Με νικηφόρο αποτέλεσμα 1-2 πέρασε από τη Βέροια ο ΠΑΣ Γιάννινα, ο οποίος προκρίθηκε στην 6η φάση του κυπέλλου Ελλάδος. Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση -μάλιστα στο β’ ημίχρονο έπαιξε παθητικά και δέχτηκε πίεση ως το 70’- η ομάδα του κ. Γιαννίκη πήρε μία άκρως επαγγελματική πρόκριση παίζοντας τόσο όσο χρειαζόταν και στα δύο παιχνίδια.

Η πρόκριση αποδείχτηκε προσωπική υπόθεση του Παμλίδη, αφού είχε σκοράρει στο πρώτο ματς, έβαλε σήμερα τον ΠΑΣ μπροστά στο σκορ στο 37ο λεπτό και κέρδισε πέναλτι στο 93ο, με τον νεαρό Σταύρο Πήλιο να σκοράρει το δεύτερο γκολ από την άσπρη βούλα.

Ελάχιστα άλλα πράγματα θα θυμάται κανείς από το σημερινό ματς που έγινε σε γήπεδο χοιροστάσιο. Ένα απ’ αυτά είναι η πρώτη συμμετοχή του Πήλιου σε αρχική ενδεκάδα επίσημου αγώνα (είχε παίξει και στον Ασπρόπυργο αλλαγή) και μάλιστα σκόραρε στο τέλος, παίρνοντας πάνω του την εκτέλεση. Για 5-6 λεπτά στο τέλος αγωνίστηκε και πάλι ο Λώλης, ενώ συμμετοχή πήρε και ο Ράντοβατς που τον είχαμε δει κι αυτόν για λίγα λεπτά με τον Ασπρόπυργο.

Στο αγωνιστικό σκέλος, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν καλύτερος στο α’ ημίχρονο, ήλεγχε το παιχνίδι και προσπαθούσε με Οικονομόπουλο και Ξύδα να επιτεθεί από τα πλάγια. Στο 37’ βγήκε η φάση που έψαχνε η «κυανόλευκη» ομάδα για να «καθαρίσει» ουσιαστικά την πρόκριση. Ο Οικονομόπουλος έκανε μία εξαιρετική ενέργεια, πέρασε ανάμεσα από 2 αντιπάλους, πάσαρε δίπλα του στον Παμλίδη κι αυτός με σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ. Ήταν το 8ο φετινό γκολ του Παμλίδη που έχει 5 στο πρωτάθλημα και 3 στο κύπελλο!

Η Βέροια κατάφερε να απαντήσει πριν βγει το ημίχρονο, σε μία φάση που ξεκίνησε από διείσδυση από τα δεξιά της άμυνας του ΠΑΣ και γύρισμα στον Μεληκιώτη που έπιασε ένα ωραίο σουτ στην κίνηση. Ένα γκολ που έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, αλλά η Βέροια χρειαζόταν 3 γκολ για να προκριθεί και είχε ούτως ή άλλως δύσκολο έργο από τη στιγμή που δέχτηκε γκολ.

Στο β’ ημίχρονο, πάντως, η «Βασίλισσα του Βορρά» αύξησε την πίεσή της, ο ΠΑΣ δυσκολευόταν πολύ να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και χρειάστηκαν οι παρεμβάσεις Γιαννίκη από τον πάγκο, όπου με δύο αλλαγές χαφ, Σιόντη και Ράντοβατς έδωσε μία μικρή «φρεσκάδα» και το ματς ισορρόπησε. Και πριν τις αλλαγές, όμως, ο Παμλίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 65’, με σουτ από τη γωνία σχεδόν της μικρής περιοχής.

Ο χρόνος κυλούσε υπέρ των Ηπειρωτών και στις καθυστερήσεις ο Παμλίδης πήρε το πέναλτι που εκτός από την πρόκριση έδωσε και τη νίκη στον ΠΑΣ Γιάννινα, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση του Πήλιου.

Η σκέψη από σήμερα το βράδυ επιστρέφει στο πρωτάθλημα, αφού δεν υπάρχει κάτι άλλο ιδιαίτερο που πρέπει να κρατήσει η «κυανόλευκη» ομάδα από το αποψινό παιχνίδι. Την Κυριακή στις 17:30 ο ΠΑΣ θα υποδεχτεί τη Δόξα Δράμας και φυσικά θα περιμένει να μάθει και τον αντίπαλό του στην 6η φάση του θεσμού (φάση των «16»), όπου εκεί μπορεί να συναντήσει κάποια ομάδα έκπληξη όπως η Καλαμάτα ή τα Τρίκαλα, αν είναι τυχερός, μπορεί όμως και κάποια ομάδα της περσινής πρώτης πεντάδας της βαθμολογίας, καθώς από την 6η φάση μπαίνουν στον θεσμό και οι «ισχυροί» του ελληνικού ποδοσφαίρου.

ΒΕΡΟΙΑ: Τσιμόπουλος, Ζούρκος Αλ., Στάμου. Μανιώτης, Μουχάλης, Μπλέτσας, Ταϊρης, Μεληκιώτης (54′ Πέντα), Χαντζάρας (73′ Πασάς), Σκαθαρούδης, Σιμόνι.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Γιαννίκογλου, Οικονομόπουλος, Πήλιος, Σκόνδρας, Ζιούλης, Λιάσος, Π. Γκαρσία (70′ Σιόντης), Νάουμετς (77′ Ράντοβατς), Λέο, Ξυδάς (89′ Λώλης), Παμλίδης.