Με κεφαλιά του Νάσιου στο 36′ η Ανατολή κατέκτησε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής και μάλιστα δεύτερη συνεχόμενη, η οποία “κεφαλαιοποιεί” τα κέρδη του μεγάλου διπλού επί του Ναυπακτιακού Αστέρα.

Σ’ ένα παιχνίδι με σασπένς, κυρίως στο β’ ημίχρονο, οι Πόντιοι έφτασαν δίκαια στη νίκη κι αν ο Νάσιος δεν αστοχούσε σε πέναλτι στο 56′ (δοκάρι και στην επαναφορά σκόραρε, αλλά ήταν οφσάιντ καθώς δεν ακούμπησε την μπάλα ο τερματοφύλακας) και ο Σκανδάλης σε κραυγαλέες περιπτώσεις τετ-α-τετ, η νίκη θα ερχόταν ευκολότερα και γρηγορότερα.

Το Μεσολόγγι από την πλευρά του προσπάθησε και είχε σημαντικές ευκαιρίες στο α’ μέρος, με τον τερματοφύλακα Γκάρα της Ανατολής να κρατάει σε 2-3 περιπτώσεις το μηδέν. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ρίσκαρα ακόμα περισσότερα, αλλά μάταια, καθώς δεν είχαν λύσεις στο τελευταίο 1/3 του γηπέδου και δεν έβγαζαν φάσεις, ενώ στην άμυνα είχαν κενά και επέτρεψαν στην Ανατολή να βγάζει αντεπιθέσεις.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή πανηγυρίστηκε έντονα από τους παίκτες του Ανέστη Ζώη, καθώς το νικηφόρο αποτέλεσμα αλλάζει τελείως το κλίμα και την ψυχολογία.

Δείτε το γκολ της Ανατολής και για να δείτε αναλυτικά συνθέσεις και φάσεις πατήστε ΕΔΩ