αγγελίδη, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Και φτάνουμε στο 24’ με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να κάνει σκληρό φάουλ για να προλάβει αντεπίθεση του ΠΑΣ, με συνέπεια να αποβληθεί, αφού ο Βλέτσας ήταν σε προφανή θέση για γκολ. Το φάουλ που κέρδισε ο ΠΑΣ παίχτηκε με πάσα, με τον Φλώρο να επωφελείται από κόντρες στη μεγάλη περιοχή και με κοντινό πλασέ να ισοφαρίζει σε 1-1!

Κι ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε τις πιθανότητες να φέρει το ματς στα μέτρα του έτσι όπως εξελισσόταν, στο 28’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πήγε στον Τζίμα που ήταν μόνος στο δεύτερο δοκάρι και με πλασεδάκι έβαλε και πάλι τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ!

Για τους Γιαννιώτες «έσβησαν τα φώτα» σ’ εκείνο το σημείο και στο 33’ ο Γκιτέρσος μπήκε ανάμεσα από τα στόπερ και με δυνατό σουτ έκανε το 1-3!

Και στο 35’ ο Γκιτέρσος επωφελήθηκε από τραγική ασυνεννοησία των αμυντικών από πλάγια μέσα στην περιοχή, γύρισε στον Αδάμ που με πλασέ από κοντά έκανε το 1-4!

Ο ΠΑΣ προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ, αλλά ήταν αργά, αφού το ματς ουσιαστικά κάπου εκεί κρίθηκε.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε δραματικά, ο ΠΑΟΚ απλά διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα, ο ΠΑΣ είχε κάποιες ευκαιρίες και τελικά κατάφερε να μειώσει στο σκορ στο 72’ με πέναλτι που κέρδισε ο Λώλης και εκτέλεσε εύστοχα ο Καφενζής.

Στο 93’ ο Λώλης έχασε μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ να μειώσει και ακόμα περισσότερο, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε πάνω από την εστία του Κιάτου.

Με το αποτέλεσμα αυτό ο ΠΑΣ Γιάννινα ολοκλήρωσε τα εντός έδρας ματς και απομένει την επόμενη εβδομάδα ο εκτός έδρας αγώνα με την ομάδα της ΑΕΛ. Ο ΠΑΣ τερματίζει οριστικά στην 4η θέση του Βορείου Ομίλου.