Με τη νίκη 0-7 επί του Πανλευκάδιου επέστρεψε στα Ιωάννινα η Ομάδα Ποδοσφαίρου Γυναικών Π.Α.Σ. Γιάννινα WFT.

Τα κορίτσια του Χρήστου Ράπτη κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού παίζοντας ουσιαστικό ποδόσφαιρο.

Το πρώτο γκολ το πέτυχε από μακριά η Μάρθα Παΐλα στο ’20, σε μια φάση που η μπάλα “γκέλαρε” μπροστά από την τερματοφύλακα της Λευκάδας ξεγελώντας την.

Το δεύτερο γκολ προήλθε από πέναλτι που κέρδισε η Μάρθα Παΐλα και εκτέλεσε εύστοχα η ίδια στο ’34.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο ’38, η Αιμιλία Δασκάλου εκτέλεσε με ωραίο συρτό σουτ, ύστερα από ασίστ της Δέσποινας Τσαγκογιάννη. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα κορίτσια του ΠΑΣ μπήκαν πιο δυνατά πετυχαίνοντας άλλα 4 γκολ.

Στο ’59 η Αιμιλία Δασκάλου ξεχύθηκε στην αντεπίθεση και διασχίζοντας το μισό γήπεδο σκόραρε το 4ο γκολ για τον ΠΑΣ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η Tober μπήκε από τα δεξιά, πασάροντας στην Δασκάλου, αυτή σούταρε δυνατά με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι και στην επιστροφή η Ζωή Ντότη σκόραρε για το 0-5.

Στο ’80ο λεπτό η Αιμιλία Δασκάλου ανέβασε το σκορ στο 0-6 με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, φτάνοντας τα 9 στο πρωτάθλημα.

Το σκορ έκλεισε στο ’83 με απευθείας κτύπημα φάουλ της Μάρθας Παΐλα.

Στο τέλος της αναμέτρησης οι αθλήτριες συνεχάρησαν αλλήλους για την προσπάθεια και το αθλητικό παιχνίδι.

Ας σημειωθεί πως η ομάδα του Πανλευκάδιου αποτελείται από πολλές νεαρές αθλήτριες, που, προς τιμή της ομάδας, πήραν όλες τους χρόνο συμμετοχής, δείχνοντας μάλιστα πολύ καλά αγωνιστικά στοιχεία. Η ομάδα της Λευκάδας είναι κερδισμένη φέτος, ανεξαρτήτως αποτελέσματος και κατάταξης στη βαθμολογία, δεδομένου πως δημιουργεί μαγιά και παρακαταθήκη για το μέλλον.

Σημαντικές στιγμές της αναμέτρησης:

– Τα δυο χατ τρικ που πέτυχαν αμφότερες η 18χρονη Αιμιλία Δασκάλου και η 15χρονη Μάρθα Παΐλα

– Το 6o γκολ στο πρωτάθλημα της 13χρονης Ζωής Ντότη

– Η υπέροχη ατμόσφαιρα στις κερκίδες του Γηπέδου Σφακιωτών Λευκάδας

– Η πολύ καλή εικόνα που παρουσίασε η νεανική ομάδα της Λευκάδας, ανεξαρτήτου αποτελέσματος

– Παρατηρητής του αγώνα ήταν ο κ. Σπύρος Φούκας, παλαίμαχος τερματοφύλακας και ιστορική προσωπικότητα του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου της βορειοδυτικής Ελλάδας

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Πανλευκάδιος (Γεώργιος Κατηφόρης): Κονιδάρη, Ηλιάδη (’73 Γαζή Β.), Μεσσήνη, Χαλικιά, Γαβρίλη, Μεσσήνη, Παύλου, Μανωλίτση (’69 Κοντογιάννη), Κονδυλάτου, Πολίτη, Γιαλπέ (’81 Τσούτση)

ΠΑΣ Γιάννινα (Χρήστος Ράπτης): Σοφία Καλαμπακιώτη, Ελένη Καρλέτσα (’60 Σπηλιά Αναστασία), Κατερίνα Φώτη, Ισαβέλα Πριλίγκου, Μπολιεράκη Ελένη (’67 Χριστίνα Μαργιόλα), Δέσποινα Τσαγκογιάννη, Αιμιλία Δασκάλου, Μάρθα Παΐλα, Ελπίδα Μπούρη (’46 Ζωή Ντότη), Michelle Tober, Βίκυ Μπάρκα (’46 Ελευθερία Γκλίναβου). Ζωή Ντότη (’62 Βασιλική Μπάρκα)..

Διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Αναγνωστάκης Παύλος, με βοηθούς τον κ. Λάζαρη Γεώργιο και την κα Παφίλα Αλεξάνδρα της Ε.Π.Σ. Πρέβεζας – Λευκάδας.