image description

Τις δύο ομάδες της Αλεξανδρούπολης αντιμετωπίζουν οι γιαννιώτικες ομάδες του ΠΑΣ Γιάννινα και του Α.Σ. Γιάννενα στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 βόλεϊ γυναικών.

Ο ΠΑΣ διατηρεί ακόμα ακέραιες τις ελπίδες του για είσοδο στα πλέι οφ, καθώς στις 4 αγωνιστικές που απομένουν αντιμετωπίζει ομάδες που είναι χαμηλότερα από εκείνον βαθμολογικά, αντιθέτως η ΕΑ Λάρισας την οποία κυνηγάει στην 4η θέση ο ΠΑΣ, έχει να δώσει δύο παιχνίδια με ομάδες της τετράδας. Θεωρητικά, λοιπόν, υπάρχουν πιθανότητες για την ομάδα της Μαρίας Μπράγια να καλύψει το -5, αρκεί να κάνει απόλυτο νικών στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές, ελπίζοντας παράλληλα σε δύο ήττες της Λάρισας.

Το πρώτο από τα 4 βήματα που απαιτούνται για να μπορέσει ο ΠΑΣ Γιάννινα να διεκδικήσει την είσοδο στα πλέι οφ, πρέπει να το κάνει σήμερα (Σάββατο, ώρα 16:00) με αντίπαλο τον Φοίνικα Αλεξανδρούπολης, μια ομάδα που κι αυτή είναι αρκετά δυνατή και επικίνδυνη.

Λίγο νωρίτερα, ο Α.Σ. Γιάννενα δοκιμάζεται στην Αλεξανδρούπολη με αντίπαλο την ομάδα της Νίκης. Και ο ΓΑΣ έχει μαθηματικές ελπίδες για είσοδο στα πλέι οφ, με την ομάδα της Νίκης από την πλευρά της να παλεύει για την παραμονή.

Α2 Γυναικών – Β’ Ζώνη – 19η αγωνιστική

Σάββατο 25 Μαρτίου 2023

«Μ. Παρασκευόπουλος», 15.00: Γ.Σ.Γ. Νίκη – Α.Σ. Γιάννενα, Διαιτητές: Παπαχρήστου, Σκαρλατούδη.

Λιμνοπούλα, 16.00: Π.Α.Σ. Γιάννινα – Φοίνικας Αλεξανδρούπολης, Διαιτητές: Τζελέτας, Γκοργκόλης.

Δ.Α.Κ. Πρέβεζας, 18.00: Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας – Α.Σ. Αργώ Βόλου, Διαιτητές: Αποστόλου, Φλούδας.

Νεάπολης Λάρισας, 18.00: Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός – Ε.Ο. Σταυρούπολης, Διαιτητές: Χουλιαρόπουλος, Μπόλης.

Δ.Α.Κ. Ασβεστοχωρίου, 18.00: Μ.Α.Σ. Νέα Γενεά – Π.Α.Σ. Ίκαρος Έδεσσας, Διαιτητές: Μαλακίδης, Ιωάννου Ηλ.

Κυριακή 26 Μαρτίου 2023

ΚΑΠΠΑ 2000, 20.00: Ο.Π.Α.Θ. Περσέας – Ε.Α. Λαρίσης, Διαιτητές: Σταυρίδης Στ., Ισκάς.

Βαθμολογία

Σύνολο Εντός Έδρας Εκτός Έδρας
Σετ Πόντοι Σετ Πόντοι Σετ Πόντοι
Θ. Ομάδα Βαθ. ΑΓ. Ν Η Υπέρ Κατά Ratio Υπέρ Κατά Ratio Βαθ. ΑΓ. Ν Η Υπέρ Κατά Ratio Υπέρ Κατά Ratio Βαθ. ΑΓ. Ν Η Υπέρ Κατά Ratio Υπέρ Κατά Ratio
1 ΦΓΣ Πρέβεζας 49 18 16 2 50 9 5,5556 1449 1050 1,3800 27 9 9 0 27 2 13,5000 727 493 1,4746 22 9 7 2 23 7 3,2857 722 557 1,2962
2 ΟΠΑΘ Περσέας 44 18 15 3 46 13 3,5385 1408 1098 1,2823 24 9 8 1 24 3 8,0000 663 460 1,4413 20 9 7 2 22 10 2,2000 745 638 1,1677
3 ΜΑΣ Νέα Γενεά 42 18 14 4 44 16 2,7500 1374 1168 1,1764 22 9 7 2 23 7 3,2857 703 606 1,1601 20 9 7 2 21 9 2,3333 671 562 1,1940
4 ΕΑ Λαρίσης 38 18 13 5 41 22 1,8636 1430 1180 1,2119 24 9 8 1 24 6 4,0000 715 535 1,3364 14 9 5 4 17 16 1,0625 715 645 1,1085
5 ΠΑΣ Γιάννινα 33 18 11 7 38 28 1,3571 1467 1279 1,1470 18 9 6 3 20 12 1,6667 716 578 1,2388 15 9 5 4 18 16 1,1250 751 701 1,0713
6 ΑΣ Γιάννενα 32 18 11 7 41 29 1,4138 1531 1428 1,0721 21 9 8 1 25 11 2,2727 814 698 1,1662 11 9 3 6 16 18 0,8889 717 730 0,9822
7 Φοίνικας Αλεξανδρούπολης 29 18 10 8 33 33 1,0000 1379 1399 0,9857 17 9 6 3 19 15 1,2667 735 705 1,0426 12 9 4 5 14 18 0,7778 644 694 0,9280
8 ΑΣ Αργώ Βόλου 24 18 8 10 31 36 0,8611 1395 1434 0,9728 13 9 4 5 18 17 1,0588 750 744 1,0081 11 9 4 5 13 19 0,6842 645 690 0,9348
9 ΓΣΓ Νίκη 19 18 6 12 27 41 0,6585 1376 1488 0,9247 13 9 4 5 16 18 0,8889 726 716 1,0140 6 9 2 7 11 23 0,4783 650 772 0,8420
10 ΕΟ Σταυρούπολης 11 18 3 15 17 45 0,3778 1189 1417 0,8391 8 9 2 7 12 21 0,5714 681 730 0,9329 3 9 1 8 5 24 0,2083 508 687 0,7394
11 Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός 3 18 1 17 6 51 0,1176 885 1362 0,6498 3 9 1 8 5 24 0,2083 456 671 0,6796 0 9 0 9 1 27 0,0370 429 691 0,6208
12 ΠΑΣ Ίκαρος Έδεσσας 0 18 0 18 3 54 0,0556 830 1410 0,5887 0 9 0 9 1 27 0,0370 403 688 0,5858 0 9 0 9 2 27 0,0741 427 722 0,5914

Την Κυριακή με τον Μακεδονικό ο Πανηπειρωτικός

Για την Α2 των ανδρών, ο Πανηπειρωτικός δίνει ένα ακόμα κρίσιμο παιχνίδι για την επιβίωσή του στην κατηγορία. Η ομάδα του Κώστα Ζιώγου θα υποδεχτεί την Κυριακή στις 17:00 τον Μακεδονικό. Οι Γιαννιώτες μπήκαν στη ζώνη του απευθείας υποβιβασμού μετά τα τελευταία αποτελέσματα και θέλουν οπωσδήποτε τη νίκη για να ελπίζουν. Από την πλευρά του ο Μακεδονικός δεν θέλει να μπλέξει σε περιπέτειες και θα έρθει στα Ιωάννινα για τη νίκη.

Α2 Ανδρών – Β’ Ζώνη – 19η αγωνιστική

Σάββατο 25 Μαρτίου 2023

«Μ. Τσικίνας», 17.00: Χ.Α.Ν.Θ. – Ε.Α. Λαρίσης, Διαιτητές: Κυριακόπυολος, Μούζουλας.

Δ.Α.Κ. Σουφλίου, 17.00: Α.Σ.Α. Έβρος – Α.Ο. Καβάλας, Διαιτητές: Μαργαριτίδης, Μέκιος.

Κυριακή 26 Μαρτίου 2023

Λιμνοπούλα, 17.00: Γ.Σ. Πανηπειρωτικός – Α.Σ. Μακεδονικός, Διαιτητές: Γκοργκόλης, Τζελέτας.

Αμυνταίου, 17.30: Α.Π.Σ. Ήφαιστος – Α.Σ. Ερμογένης, Διαιτητές: Δανιηλίδου, Χανός.

«Ι. Λεμονίδης», 18.00: Α.Σ. Ελπίς – Μ.Γ.Σ.Α.Ε. Κομοτηνής, Διαιτητές: Τσιούλα, Λούμσι.

Βαθμολογία

Σύνολο Εντός Έδρας Εκτός Έδρας
Σετ Πόντοι Σετ Πόντοι Σετ Πόντοι
Θ. Ομάδα Βαθ. ΑΓ. Ν Η Υπέρ Κατά Ratio Υπέρ Κατά Ratio Βαθ. ΑΓ. Ν Η Υπέρ Κατά Ratio Υπέρ Κατά Ratio Βαθ. ΑΓ. Ν Η Υπέρ Κατά Ratio Υπέρ Κατά Ratio
1 ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης 50 18 17 1 51 11 4,6364 1497 1193 1,2548 27 9 9 0 27 2 13,5000 720 518 1,3900 23 9 8 1 24 9 2,6667 777 675 1,1511
2 ΧΑΝΘ 42 18 13 5 48 22 2,1818 1628 1362 1,1953 22 9 7 2 25 11 2,2727 844 671 1,2578 20 9 6 3 23 11 2,0909 784 691 1,1346
3 ΑΠΣ Ήφαιστος Φλώρινας 41 18 14 4 48 24 2,0000 1645 1514 1,0865 23 9 8 1 26 10 2,6000 837 759 1,1028 18 9 6 3 22 14 1,5714 808 755 1,0702
4 ΑΣ Ελπίς 27 18 10 8 34 34 1,0000 1543 1509 1,0225 14 9 5 4 17 16 1,0625 752 714 1,0532 13 9 5 4 17 18 0,9444 791 795 0,9950
5 ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής 27 18 10 8 36 34 1,0588 1529 1543 0,9909 13 9 5 4 18 17 1,0588 775 763 1,0157 14 9 5 4 18 17 1,0588 754 780 0,9667
6 ΑΣΑ Έβρος Σουφλίου 26 18 9 9 35 36 0,9722 1512 1541 0,9812 14 8 5 3 17 13 1,3077 655 651 1,0061 12 10 4 6 18 23 0,7826 857 890 0,9629
7 ΑΣ Μακεδονικός 24 18 8 10 35 41 0,8537 1631 1647 0,9903 12 9 3 6 18 21 0,8571 827 825 1,0024 12 9 5 4 17 20 0,8500 804 822 0,9781
8 ΑΕΝ Πανοράματος 21 18 7 11 31 38 0,8158 1504 1507 0,9980 16 10 5 5 21 20 1,0500 891 881 1,0114 8 8 2 6 10 18 0,5556 613 626 0,9792
9 ΕΑ Λαρίσης 21 18 7 11 30 38 0,7895 1475 1491 0,9893 11 9 4 5 15 17 0,8824 715 695 1,0288 10 9 3 6 15 21 0,7143 760 796 0,9548
10 ΑΟ Καβάλας 19 18 6 12 30 44 0,6818 1467 1660 0,8837 13 9 4 5 19 20 0,9500 779 849 0,9176 6 9 2 7 11 24 0,4583 688 811 0,8483
11 ΓΣ Πανηπειρωτικός Ιωαννίνων 17 18 5 13 22 41 0,5366 1321 1496 0,8830 16 9 5 4 17 14 1,2143 726 713 1,0182 1 9 0 9 5 27 0,1852 595 783 0,7599
12 ΑΣ Ερμογένης 6 18 2 16 13 50 0,2600 1231 1520 0,8099 5 9 2 7 9 23 0,3913 663 760 0,8724 1 9 0 9 4 27 0,1481 568 760 0,7474
*Η Α.Ε.Ν. Πανοράματος επιβλήθηκε με ποινή αφαίρεση τριών (3) βαθμών, λόγω απόσυρσης από το πρωτάθλημα αγοριών Κ20 της Ε.ΠΕ.Σ.Θ..