image description

Επιτέλους έστω και πολύ αργά ο ΠΑΣ Γιάννινα έβγαλε κάτι από το dna του, έδειξε ότι δεν τα παρατάει, ότι έχει την εμπειρία της κατηγορίας και ξέρει να παίρνει αποτελέσματα. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πέδρο Κόντε που πέτυχε δύο γκολ, νίκησε σήμερα τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό και μπορεί να ελπίζει ότι αυτό το αποτέλεσμα θα τον “ξυπνήσει” για τις τελευταίες 10 αγωνιστικές.

Το αποτέλεσμα ήρθε σίγουρα με αρκετό καρδιοχτύπι, αλλά θα μπορούσε να είναι και θρίαμβος, αν δεν είχαν χαθεί μεγάλες ευκαιρίες στο ματς, τόσο στο α’ ημίχρονο όσο και στο β’ που ο Βόλος ανοίχτηκε αρκετά για τη δεύτερη ισοφάριση.

Από την άλλη μεριά θα τη χαρακτηρίζαμε και ως “Πύρρειο νίκη”, αφού ο Εραμούσπε τραυματίστηκε στην κλείδα, ο Παμλίδης έπαιξε για ένα 25λεπτο στο β’ ημίχρονο μ’ ένα μικρό διάστρεμμα και τελικά αντικαταστάθηκε, ενώ και ο Νάγκι τραυματίστηκε στην περόνη όταν έπεσε πάνω του ο Ασεχνούν και πέρασε στη θέση του ο Σούλης. Όλα αυτά θα εκτιμηθούν από αύριο για το αν θα επηρεάσουν τον σχεδιασμό του επόμενου αγώνα με τον ΟΦΗ.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο ΠΑΣ δεν μπήκε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και εμφάνισε τα γνωστά σημάδια με κάποιες αδράνειες, αλλά στη σημαντικότερη φάση που είχε στο 4′ ο Γκαρσία ο Νάγκι απέκρουσε σωτήρια.

Μετά το δεκάλεπτο η ομάδα του κ. Γρηγορίου άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι και να το διεκδικεί κιόλας. Ο πρώτη προειδοποιητική βολή ήρθε στο 14′ από κόρνερ του Ριένστρα που είχε εξαιρετικά χτυπήματα και δυνατή κεφαλιά του Εραμούσπε, με τον Κόβατς να “απογειώνεται” και να σώζει διώχνοντας σε κόρνερ.

Ο ΠΑΣ είχε κάποιες ακόμα καλές στιγμές, με Εραμούσπε και Παμλίδη και στο 30′ από ένα ακόμα συστημένο κόρνερ του Ριένστρα, ο Εραμούσπε πήρε την κεφαλιά, ο Κόντε βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, πλάσαρε δύο φορές, ο Κόβατς έσωσε την πρώτη φορά όχι όμως και τη δεύτερη, αλλά το γκολ αρχικά ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Εραμούσπε. Όμως μετά από εξέταση της φάσης από το VAR διαπιστώθηκε ότι ούτε φάουλ ούτε οφσάντ υπήρχε και το γκολ προσμέτρησε στο 32′!

Σίγουρα το 0-1 έδωσε ψυχολογία στον ΠΑΣ που απείλησε και στο 43′ με κεφαλιά του Παμλίδη, ο οποίος ήταν ανενόχλητος, αλλά δεν έβαλε δύναμη στην προσπάθειά του.

Στο β’ ημίχρονο έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Εραμούσπε και μπήκε ο Παντελάκης, αλλά ο Βόλος πριν πατήσει καν στην περιοχή του ΠΑΣ ισοφάρισε με τρομερή εκτέλεση φάουλ του Ασεχνούν στο 47′ με τον Νάγκι να έχει ευθύνη, αφού η μπάλα ήρθε από πολύ μακριά.

Παρά το “πάγωμα” ο ΠΑΣ Γιάννινα φαινόταν ότι δεν ήταν ικανοποιημένος με την ισοπαλία και ότι θα πήγαινε για τη νίκη. Έτσι, λοιπόν, συνέχισε να δημιουργεί φάσεις και στο 66′ ο Κόβατς απέκρουσε ένα τρομερό μακρινό σουτ του Παντελάκη που πήγαινε στο αριστερό του “παραθυράκι”!

Στο 70′ ο κ. Γρηγορίου έριξε στο ματς Ντεμίρ και Καραχάλιο στις θέσεις Τζίνο και Παμλίδη αντίστοιχα, με τον Τούρκο αριστερό εξτρέμ στην πρώτη του ουσιαστικά στιγμή στο ματς να κάνει κλέψιμο κοντά στη μεγάλη περιοχή του Βόλου, να βγάζει εξαιρετική κάθετη στον Κιάκο, αυτός είδε την κίνηση του Κόντε στο δεύτερο δοκάρι και τον σημάδεψε με παράλληλη μπαλιά για να γίνει το 1-2 με κοντινό πλασέ του Ισπανού!

Ακόμα και μετά το 1-2, ο ΠΑΣ ήταν αυτός που συνέχισε να χάνει μεγάλες ευκαιρίες. Στο 82’ από τη συστημένη σέντρα του Ντεμίρ, ο Κόντε με καρφωτή κεφαλιά δεν μπόρεσε να σκοράρει και πάλι, αφού η μπάλα λίγο πριν τη γραμμή βρήκε σε πλάτη αντιπάλου.

Στο επόμενο ακριβώς λεπτό ο ΠΑΣ είχε και δοκάρι σε κεφαλιά του Παντελάκη μετά από κόρνερ του Ριένστρα, με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και να φεύγει άουτ.

Μπαίνοντας το ματς στις καθυστερήσεις που ήταν 6 λεπτά, ο ΠΑΣ προσπάθησε να κρατήσει το σκορ και τα κατάφερε με τη βοήθεια του Σούλη, που στο 97′ έκανε την επέμβαση του αγώνα σε πλασέ του Μωραΐτη, σε μία φάση που υπήρξε σύγχυση στη μεγάλη περιοχή.

Λίγο νωρίτερα ο Βόλος διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι του Μπακαδήμα, αλλά πρέπει να σημειωθεί ότι εκεί ο παίκτης του Βόλου με το που νιώθει το χέρι του αμυντικού του ΠΑΣ πέφτει και στη συνέχεια πέφτει από πάνω του ο Μπακαδήμας. Σιδηρόπουλος και VAR συμφώνησαν ότι δεν υπάρχει κάτι επιλήψιμο.

Το σφύριγμα της λήξης σίγουρα ήταν λυτρωτικό, αφού η μεγάλη νίκη που έψαχνε η ομάδα ήρθε, τώρα οφείλει να δείξει συνέπεια και να παραμείνει με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, αφού ακολουθεί το μεγάλο παιχνίδι με τον ΟΦΗ, επιτέλους και με παρουσία φιλάθλων μετά από σχεδόν 3 μήνες.

Βόλος (Άνχελ Λόπεθ): Κόβατς, Άλχο (Κίτσος 46′), Καλογερόπουλος, Ράσιτς, Μύγας, Γκλάβτσιτς (Μωραΐτης 73′), Ντε Καμπς (Mπαριέντος 73′), Ασενούν, Ποπέσκου (Ολιβέρα 62′), Κόμπα (Τρουιγιέ) 46′), Γκαρσία.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι (λ.τρ. Σούλης 62′), Τούτου, Εραμούσπε (λ.τρ. Παντελάκης 46′), Μπακαδήμας, Κιάκος, Λιάσος, Τζίνο (Καραχάλιος 70′), Ριένστρα, Ροσέρο (Σόρια 88′), Παμλίδης (λ.τρ. Ντεμίρ 70′), Κόντε.