Χαλάει την πιάτσα ο ΠΑΣ Γιάννινα με όσα κάνει στα playoffs. Διότι δεν νοείται μία επαρχιακή ομάδα χωρίς καμία επικοινωνιακή δύναμη, χωρίς να ρίχνει χρήμα με ουρά και χωρίς διαφόρων ειδών πλάτες, να σηκώνει έτσι κεφάλι και να κοντράρει συμφέροντα εκατομμυρίων. Δεν νοείται να υπάρχει ένας Περέα που θα κάνει «τσαμπουκάδες» στο τέλος μέσα στο γήπεδό τους ή να βγαίνει ένας Μεταξάς και να δηλώνει ότι «συμβαίνουν περίεργα πράγματα στο ελληνικό ποδόσφαιρο».

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε συνηθίσει αυτές τις αβάντες στους μεγάλους και έχουμε συμβιβαστεί μέχρι το μεδούλι με την ιδέα ότι οι καθυστερήσεις θα διαρκούν όσο θέλει ο ισχυρός, τα μαρκαρίσματα σε απόσταση μικρότερη του 1 μέτρου θα είναι φάουλ και τα αγγίγματα κίτρινες κ.ο.κ.

Είναι φανερό ότι στην Ελλάδα ο 6ος παίζει στα playoffs για να είναι τρόπον τινά ένα… «ρεπό» ή μια… «ευχάριστη νότα» ανάμεσα στα κρίσιμα ντέρμπι των big-5, όπου ο επαρχιώτης ΠΑΣ, Αστέρας, ΟΦΗ θα παίζουν για τη χαρά του παιχνιδιού, θα τρώνε 3 και θα λένε «ευχαριστούμε, εμείς κατεβήκαμε για να χαρούμε τα παιχνίδια».

Έλα όμως που ο Μεταξάς και η νοοτροπία που έχει περάσει στην ομάδα, δεν συμβιβάζονται με το «Joga bonito», αλλά θέλουν να τους παίζουν όλους με τον ίδιο τρόπο και το ίδιο πάθος, ακόμα και όταν το βαθμολογικό κίνητρο είναι σχεδόν ανύπαρκτο!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πραγματικά τιμάει με την παρουσία του τα playoffs και ανεβάζει πολύ ψηλά τον πήχη για όλες τις άλλες ομάδες που στο μέλλον θα μπουν κι εκείνες στην εξάδα. Έδωσε 6 ματς μέχρι τώρα και όλα τα έπαιξε στα ίσια, είτε παίρνοντας ισοπαλίες είτε χάνοντας στο γκολ. Μάλιστα τα ματς με ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό τα έχασε στις καθυστερήσεις.

Αν υπήρχε βραβείο ηθικού νικητή σ’ αυτή τη διαδικασία ο ΠΑΣ θα το κέρδιζε, γιατί δεν έβλεπε απέναντί του ευκαιρία «δημοσίων σχέσεων» και «επιλογής άρματος», αλλά ποδοσφαιρικούς αντιπάλους. Σαφώς και χρειάζονται οι δημόσιες σχέσεις εκτός γηπέδων, γιατί μαζί με τα συμφέροντα των μεγάλων διακυβεύονται κι αυτά των «μικρών» και πρέπει να υπάρχουν κάποιες φορές συμμαχίες, αλλά εντός αγωνιστικών χώρων ο καθένας πρέπει να παίζει αυτό που μπορεί.

Για τον Καραντώνη τι να πει κανείς; Αν δεν ήταν αυτός, θα ήταν κάποιος άλλος ταλαίπωρος που θα αναγκαζόταν να κάνει παρόμοια χατίρια. Η μεγάλη ευθύνη είναι του Κλάτενμπεργκ που δεν ορίζει ξένους διαιτητές που δεν καταλαβαίνουν από φανέλες και έδρες.

Υ.Γ.1: Με τις καθυστερήσεις-ανέκδοτο του Καραντώνη θυμηθήκαμε την παιδική μας ηλικία. Τότε που το παιχνίδι δεν τελείωνε αν δεν έπεφτε μαύρο σκοτάδι στην αλάνα και φυσικά με το γνωστό «όποιος βάλει το γκολ κερδίζει»…

Υ.Γ.2: Μέχρι και η σύζυγος του κ. Χριστοβασίλη εξεμάνη με τον διαιτητή και τις καθυστερήσεις και έγραψε στο fb «Μόνο ντροπή, έτσι μόνο κερδίζει ο Ολυμπιακός;»!

Υ.Γ.3: Ο Περέα πάει «σβάρα» στα playoffs και το κασέ ανεβαίνει όσο συνεχίζει να σκοράρει. Και τι γκολ χθες ε;

Υ.Γ.4: Μπράβο σε όσους πήγαν να υποδεχτούν την αποστολή στο ΠΕΑΚΙ και να δώσουν κουράγιο στην ομάδα να συνεχίσει να παλεύει με ψηλά το κεφάλι.

Υ.Γ.5: “Όμορφα” και “μεθοδικά” ηττήθηκε 3 φορές ο ΠΑΣ στα playoffs. Με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα δεν αποβλήθηκε ο Σοάρες στο 43′, που θα ανάγκαζε τον ΠΑΟΚ να παίζει ένα ημίχρονο με 10 παίκτες. Με την ΑΕΚ στο εντός έδρας ματς είδαμε να μπαίνουν οι γραμμές του VAR στον αγκώνα του Περέα και όχι στη μασχάλη και χθες με τον Ολυμπιακό στα 6 λεπτά καθυστερήσεων, δόθηκαν αλλά… 2 δώρο!

Υ.Γ.6: “Έγραψε” αυτός που είχε την έμπνευση για την παρακάτω φωτογραφία.

Πάμε και στην ατομική κριτική των παικτών

Γιούρι Λοντίγκιν: Έχει δύο εξαιρετικές αποκρούσεις, μία σε σουτ του Μασούρα που βρίσκει την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και τη στέλνει κόρνερ, γιατί η μπάλα είχε πάρει πορεία στην αριστερή του γωνία και μία πολύ μεγάλη απόκρουση στο 95’ σε σουτ του Ρόνι Λόπες που το βγάζει στο δεξί του «παραθυράκι». «Καθάρισε» με τις καλές εξόδους του κάποιες φάσεις και γενικά ενέπνεε εμπιστοσύνη, παρά το λάθος που παραλίγο να κάνει σε διώξιμο με τα πόδια που η μπάλα κόντραρε στον Ελ Αραμπί. Στα γκολ δύσκολα μπορούσε να κάνει κάτι άλλο. Έδωσε 2 προωθητικές πάσες, έκανε 4 αποκρούσεις, 10 κλεψίματα, 9 επεμβάσεις και 2 λάθη.

Μάρβιν Πίρσμαν: Δεν διανύει και την καλύτερή του περίοδο αμυντικά, με την έννοια ότι πολλές φορές άγγιζε το τέλειο, κάτι που δεν έκανε στα τελευταία ματς. Δεν παύει, βέβαια, να είναι μια σπουδαία μονάδα για τον ΠΑΣ. Έχει συμμετοχή στο πρώτο γκολ με τον ωραίο συνδυασμό που παίζει με τον Γκαρντάβσκι. Είχε 1/3 γεμίσματα, έδωσε 5 προωθητικές πάσες, έκανε 2 λάθη, 2 κλεψίματα, 4 επεμβάσεις.

Γιάννης Κάργας: Είχε αμυντικά θέματα χθες ο ΠΑΣ Γιάννινα, ειδικά όταν ο Ολυμπιακός έπαιζε γρήγορα την μπάλα και την έφερνε στη μεγάλη περιοχή. Δεν ήταν η καλύτερη αμυντική μέρα του ΠΑΣ, αλλά διορθώθηκε αρκετά στο β’ ημίχρονο. Έδωσε 3 προωθητικές πάσες, έκανε 3 λάθη και 8 επεμβάσεις.

Ροντρίγκο Εραμούσπε: Κι αυτός όχι το καλύτερο του ματς, αλλά ο ΠΑΣ έπαιζε με τον Ολυμπιακό και ήταν λογικό να πιεστεί και να χαθεί και λιγάκι η συγκέντρωση, γιατί βρίσκονταν στην περιοχή ή γύρω απ’ αυτήν αρκετοί παίκτες και μέσα σε ελάχιστα δευτερόλεπτα θα πρέπει να υπάρχει συνεννόηση ποιος μαρκάρει ποιον ή ποιος ντουμπλάρει ποιον. Εξ’ ορισμού, λοιπόν, δύσκολο έργο για την άμυνα σε τέτοια ματς. Ο Αργεντίνος στόπερ είχε 1 εύστοχο γέμισμα σε μία προσπάθεια, 5 προωθητικές πάσες, 3 λάθη και 2 επεμβάσεις.

Άγγελος Λιάσος: Λίγο ψαρωμένος, αλλά προσπάθησε να ανταποκριθεί στις δύσκολες συνθήκες. Θα ήταν καλό να μη βγει αλλαγή πριν το ημίχρονο για ψυχολογικούς λόγους. Είδε όμως και τις απαιτήσεις που υπάρχουν σ’ αυτό το επίπεδο, έστω κι αν έπαιξε μόνο 35 λεπτά και κατάλαβε πόσο ακόμα δουλειά έχει μπροστά του. Είχε 1 εύστοχο γέμισμα σε μία προσπάθεια, 3 επεμβάσεις και παραχώρησε 2 φάουλ.

Κάιλεμπ Στάνκο: Πολύ καλή εμφάνιση, έβγαλε δυναμισμό, τρεξίματα, ουσία στο παιχνίδι του, ελάχιστα λάθη και μιλάμε για τέτοιο ματς και τέτοια θέση που είναι αδυνατόν να αποφύγεις τα λάθη. Κι όμως έκανε μόνο 1. Με κλειστά μάτια θα πρέπει να ενεργοποιηθεί το +1 στο συμβόλαιό του, έστω κι αν μιλάμε για κοντά σε εξαψήφια νούμερα. Η στατιστική του δίνει δύο ασίστ, αλλά στο πρώτο γκολ είναι ξεκάθαρα ο Γκαρντάβσκι που δίνει την ασίστ στον Περέα. Οπότε μία ασίστ, με την τρομερή σέντρα των 40 μέτρων στον Σνάιντερ. Είχε 1 εύστοχο γέμισμα σε μία προσπάθεια, 4 προωθητικές πάσες και έκανε 2 φάουλ.

Ζήσης Καραχάλιος: Μία σχετική δυσκολία που έχει ο Καραχάλιος, είναι το να παίξει καλά το build up, γιατί όταν πιέζεται κάνει εύκολα το λάθος. Κι επειδή συνήθως θα χειριστεί την μπάλα στον άξονα, εκεί τα λάθη μπορεί να κοστίσουν, αν παίζεις με δυνατό αντίπαλο. Στο δεύτερο γκολ κάνει μία εύκολη πάσα λάθος και ξεκινάει το γκολ. Κατά τα λοιπά κάνει μία πολύ καλή προσπάθεια σ’ ένα ακόμα παιχνίδι. Έδωσε 6 προωθητικές πάσες, έκανε 6 κλεψίματα και κέρδισε 2 φάουλ.

Γιαν Μαρκ Σνάιντερ: Πέτυχε το τρίτο του γκολ στο πρωτάθλημα και σε γενικές γραμμές για μία ακόμα φορά υπηρέτησε πολύ καλά το τακτικό πλάνο. Είναι από τους παίκτες που είναι στο χέρι του ΠΑΣ αν θα τον κρατήσει το καλοκαίρι. Μπορεί στον κόσμο να μη γεμίζει το μάτι, αλλά ο Μεταξάς βλέπει πράγματα που τον βοηθάνε να παίξει αυτό που θέλει. Για να δούμε τι θα δούμε και με αυτόν το καλοκαίρι. Έβαλε ένα γκολ σε δύο τελικές, είχε 1 εύστοχο γέμισμα σε μία προσπάθεια, 5 προωθητικές πάσες και 5 λάθη.

Μίκαελ Γκαρντάβσκι: Ξεκίνησε ως δεξιός μπακ, που κι αυτή τη θέση την υπηρέτησε ικανοποιητικά όπως και όταν έπαιξε αριστερό μπακ σε άλλο ματς. Μετά την έξοδο του Λιάσου γύρισε στη φυσική του θέση και τα έδωσε όλα, έχοντας και μία υπέροχη συνεργασία με Στάνκο, Πίρσμαν και Περέα για το πρώτο γκολ. Φάση δουλεμένη 100% στην προπόνηση. Είχε βέβαια συμμετοχή και στα δύο απίθανα τετ α τετ. Το πρώτο το έχασε, στο δεύτερο άργησε να πάρει την απόφαση αν θα πασάρει ή θα σουτάρει. Προς το τέλος τον εγκατέλειψαν λιγάκι οι δυνάμεις του. Κι αυτός δείχνει μία περίπτωση ποδοσφαιριστή που δεν πρέπει να τον αφήσει ο ΠΑΣ, αλλά να προχωρήσει στην επέκταση του συμβολαίου του. Έδωσε 1 ασίστ, είχε 7 προωθητικές πάσες, 2 κλεψίματα, 6 λάθη και 2 κερδισμένα φάουλ.

Χουάν Ντομίνγκεθ: Κινήθηκε στον άξονα μακριά από τον Περέα για να μπορέσει να βοηθήσει στο κομμάτι της ανάπτυξης όταν ο ΠΑΣ έπαιρνε την κατοχή μπάλας. Ικανοποιητική παρουσία για τον ρόλο που του έχει ανατεθεί εσχάτως και που δεν είναι 100% αυτό που μπορεί να κάνει. Κι εδώ έχουμε να κάνουμε με έναν παίκτη που μπορεί ο ΠΑΣ να τον κρατήσει αν θελήσει, αφού ξέρει καλά την ομάδα και δεν θα χρειαστεί να πάμε σ’ ένα ακόμα στοίχημα για το αν θα βγει ή όχι ένας πιθανός αντικαταστάτης του. Έδωσε 2 προωθητικές πάσες, έκανε 4 λάθη και κέρδισε 3 φάουλ.

Χουάν Χοσέ Περέα: Ο επιθετικός είναι γκολ, ό,τι κι αν έχει παίξει σε όλη τη διάρκεια ενός ματς. Από τη στιγμή που σκόραρε πάλι και μάλιστα με καταπληκτικό τελείωμα, τη δουλειά του την έκανε άψογα. Κάθε γκολ στα playoffs και… κατοστάρικο προς τα πάνω η αξία της μεταγραφής του. Λογικά η πρόταση δεν θα αργήσει να έρθει στον κ. Χριστοβασίλη.  Εκτός από το γκολ είχε 8 λάθη και έκανε 4 φάουλ. Ο Καραντώνης ήταν «δασκαλεμένος» να μην του δώσει τίποτα από φάουλ.

Αλλαγές

Μανώλης Σάλιακας: Έκανε τα βασικά, αλλά μάλλον δεν τον βοήθησε που ήρθε από τον πάγκο, γιατί η απόδοσή του κινήθηκε σε μέτρια επίπεδα. Όλα δείχνουν ότι θα συνεχίσει στην Σεντ Πάουλι την καριέρα του, με τον ΠΑΣ να αναζητά τον αντικαταστάτη του. Είχε 1/2 γεμίσματα και 5 λάθη.

Αλέξανδρος Λώλης: Έδωσε την πάσα πάρε-βάλε στον Γκαρντάβσκι που δυστυχώς το έχασε και ήταν και μέσα στη φάση που ο ΠΑΣ μπορούσε να κάνει και το 2-3. Έκανε 4 λάθη και παραχώρησε 2 φάουλ.

Αντώνης Οικονομόπουλος:  Δεν μπορεί να κριθεί

Προπονητής

Ηρακλής Μεταξάς: Έχασε ένα μισάωρο ο ΠΑΣ Γιάννινα ώσπου να βρει το θάρρος του όπως λέει και ο Μεταξάς και να πατήσει με περισσότερη αυτοπεποίθηση στο γήπεδο. Από εκεί και πέρα η ομάδα πηγαίνοντας με το 2-1 στα αποδυτήρια και με μερικές διορθωτικές κινήσεις που έγιναν στο ημίχρονο, έβγαλε ένα πολύ καλό πρόσωπο στην επανάληψη και την αδικεί το τελικό αποτέλεσμα.