Μέσα σε λίγες εβδομάδες ο Απόλλων Σμύρνης πέρασε με νίκες από την Κρήτη επί των Χανίων και σήμερα του Πλατανιά και έμεινε ξανά μόνος πρώτος στη βαθμολογία «σβήνοντας» την απώλεια βαθμών με τη Δόξα Δράμας.

Απέναντι στους Κρητικούς, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε νίκη ψυχολογίας και ουσίας χωρίς να πιάσει κάποια σπουδαία απόδοση, αφού έκανε ελάχιστες ευκαιρίες κόντρα σ’ έναν Πλατανιά που πάλεψε και πέτυχε γκολ, το οποίο όμως σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τον Λουκίνα να είναι… μισό παπούτσι εκτεθειμένος.

Με κοντινή κεφαλιά ο Μαρκόφσκι στο 59ο λεπτό χάρισε τη νίκη στον Απόλλωνα Σμύρνης, με την μπάλα να περνάει καθαρά ολόκληρη τη γραμμή.

Με 2-0 νίκησε ο Λεβαδειακός τον Απόλλωνα Λάρισας σκοράροντας στο τέλος κάθε ημιχρόνου.

Άλλο ένα ματς με μεγάλο σκορ για τον Εργοτέλη που νίκησε 4-2 τον Καραϊσκάκη. Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη προηγήθηκε γρήγορα με 3-0, ο Καραϊσκάκης μείωσε σε 3-2 και ξαναμπήκε στο ματς, αλλά στις καθυστερήσεις οι Κρητικοί «σφράγισαν» τη νίκη.

Τέλος, νίκη πέτυχαν και τα Χανιά μέσα στην Κέρκυρα με 0-2, με τους Φαίακες να παραμένουν σε αρνητική βαθμολογία (-3).