“Κακός δαίμονας” για τον ΠΑΣ Γιάννινα η ΑΕΚ, που είναι η μοναδική ομάδα που έκανε 4 νίκες εναντίον του τη φετινή σεζόν, αλλά το αξεπέραστο πρόβλημα σήμερα για τους “κυανόλευκους” ήταν οι κομβικές απουσίες Πίρσμαν, Ντομίνγκεθ και Γκαρντάβσκι, με αποτέλεσμα να πιεστούν ασφυκτικά και τελικά να φύγουν με ήττα από το ΟΑΚΑ με 3-0!

Το ματς σήμερα είναι αυτό που λέμε “δεν αντέχει κριτικής”. Η ΑΕΚ ήταν πιεσμένη για αποτέλεσμα, ο ΠΑΣ πήγε αποδεκατισμένος και ήταν θέμα χρόνου να μπει το γκολ, αφού η μπάλα έφτανε συνεχώς στην περιοχή του Λοντίγκιν. Το “φορτίο” ειδικά για τους Ρίζο και Κύρκο ήταν δυσανάλογο των αντιπάλων που είχαν να αντιμετωπίσουν, αφού η εμπειρία τους και μόνο αρκούσε. Βέβαια τα δύο παιδιά τα έδωσαν όλα και έκαναν ό,τι μπορούσαν.

Ο κ. Μεταξάς ξεκίνησε έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Λοντίγκιν, ως δεξί μπακ έπαιξε ο Σάλιακας και ως αριστερό ο Ρίζος. Το δίδυμο στα στόπερ συνέθεταν οι Κάργας και Εραμούσπε και το αντίστοιχο στα χαφ οι Καραχάλιος και Στάνκο. Στα άκρα έπαιξαν ο Λιάσος από δεξιά και ο Σνάιντερ από αριστερά για να διατηρηθεί και μία ισορροπία εμπειρίας όσο γινόταν στα άκρα και στην επίθεση τον Περέα πλαισίωσε ο Κύρκος.

Η ΑΕΚ μετά το 20λεπτο πάτησε καλύτερα στο γήπεδο και έδειχνε φανερά ότι θα βρει κάποια στιγμή το γκολ, το οποίο άργησε κάπως, αλλά στο 39′ ο Κριχόβιακ βρήκε με πολύ ωραία 35άρα μπαλιά τον Χατζισαφί, με τον Ιρανό μπακ να πιάνει διαγώνιο σουτ που πέρασε κάτω από τα πόδια του Λοντίγκιν.

Να σημειωθεί ότι τη στιγμή του γκολ ο ΠΑΣ έπαιζε με 10, με τον Περέα να περιμένει να μπει και τον Διαμαντόπουλο να καθυστερεί υπερβολικά να του δώσει το ok να επανέλθει.

Στα λεπτά των καθυστερήσεων η ΑΕΚ “χτύπησε” και με δεύτερο γκολ. Στο 45’+2′ το γύρισμα του Άμραμπατ σταμάτησε ξεκάθαρα στο απλωμένο χέρι του Κάργα. Ο Διαμαντόπουλος χρειάστηκε να πάει να δει τη φάση στο VAR, προκειμένου να καταλογίσει την παράβαση. Ύστερα από συζήτηση μεταξύ των παικτών της ΑΕΚ, ο Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση στο 45’+4′ κάνοντας το 2-0 (έπεσε σωστά στη δεξιά κάτω γωνία ο Λοντίγκιν, αλλά του ήταν αδύνατο να αποκρούσει).

Στην επανάληψη ο κ. Μεταξάς επέλεξε πλέον ένα πιο αμυντικό σχήμα 5-4-1. Βλέποντας ότι η ομάδα “μπάζει” από παντού έβαλε τρίτο στόπερ τον Παντελάκη και μπήκε και ο Οικονομόπουλος αρχικά να παίξει στην επίθεση και όταν βγήκε ο Ρίζος πήγε αριστερό φουλ μπακ, αλλά αυτό δεν άλλαξε ιδιαίτερα την εικόνα του ΠΑΣ.

Το 3-0 ήρθε στο 60′ με ωραία ανάπτυξη της ΑΕΚ, με τον Μάνταλο να αφήνει για τον Κριχόβιακ, ο οποίος πάτησε περιοχή, για να πλασάρει ψύχραιμα για το 3-0.

Από εκεί και πέρα το ματς άρχισε να “σβήνει”. Η ΑΕΚ έριξε ρυθμούς, είχε κάποιες ευκαιρίες για τέταρτο γκολ, αλλά τελικά η άμυνα του ΠΑΣ μπόρεσε να κρατήσει το σκορ σε οριακά αξιοπρεπή επίπεδα.

Η ήττα σήμανε και μαθηματικά την κατάληψη της 6ης θέσης για τον ΠΑΣ Γιάννινα που έχει δύο ματς ακόμα με Παναθηναϊκό και Άρη. Αν ο ΠΑΣ καταφέρει να έχει επιστροφές ως την Παρασκευή ίσως να μπορέσει να γίνει πιο ανταγωνιστικός σ’ αυτά τα ματς, διορθώνοντας κάπως τη σημερινή εικόνα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς – Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (67′ Μοχαμάντι) – Σιμάνσκι, Κριχόβιακ (78′ Σάκχοφ), Μάνταλος – Γκαρσία (73′ Μισελέν), Άμραμπατ (67′ Τάνκοβιτς), Τσούμπερ (78′ Ανσαριφάρντ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν – Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Ρίζος (64′ Μίνα) – Καραχάλιος, Στάνκο (72′ Σιόντης) – Λιάσος (46′ Παντελάκης), Κύρκος (46′ Οικονομόπουλος), Σνάιντερ – Περέα (64′ Μπρένερ).