Στο 0-0 έμειναν Απόλλων Σμύρνης και ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο φετινό μεταξύ τους ντέρμπι, που ήταν νωρίς για να κρίνει κάτι, αλλά βάσει εμφάνισης δίνει μία ψυχολογική τόνωση στον ΠΑΣ, καθώς έφυγε αλώβητος από την έδρα του βασικού του αντιπάλου για την άνοδο.

Το ματς δεν έχει να επιδείξει θέαμα και ποιότητα, αλλά είχε έναν σχετικά καλό ρυθμό, έναν ψυχωμένο ΠΑΣ που πάλεψε και πήρε άνετα την ισοπαλία και αν είχε σήμερα έναν πιο δημιουργικό παίκτη στα χαφ, ίσως να έβγαζε και κάποιες πιο επικίνδυνες στιγμές.

Στο α’ ημίχρονο οι δύο ομάδες προσπάθησαν κυρίως να διαφυλάξουν τα νώτα τους, είχαν καλά στημένες τις άμυνές τους και δεν κινδύνευαν. Ουσιαστικά πέρασε ένα ημίχρονο χωρίς φάση, με εξαίρεση ένα ανάποδο ψαλίδι του Ιριτιέρ στο 44’ που προήλθε από «τσαφ» του Σιόντη. Καλά διαβασμένη η άμυνα του ΠΑΣ, έβγαινε γρήγορα πάνω στην μπάλα και «καθάριζε» και στον «αέρα» όσες φορές επιχειρήθηκε να σηκωθεί αυτή.

Ο κ. Γιαννίκης ξεκίνησε μ’ έναν σχηματισμό 4-1-4-1 με τον Κάστρο ανάμεσα στις γραμμές άμυνας και κέντρου και τους Λέο και Παμλίδη στα πλάγια, αλλά λίγο πριν το 20λεπτο ο σχηματισμός έγινε 4-4-2, με τον Λέο να πλαισιώνει τον Κρίζμαν στην επίθεση. Όσα κι αν έγιναν όμως σε τακτικό επίπεδο, δεν στάθηκαν ικανά να αλλάξουν δραματικά την εικόνα του ματς, αφού και η άμυνα του Απόλλωνα είχε καλή παρουσία και έβγαινε γρήγορα πάνω στην πάνω μπάλα.

Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να δίνουν προσοχή στην τακτική τους και να αλληλοεξουδετερώνονται σε μεγάλο βαθμό. Ωστόσο η ομάδα του ΠΑΣ διακρίθηκε για το πάθος της, τις κερδισμένες μονομαχίες και την εξουδετέρωση όλων των δημιουργικών και εκτελεστικών παικτών του Απόλλωνα.

Μόνο στο διάστημα 50-51 είχε κάποιες καλές ενέργειες ο ΠΑΣ με ένα σουτ του Παμλίδη να βγαίνει λίγο άουτ κι ένα επικίνδυνο γύρισμα του Αποστολόπουλου να το σώζει ο Ζησόπουλος πριν περάσει η μπάλα για τον Λέο που ακολουθούσε.

Ο Απόλλωνας «απάντησε» μ’ ένα επικίνδυνο σουτ του Παυλίδη που βρήκε την εξωτερική πλευρά του Χουτεσιώτη και ό,τι δεν έγινε στα 90 λεπτά παραλίγο να γίνει στο τέλος, όταν από φάουλ του Βιτλή ο Βουό με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη, ενώ στο 93’΄ο Ξύδας βρέθηκε σε θέση βολής από δεξιά και λίγο μέσα στην περιοχή, με τον Χουάντερσον να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ.

Εν κατακλείδι, ήταν ένα ματς με λιγοστές φάσεις, ανάμεσα σε δύο έμπειρες και δυνατές ομάδες που δεν θέλησαν να ρισκάρουν στην παρούσα φάση, καθώς είμαστε ακόμα στην 6η αγωνιστική.

Πολλοί οι διακριθέντες από πλευράς ΠΑΣ, με την τετράδα της άμυνας να κάνει αλάνθαστο παιχνίδι!