Μια ξεχωριστή εκδήλωση στο Κολυμβητήριο του ΠΕΑΚΙ, στη Λιμνοπούλα, διοργανώνει την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2022, η Επιτροπή Διοίκησης σε συνεργασία με την Ε’ Περιφερειακή Επιτροπή ΚΟΕ και τα κολυμβητικά σωματεία των Ιωαννίνων.

Ο λόγος για την Χριστουγεννιάτικη Κολυμβητική Γιορτή, με τη συμμετοχή αθλητών της κολύμβησης κάθε ηλικίας, η οποία θα ξεκινήσει στις 4.00 το μεσημέρι στο Κολυμβητήριο με πολλές εκπλήξεις, αλλά και βραβεύσεις αθλητών που πέτυχαν σημαντικές διακρίσεις, σε Ελλάδα και εξωτερικό, την χρονιά που ολοκληρώνεται.

Το πρόγραμμα της Χριστουγεννιάτικης Κολυμβητικής Γιορτής, θα αρχίσει την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου στις 4.00 το μεσημέρι με το 1ο γκρουπ, που αποτελείται από αθλητές μικρής ηλικίας και θα γίνει στην μικρή πισίνα του Κολυμβητηρίου, με τη βοήθεια προπονητών των σωματείων και της διοργανώτριας παιδικών πάρτι, Δήμητρας Ντάσιου.

Θα ακολουθήσουν οι βραβεύσεις αθλητών και αθλητριών που διακρίθηκαν σε Παγκόσμια και Πανευρωπαϊκά Πρωταθλήματα, μέσα στο 2022, ενώ η γιορτή θα ολοκληρωθεί με το 2ο γκρουπ αθλητών, που θα λάβει χώρα στην μεγάλη πισίνα.

Η Χριστουγεννιάτικη Κολυμβητική Γιορτή, διοργανώνεται από την Ε.Δ. του ΠΕΑΚΙ και τα Κολυμβητικά Σωματεία: Άμπατρος, Δίας Ιωαννίνων, Κολυμβητικός Όμιλος Ιωαννίνων (ΚΟΙ), Νηρέας Ιωαννίνων, Ολυμπιάδα Ιωαννίνων, ΠΑΣ Γιάννινα, Α.Ο. Ποσειδών Ιωαννίνων και Α.Ο. Πύρρος Ιωαννίνων.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες, καθώς και οι προπονητές τους που θα βραβευθούν, μετά από πρόταση της Ε’ Περιφερειακής Επιτροπής ΚΟΕ, είναι:

  1. Κωνσταντίνος Καραγιάννης – Ολυμπιάδα Ιωαννίνων:

Δυο δεύτερες θέσεις και δυο τέταρτες θέσεις στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Μεγάλων Αποστάσεων Νέων – Ανδρών, που έγινε στη λίμνη Βιβερόνε της Ιταλίας 12-16/09/2022. Προπονητής: Φίλιππος Καραμπίνας.

  1. Μαριάννα Δούμα – ΠΑΣ Γιάννινα:

1η  θέση 4×150 Relay SB, 2η θέση 4×1000 BFin Junior, 3η θέση 150 BFin Junior, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Μεγάλων Αποστάσεων Νεανίδων, που έγινε στη λίμνη Βιβερόνε της Ιταλίας 12-16/09/2022. Προπονητής: Κωνσταντίνος Κυριακίδης.

  1. Ευσταθία Λάμπρου – Ποσειδών Ιωαννίνων:

3η θέση 4×200 Επιφάνεια, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Νέων – Νεανίδων, που έγινε στο Λιλιάνο της Ιταλίας 16/06/2021. Προπονητής: Γρηγόριος Σπυριούνης.

  1. Χρυσάνθη Πλιάκου – Ποσειδών Ιωαννίνων:

4η  θέση 4×1000 Επιφάνεια, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Μεγάλων Αποστάσεων Νεανίδων, που έγινε στη λίμνη Βιβερόνε της Ιταλίας 12-16/09/2022. Προπονητής: Γρηγόριος Σπυριούνης.

  1. Άγγελος Τσούτσης – Α.Σ. Άλμπατρος Ιωαννίνων:

6η θέση 4×100 BFin mixed, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Νέων – Νεανίδων, που έγινε στο Λιλιάνο της Ιταλίας 16/06/2021. Προπονήτρια: Αικατερίνη Τσιούρη.

  1. Γιολάντα Καπέρδα – Α.Σ. Άλμπατρος Ιωαννίνων:

3η  θέση 200m BFin, στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Τεχνικής Νέων – Νεανίδων, που έγινε στην Πολωνία 22 – 26/06/2022. Προπονήτρια: Αικατερίνη Τσιούρη.

7.Βασίλειος Παπαϊωάννου – Κ.Ο. Ιωαννίνων:

6η  θέση 4×100 BFin mixed, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Τεχνικής Νέων – Νεανίδων, που έγινε στο Λιλιάνο της Ιταλίας 16/06/2021. Προπονητής: Χρήστος Ευαγγελίου.