Σε έναν αγώνα ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ για το άθλημα και τους αγώνες ακαδημιών, η ομάδα ΜΙΝΙ 2005 του ΠΑΣ επικράτησε εκτός έδρας του ΠΡΩΤΕΑ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ με σκορ 48-50!

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό σε όλη τη διάρκεια, με τους μικρούς αθλητές και των δύο ομάδων να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό!

Από την αρχή της αναμέτρησης ο γηπεδούχους Πρωτέας πήρε ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο κυμάνθηκε στους  5 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και στους 3 πόντους (24-21) στο ημίχρονο.

Στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου ο Πρωτέας ξέφυγε στο σκορ με 12 πόντους διαφορά και εκεί φάνηκε ότι το παιχνίδι θα γύρει οριστικά υπέρ του.

Οι μικροί αθλητές του coach Αναστασίου όμως είχαν διαφορετική άποψη και με τεράστια προσπάθεια ροκάνισαν σιγά σιγά τη διαφορά, καταφέρνοντας μάλιστα να περάσουν μπροστά στο σκορ 6 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα! Το παιχνίδι από κει και πέρα ήταν αυστηρώς ακατάλληλο για καρδιακούς, με τις δύο ομάδες να αξίζουν και οι δύο με την απόδοσή τους και το πάθος τους τη νίκη.

Το προβάδισμα στο σκορ αυτή τη φορά από την πλευρά του ΠΑΣ παρέμεινε ως το τέλος, με τα τελευταία λεπτά του αγώνα να είναι δραματικά και τον νικητή να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα! Ο Πρωτέας είχε το τελευταίο σουτ στην προσπάθεια να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά αστόχησε και οι παίχτες του ΠΑΣ ξέσπασαν σε τρελά πανηγύρια για αυτή τους την επιτυχία!

Μεγάλο κέρδος από αυτό το παιχνίδι το πάθος και η θέληση που έδειξαν όλοι οι αθλητές του ΠΑΣ και του ΠΡΩΤΕΑ, που οφείλουν να κάνουν σε κάθε παιχνίδι στη ζωή τους όσα χρόνια ακολουθούνε το άθλημα που αγαπάνε.

Θυμίζουμε ότι η φετινή ομάδα ΜΙΝΙ 2005 του Συλλόγου μας αποτελείται στην μεγάλη της πλειοψηφία από αθλητές γεννημένους 2006 και 2007, που καλούνται από νωρίς να πέσουν στα βαθιά αντιμετωπίζοντας μεγαλύτερους αντιπάλους και έχουν ήδη καταφέρει τερματίζοντας στην 2η θέση στον 1ο γύρο να κερδίσουν επάξια την πρόκριση στον 2ο γύρο που ξεκίνησε με την αναμέτρηση με τον Πρωτέα.

Όπως έχουμε πολλές φορές αναφέρει βέβαια, το ζητούμενο σε αυτές τις ηλικίες δεν είναι η νίκη, αλλά το να αποκομίζουν οι αθλητές εμπειρίες σε αυτές τις ευαίσθητες προπονητικά ηλικίες!

Θα ήταν παράλειψή μας να μην ευχαριστήσουμε και δημόσια τους ανθρώπους από το αδερφό σωματείο του Πρωτέα Ηγουμενίτσας για την φιλοξενία που αναμένουμε να τους την ανταποδώσουμε στον εντός έδρας αγώνα σε λίγες εβδομάδες.

Για την ομάδα μας αγωνίστηκαν οι:

ΒΙΚΟΣ Π.Α.Σ. ΓΙΑΝΝΙΝΑ: (Αναστασίου) Χρηστάκης (2007), Αγγέλης Α (2006), Σταμάτης (2007), Τσίρμπας-Αναγνώστου (2006), Μπάσιος (2005), Τζιμογιάννης (2006), Αγγέλης Η (2007), Αγγέλης Κ (2006), Αποστόλου (2006), Παπανικολάου (2007), Πόλιος (2005), Παύλου (2005)  ενώ στην ομάδα ΜΙΝΙ 2005 ανήκουν και οι  Γκόγκος (2007), Βασιλείου (2005), Γκαρανάτσης (2006), Αράπης (2006), Παπατσάκωνας (2005), Καλαμπόκης (2005), Γιαννούλης (2007), Τσίτος (2006), Παπαναστασίου (2006) που δεν αγωνίστηκαν σε αυτό το παιχνίδι.