Την πρώτη της νίκη πέτυχε η νέα Κ17 του ΠΑΣ Γιάννινα στο εφηβικό πρωτάθλημα της Super League, επικρατώντας του Παναιτωλικού με 3-0. Οι «κυανόλευκοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο β’ ημίχρονο και απέδωσαν και πολύ όμορφο ποδόσφαιρο, δείχνοντας από νωρίς το ταλέντο που έχουν.

Το παιχνίδι είχε δύο όψεις. Στο πρώτο μέρος ο Παναιτωλικός κυκλοφόρησε την μπάλα, αλλά ανούσια, αφού δεν δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Μελά.

Έτσι ο ΠΑΣ στην πρώτη ουσιαστικά καλή φάση του αγώνα προηγήθηκε στο σκορ στο 21ο λεπτό, όταν ο Πλασκασοβίτης εκμεταλλεύτηκε λάθος εκτίμηση αμυντικού, μπήκε από αριστερά στην περιοχή, πλάσαρε όμορφα από πλάγια θέση και έστειλε την μπάλα δοκάρι και μέσα κάνοντας το 1-0!

Ο Παναιτωλικός απείλησε με ισοφάριση στο 37ο λεπτό με πολύ ωραίο σουτ του Μπελλαλή, αλλά ο Μελάς απογειώθηκε στον ουρανό της εστίας του και απέκρουσε με καταπληκτική προσπάθεια!

Άλλη μία καλή στιγμή στο α’ ημίχρονο την είχε ο ΠΑΣ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πλασκασοβίτη, ο Ντωνος σούταρε στο δεύτερο δοκάρι και ο Τάγκαλος απέκρουσε σε νέο κόρνερ.

Τελείως διαφορετική ήταν η εικόνα του ΠΑΣ Γιάννινα στην επανάληψη, με την ομάδα του Γιάννη Λώλη να μπαίνει πολύ δυνατά, να κυκλοφορεί πολύ όμορφα την μπάλα και να επιτίθεται κατά κύματα, χάνοντας τη μία ευκαιρία μετά την άλλη!

Στο 51’ ωραίο τάκλιν και κλέψιμο από τον Μυρόγλου, ο Βλάχος έφυγε με χώρο από αριστερά, σούταρε και ο Τάγκαλος μπλόκαρε.

Στο 53’ ωραία ατομική ενέργεια του Μυρόγλου που μπήκε στην περιοχή, αλλά τελευταία στιγμή του έβαλε τάκλιν αμυντικός.

Στο 54’ σουτ του Λούπα από το όριο της περιοχής μπλόκαρε ο Τάγκαλος.

Στο 55 και πάλι ο Μυρόγλου μπήκε επικίνδυνα στην περιοχή, δύο συμπαίκτες δίπλα του περίμεναν πάσα, τελικά σούταρε αδύναμα και μπλόκαρε όρθιος ο Τάγκαλος.

Τελικά στο 61’ ήρθε το δεύτερο γκολ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Πλασκασοβίτης εκτέλεσε φάουλ, ο Τάγκαλος απέκρουσε ασθενώς και ο Λούπας με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0!

Ο ρυθμός του ματς έπεσε κάπως στα επόμενα λεπτά, αλλά στο 83’ ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε και τρίτο γκολ. Ήταν μια καταπληκτική μπαλιά του Βλάχου στον Πλασκασοβίτη που τον έβγαλε τετ α τετ, με τον τελευταίο να πλασάρει εύστοχα για το 3-0!

Ο Παναιτωλικός είχε μεγάλη ευκαιρία στο 86’ να μείωσει στο σκορ, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ, πήρε κεφαλιά ο Καπνιάρης, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Δευτερόλεπτα μετά ο ΠΑΣ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς τραυματίστηκε ο Ντούκας και δεν υπήρχαν άλλες αλλαγές, παρ’ όλα αυτά δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος και ο ΠΑΣ πανηγύρισε την πρώτη φετινή του νίκη.