Τη μάχη της εισόδου στα πλέι οφ συνεχίζει να δίνει το IBC που πέρασε και από την έδρα της Αγριάς Βόλου με 71-84 και εκμεταλλευόμενο την ήττα των Τρικάλων από τον Αλμυρό Βόλου, ισοβάθμησε μαζί τους στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Την Τετάρτη, πλέον, οι “λογαριασμοί” των δύο ομάδων θα ξεκαθαρίσουν, αφού θα διεξαχθεί το εξ’ αναβολής παιχνίδι που δεν πραγματοποιήθηκε την προηγούμενη Κυριακή, λόγω κρουσμάτων covid στους Θεσσαλούς.

Στο αγωνιστικό σκέλος, οι Γιαννιώτες ξεκίνησαν δυνατά παίρνοντας προβάδισμα 8 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο όμως εξανεμίστηκε στο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε ισόπαλο 40-40.

Στο β’ ημίχρονο το IBC ξαναπήρε προβάδισμα, το οποίο διαχειρίστηκε καλύτερα και έφτασε στη νίκη, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ξιούρα που πέτυχε 22 πόντους.

Διαιτητές: Γεωργούλης-Γιατρόπουλος

Δεκάλεπτα: 12-20, 40-40, 57-64, 71-84

Αγριά (Στρατίκης): Αντωνόπουλος 5(1), Καραμανλής 7(2), Ντάκης 9, Χαντζόπουλος 2, Καραμήτσος 15(1), Φύκας 16(1), Σαλέπτσης, Ρόσσιος 6, Αμπάρης 9, Γκουντόπουλος 2.

ΣΚ Ιωάννινα (Παπαδόπουλος): Ζώτος 2, Νταβουλτζόπουλος 9, Ξιούρας 22(2), Στύλος, Βάσης 12(2), Πολύζος 9(3), Μιλάνοβιτς 9, Μπαρτζώκας 10, Πετσίτης, Δάσκαλος 11(2).