Άρης Φιλιατών και Αναγέννηση Άρτας έδιναν τη μεγάλη μάχη για την άνοδο στη Γ’ Εθνική στην 7η και τελευταία αγωνιστική του ειδικού πρωταθλήματος. Ο Άρης Φιλιατών ήθελε νίκη με διαφορά 2 τερμάτων επί της Αναγέννησης για να πανηγυρίσει την άνοδο και μέχρι το ημίχρονο προηγούταν με 2-0. Στην επανάληψη η Αναγέννηση Άρτας μείωσε σε 2-1 και λίγο πριν τη λήξη του ματς συνέβη μία αδιανόητη φάση, με τους Φιλιάτες να βάζουν το γκολ-κατηγορία, αλλά να μη μετράει!

Τι ακριβώς συνέβη; Από απευθείας χτύπημα φάουλ η μπάλα πέρασε τη γραμμή μεν, αλλά χτύπησε στο σίδερο εντός της εστίας και εξοστρακίστηκε με δύναμη, κάτι που πιθανόν παραπλάνησε διαιτητή και επόπτη, που θεώρησαν ότι η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Για το γκολ αυτό, όμως, ο Άρης Φιλιατών στερήθηκε μία ολόκληρη κατηγορία!

Να σημειωθεί ότι διαιτητής ήταν ο Πέτσας (Τρικάλων) και βοηθοί οι Λεωνίδας και Αλεξόπουλος (Τρικάλων).

Όσον αφορά τον… μάστορα της εστίας, θα έπρεπε να την είχε ξηλώσει ήδη την πατέντα που κόστισε μια κατηγορία!