Με την καταιγίδα EVA να πηγαίνει αρκετές ώρες πίσω το πρόγραμμα της Κυριακής ολοκληρώθηκε στον Άλιμο της Αττικής το 2ο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παράκτιας Κωπηλασίας Beach sprint.

H μεγάλη αναμονή και τα ψηλά κύματα δεν πτόησαν τους φιναλίστ των πέντε μεγάλων και μικρών τελικών που έδωσαν τον καλύτερος τους εαυτό μέχρι την τελική γραμμή του τερματισμού εκεί που αρκετές φορές κρίθηκε η έκβαση του αγώνα.

Ο ΝΟΙ κατάφερε να κατακτήσει ένα χρυσό μετάλλιο στο τετραπλό μικτό που αποτελούταν από τους Δ.Τζούμα-Π.Φαΐτα-Ν.Ντάρα-Λ.Παλαιοπάνο και Κ.Γκόγκου, με χρόνο 2:26:43

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής μπορείτε να τα δείτε ΕΔΩ

Συγχαρητήρια αξίζουν και στην ομάδα του συνδιοργανωτή ΕΝΟΑ και του προέδρου του Ρότζερ Γκαττ για τις συντονισμένες προσπάθειες προκειμένου να περατωθεί του πρωτάθλημα παρά τις ζημιές που προκάλεσε τα ξημερώματα της Κυριακής στο χώρο η κακοκαιρία. Τις ευχαριστίες του διατύπωσε και στον σύντομο χαιρετισμό του στο φινάλε των απονομών κι ο πρόεδρος της Κωπηλατικής Ομοσπονδίας Γιάννης Βράμπας.

Το χώρο των αγώνων επισκέφτηκε και ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού Γιώργος Μαυρωτάς που γνώρισε από κοντά την Παράκτια Κωπηλασία και δήλωσε ενθουσιασμένος από το θέαμα.

Τέλος το επαμειβόμενο έπαθλο στη μνήμη του Θανάση Μητρούση πήγε στον νοθεία για τη νίκη του στο διπλό ανδρών και το παρέλαβε ο προπονητής της ομάδας Ανδρέας Λιγκερίδης ενώ την απονομή έκανε ο αντιπρόεδρος της ΕΚΟΦΝΣ και πρόεδρος της Επιτροπής Παράκτιας Κώστας Δίτσιος.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των μεγάλων και μικρών τελικών:

MONO ΣΚΙΦ ΑΝΔΡΩΝ

Τελικός

1.Ζήσης Μπουκουβάλας (Όμιλος Ερετών) 2:49:86

2.Ηλίας Πεταλίδης (ΙΟΘ) 3:11:39

Μικρός Τελικός

3.Άγγελος Αθανασιάδης-Καούδης (ΕΝΟΑ) 2:55:03

4.Νίκος Παύλος Οικονόμου (ΝΟΒΑ) 3:09:43

 

ΜΟΝΟ ΣΚΙΦ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τελικός

1.Ελένη Βαρβέρη-Βασιλειάδου (ΝΑΟΚΘ) 3:06:50

2.Νίκη Ιωάννου (ΙΟΘ)3:19:20

Μικρός Τελικός

3.Μάγδα Δράκου (Ολυμπιακός) 3:14:80

4.Μαρία Καραβαγγέλη (ΙΟΘ) 3:14:81

 

ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ ΑΝΔΡΩΝ

Τελικός

1.Σ.Καπάκογλου-Μ.Καλέντζης (ΝΟΘ) 2:36:66

2.Λ.Νικολαϊδης-Ν.Ναρίδης (ΙΟΘ) 2:51:05

Μικρός τελικός

3.Λ.Τζουμέζης-Α.Μηναδάκης (ΕΝΟΑ)2:34:50

4.Λ.Κόνσολας-Γ.Συνοδινός (ΝΑΟΣ) 2:53:40

 

ΔΙΠΛΟ ΣΚΙΦ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Τελικός

1.Ελ.Βαρελοπούλου-Ειρ.Βαρελοπούλου (ΟΕΑΝΑΒ) 2:55:32

2.Αν.Παπατέρπου-Δημ.Κουκλοτίδου (ΝΟΘ) 2:55:47

Μικρός τελικός

3.Α.Νικοπούλου-Ι. Βεζυρτζόγλου (ΟΦΘ) 3:05:63

4.Κ.Γκάττ-Μ.Γκάττ (ΕΝΟΑ) 3:06:07

ΤΕΤΡΑΠΛΟ ΜΕΙΚΤΟ

Τελικός

1.ΝΟΙ (Δ.Τζούμας-Π.Φαΐτας-Ν.Ντάρα-Λ.Παλαιοπάνος-Κ.Γκόγκου) 2:26:43

2.ΝΑΟΚΘ (Ε.Πολατσίδου-Σ.Γιαλογλίδου-Ε.Πρίγκου-Κ.Ουρούτσι-Σ.Σουλαρίκας) 2:30:39

Μικρός Τελικός

3.Όμιλος Ερετών (Ο.Αναστασάκος Αμινου-Ε.Ντελέζου-Σ.Μπαρογιάννη-Α.Κουτρούλης-Ν.Κάπος) 2:34:44

4.Ολυμπιακός (Μ.Παπαλεξίου-Π.Ιβόπουλος-Α.Προδρομίδης-Ι.Πετρίδη-Γ.Λιόλιου) 2:43:79

 

ΜΕΤΑΛΛΙΑ

ΝΑΟΚΘ :1 χρυσό -1 ασημένιο

ΝΟΘ: 1 χρυσό-1 ασημένιο

Όμιλος Ερετών: 1 χρυσό -1 χάλκινο

ΝΟΙ: 1 χρυσό

ΟΕΑΝΑΒ: 1 χρυσό

ΙΟΘ: 3 ασημένια

ΕΝΟΑ: 2 χάλκινα

Ολυμπιακός 1 χάλκινο

ΟΦΘ: 1 χάλκινο