Οδοστρωτήρας ήταν η ομάδα του Βίκου Ιωαννίνων δεν έδειξε “έλεος” και δεν πάτησε “φρένο” κόντρα στον συμπολίτη του ΑΓΣΙ, επικρατώντας με 119-76! Η ομάδα του Θωμά Κωστόπουλου ήταν εντυπωσιακή στην επίθεση, ιδίως στο β’ ημίχρονο που σκόραρε 37 πόντους στην τρίτη περίοδο και 29 στην τέταρτη.

Για τον Βίκο από 20 πόντους πέτυχαν οι Τσιλούλης και Αναγνωστάκης. Για τον ΑΓΣΙ 23 πέτυχε ο Τσατάλας, που ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα.

Βίκος Ιωαννίνων-ΑΓΣ Ιωαννίνων 119-76

Διαιτητές: Κολοκυθάς-Δικταπανίδης-Διαμαντής

Δεκάλεπτα: 25-17, 53-38, 90-54, 119-76

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Αποστόλου 7(1), Αναγνωστάκης 20(4), Μαυρογιάννης 11(2), Ιωαννίδης 12, Τσιλούλης 20(3), Πάτρας 4, Δήμος 8, Αντωνίου 7, Καλαμπάκας 17(1), Λαμπρόπουλος 6, Βαράκας 7(1).

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Στεφάνου 10(3), Κοντός, Κολότσιος 17(5), Τσατάλας 23(3), Ζαφειρούδης 11(2), Τριπολίδης 11(1), Τσόλης 4, Ντούτσης.

Ήττα για τον Έσπερο στην Βέροια

Η είδηση της αγωνιστικής, πάντως, ήρθε από την Βέροια, εκεί που ο πρωτοπόρος Έσπερος Λαμίας γνώρισε την πρώτη του ήττα στην παράταση κι έτσι πλέον έχουμε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή με Βίκο, Τρίκαλα και Έσπερο, με τις τρεις ομάδες να έχουν από μία ήττα στα μεταξύ τους ματς.