Το 1-0 στις νίκες έκαναν οι γυναίκες του Ηρακλή στη μάχη των playoffs ανόδου στην Α1 κατηγορία, νικώντας το Ioannina B.C. με 49-56. Το IBC είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στο α’ ημίχρονο και προηγούταν, όμως στο δεύτερο 20λεπτο ο Ηρακλής έκανε ένα εντυπωσιακό come back και με “όπλο” την ευστοχία στην επίθεση στο τρομερό τρίτο δεκάλεπτο πήρε τελικά τη νίκη. Το επιμέρους 24-11 σ’ εκείνο το δεκάλεπτο φάνηκε να είναι το κομβικό σημείο του αγώνα.

Από πλευράς IBC μεγάλο παιχνίδι έκανε η Ξανθοπούλου που πέτυχε 16 πόντους.

Η σειρά των παιχνιδιών μεταφέρεται τώρα στην Θεσσαλονίκη. Αν ο Ηρακλής κάνει το 2-0 προκρίνεται εκείνος στην επόμενη φάση των πλέι οφ, αν νικήσει το IBC θα ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1 και θα γίνει τρίτο παιχνίδι και πάλι στην Θεσσαλονίκη, με τον νικητή να προκρίνεται στην επόμενη φάση.

ΣΚ Ιωάννινα-Ηρακλής 49-56

Διαιτητές: Παπανικολάου Γ-Λυγούρας

Δεκάλεπτα: 15-9, 30-21, 41-45 49-56

ΣΚ Ιωάννινα (Αυγερινός): Ξανθοπούλου 16(2), Ντόκου 6(2), Μάντζιου Ε. 2, Τσακτσίρα 8(2), Φαγογένη, Δημητριάδου 7, Γιωτίτσα 4, Μάντζιου Α., Πανούτσου 6.

Ηρακλής (Αγγέλου): Καράλη, Τσουμπερλή 4, Παπα 3(1), Γιαννούδη 7, Παπαροϊδάμη 16(1), Κατσαρέα 3(1), Σωτηρέλη 2, Πατούνη 5, Ουζούνη, Λογδανίδου 16(1).