Ματσάρα από τις λίγες στο Emileon Sports Center του Αγρινίου για την 2η αγωνιστική της Β’ φάσης του πρωταθλήματος Κ17 της Super League! Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 4-4 (!), με τον ΠΑΣ να προηγείται, στη συνέχεια να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 4-3 στο ημίχρονο και τελικά να ισοφαρίζει στο 90’!

Το παιχνίδι είχε εντυπωσιακό ρυθμό στο α’ ημίχρονο που σημειώθηκαν 7 γκολ, ενώ χάθηκαν και δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες από πλευράς ΠΑΣ Γιάννινα! Μεγάλος πρωταγωνιστής των Ηπειρωτών ήταν ο νεαρός Χρήστος Κόντος που σκόραρε τρεις φορές και τις τρεις έχοντας κάνει ο ίδιος το κλέψιμο της μπάλας από αντίπαλο.

Στην επανάληψη ο ρυθμός δεν διατηρήθηκε, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα πίεζε, είχε μία φλύαρη υπεροχή και τελικά βρήκε στο τέλος το γκολ της ισοφάρισης.

Να σημειωθεί ότι για τη Β’ φάση ο Παναιτωλικός έχει πλέον 1 βαθμό σε 2 αγώνες και ο ΠΑΣ 1 βαθμό σε έναν αγώνα.

Το φιλμ του αγώνα

1’ Κλέψιμο του Κόντου έξω από την περιοχή, πλάσαρε τον Ζαραϊδόνη και έκανε το 0-1.

2’ Άμεση απάντηση του Παναιτωλικού και σουτ του Σαλαγιάννη για το 1-1.

10’ Σύγχυση στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα προβολή του Γαλαζούλα και 2-1.

17 Τετ α τετ με τον Ζαραϊδόνη ο Μυρόγλου, απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού.

25 Από εκτέλεση κόρνερ κεφαλά του Γαλαζούλα και 3-1.

30 Κλέψιμο του Κόντου στο κέντρο, πέρασε 2 παίκτες του Παναιτωλικού, πλάσαρε και μείωσε σε 3-2.

35’ Νέο κλέψιμο του Κόντου έξω από την περιοχή, πλασέ και 3-3 για τον ΠΑΣ Γιάννινα.

40’ Πλασέ του Μυρόγλου από καλή θέση η μπάλα λίγο άουτ.

44’ Στη μικρή περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα λάθος απόκρουση αμυντικού, το εκμεταλλεύτηκε ο Μόκκας και έκανε το 4-3 για τον Παναιτωλικό.

90’ Κέρδισε πέναλτι ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο Πάκος εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε σε 4-4!

Οι συνθέσεις:

Παναιτωλικός: Ζαραϊδόνης, Γαλιάτσος, Νταλιάννης, Καπνιάρης, Μόκκας, Σαλαγιάννης, Κεχαγιάς, Γιωτόπουλος, Ελέζι, Γαλαζούλας, Μπελλαλής

ΠΑΣ Γιάννινα: Κασιόλας, Ρίζος (81’ Λούπας), Σαούγκος, Ντώνος, Ντούκας, Πάκος, Μυρόγλου (76’ Βάσσης), Σπύρου (46’ Παλάντζας), Καμψής (65’ Ναυρόζογλου), Πλασκασοβίτης (81’ Καλαμπόκης), Κοντός