Την ήττα με 1-0 γνώρισε η ομάδα Κ19 του ΠΑΣ Γιάννινα από την αντίστοιχη του Ολυμπιακού, παρά το γεγονός ότι έκανε σπουδαία εμφάνιση και άξιζε, αν όχι τη νίκη, τουλάχιστον την ισοπαλία. Με κόντρα άνεμο στο α’ ημίχρονο η ομάδα του Χρήστου Αγγέλη και κόντρα διαιτησία στην επανάληψη, με τον ρέφερι Ζέστα του συνδέσμου Πειραιά να αρνείται καταφανέστατο πέναλτι στο 55’ πάνω στον Φερεντίνο, αλλά και να μη βλέπει επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα του ΠΑΣ στη φάση του γκολ στο 74’.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα στάθηκε πολύ καλά, είχε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ ,στο α’ ημίχρονο κυρίως, αλλά δεν τις αξιοποίησε, με συνέπεια το ματς να κριθεί στις λεπτομέρειες και στα λάθη του διαιτητή.

Οι κυριότερες φάσεις

12’ Σουτ του Πάνου από καλή θέση, απέκρουσε ο Σίνα.

20’ Εκτέλεση φάουλ του Κύρκου, κεφαλιά του Καφενζή, δύσκολη απόκρουση του Σίνα, ο Φερεντίνος στην επαναφορά της μπάλας πετάχτηκε αλλά δεν βρήκε με προβολή την μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα.

26’ Σουτ του Φερεντίνου, δύσκολη απόκρουση του Σίνα.

30’ Πρώτη καλή τελική του Ολυμπιακού, σέντρα από δεξιά και κεφαλιά του Προκοπίου, η μπάλα λίγο άουτ.

40’ Κατά μέτωπο επίθεση του ΠΑΣ, σουτ του Σάλο, διπλή απόκρουση του Σίνα και δίπλα από το δοκάρι του η μπάλα.

52’ Σουτ του Λώλη από το ύψος του πέναλτι που βρέθηκε αμαρκάριστος, η μπάλα λίγο άουτ.

55’ Καθαρό πέναλτι σε ανατροπή Φερεντίνου, ο διαιτητής αρνήθηκε να δώσει την παράβαση.

60’ Σέντρα του Ρίζου, κεφαλιά του Κύρκου λίγο άουτ η μπάλα.

63’ Εκπληκτική απόκρουση του Βρακά σε σουτ του Κωστούλα.

74’ Επιθετικό φάουλ στον Βρακά, ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα και με πλασέ ο Κωστούλας έγραψε το 1-0!

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ολυμπιακός: Σίνα, Κουτσογούλας, Τσέλα, Κουτσίδης, Χρήστου, Πρεκατές, Προκοπίου, Σταυρόπουλος, Μοίρας, Κωστούλας, Μπάκουλας.

ΠΑΣ Γιάννινα: Βρακάς, Πήλιος (λ.τρ. Αθανασίου), Ναούμης, Καφενζής, Γιαλεδάκης, Γερονικολός (77’ Χρήστου), Φερεντίνος, Λώλης, Σάλο, Κύρκος, Πάνος