Με άνεση έφτασε στο 15ο ροζ φύλλο της σεζόν ο Βίκος Ιωαννίνων, ο οποίος νίκησε με 92-53 τη Νίκη Βόλου και κατά 99% εξασφάλισε την 1η θέση της κανονικής περιόδου, αφού για να τη χάσει θα πρέπει να ηττηθεί με πάνω από 30 πόντους διαφορά την τελευταία αγωνιστική από τον Έσπερο Λαμίας, ο οποίος νίκησε στην παράταση την Δόξα Λευκάδας πριν λίγο.

Παράλληλα, γνωρίζει και τον αντίπαλο που θα κληθεί να ξεπεράσει στα πρώτα πλέι οφ, που θα είναι η Δόξα Λευκάδας, η οποία θα τερματίσει 4η. Οι δύο ομάδες με 1-1 νίκες από την κανονική περίοδο θα παλέψουν στις τρεις νίκες για την πρόκριση στην τελική φάση των πλέι οφ.

Σε ό,τι αφορά το ματς με τη Νίκη Βόλου, το παιχνίδι ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Ο Βίκος Ιωαννίνων πήρε διψήφια διαφορά πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να ξεφεύγει διαρκώς.

Βίκος Ιωαννίνων-Νίκη Βόλου 92-53

Διαιτητές: Λόρτος-Σιταρίδης-Αναστασιάδης Γ.

Δεκάλεπτα: 29-18, 54-29, 68-41, 92-53

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος): Αποστόλου, Γυφτάκης 6(1), Αναγνωστάκης 11(3), Μαυρογιάννης 8, Ιωαννίδης 8, Τσιλούλης 11(2), Πάτρας 6, Δήμος 2, Καλαμπάκας 10(2), Λαμπρόπουλος, Κοτσάνος 6, Τζόρτζεβις-Μαρίνκοβιτς 24(2).

Νίκη Βόλου (Μαύρος): Βρεττάς 11(1), Κωστούλας 5(1), Βερτζάγιας, Σιπητάνος 15(3), Κουτίνας 4, Παπαδόπουλος 12, Δελεντζές 2, Σπανόπουλος, Εντό, Βλαχογιάννης 4, Τσεσμετζίδης.