Φτωχό μεν, αλλά με την ίδια βαθμολογική αξία, το 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα επί της Δόξας Δράμας τον έφερε στην κορυφή της Super League 2 μετά και την εντός έδρας ήττα του Απόλλωνα Σμύρνης από τον Καραϊσκάκη με 1-2. Με καλή εμφάνιση, κυρίως στο β’ ημίχρονο όπου χάθηκαν πολλές κλασικές ευκαιρίες, οι «κυανόλευκοι» δικαιούνταν κι ένα μεγαλύτερο σκορ, αλλά ο Μένκα ήταν σήμερα ο μεγάλος πρωταγωνιστής των δραμινών και με τις αποκρούσεις του κράτησε σε αξιοπρεπή επίπεδα την ήττα της ομάδας του, που ήταν η δεύτερη στο πρωτάθλημα και πρώτη μετά την πρεμιέρα του πρωταθλήματος (σ.σ. είχε ηττηθεί με 2-3 από τον Καραϊσκάκη).

Γι’ άλλη μια φορά η καλή τακτική διαχείριση του αγώνα από τον κ. Γιαννίκη, οι καλές τοποθετήσεις της άμυνας, η υπομονή στο παιχνίδι και η ποιότητα του ΠΑΣ έναντι των αντιπάλων του, ήταν τα στοιχεία εκείνα που του έδωσαν τη νίκη. Μάλιστα αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα βρίσκει σιγά-σιγά έναν αυτοματισμό και έχει καταλάβει τη φιλοσοφία του προπονητή, αφού μετά το ματς του κυπέλλου με τη Βέροια δεν μπόρεσε να γίνει προπόνηση τακτικής Παρασκευή ή Σάββατο, αφού έβρεξε αρκετά και τα γήπεδα στο ΠΕΑΚΙ έχουν επιβαρυνθεί. Είναι χαρακτηριστικές και οι σημερινές δηλώσεις του κόουτς που αναφέρθηκε στο ζήτημα που υπάρχει τον τελευταίο καιρό.

Ο ΠΑΣ μπήκε με καλή διάθεση από την αρχή του παιχνιδιού και δημιούργησε κάποιες μικροευκαιρίες, μέχρι που στο 25’ ήρθε ένα ακόμα γκολ που ξεκίνησε από στημένη μπάλα. Ο Νάουμετς με πάσα εκτέλεσε το κόρνερ στον Ξύδα, αυτός σέντραρε στο πρώτο δοκάρι και ο Κρίζμαν με γυριστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει στο γκολ του ΠΑΣ και στα τελευταία 10-15 λεπτά πήρε την κατοχή της μπάλας, αλλά με εξαίρεση μια κεφαλιά του Κουκόλη σε κόρνερ, δεν είχε άλλη καλή στιγμή σε όλο το ματς.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ έδειξε τη νοοτροπία που πρέπει να τον διακατέχει φέτος. Δεν επαναπαύτηκε στο 1-0, αλλά πρέσαρε ψηλά, υποχρέωσε τη Δόξα σε λάθη και κυνήγησε ένα δεύτερο γκολ. Από το 65’ και μετά μάλιστα έχουν δημιουργηθεί πολύ μεγάλες ευκαιρίες με τετ-α-τετ των Παμλίδη και Λέο που έβγαλε με τα πόδια ο Μένκα, με κεφαλιά του Λέο στη μικρή περιοχή μετά από κόρνερ, που επίσης εξουδετέρωσε ο Μένκα και με 2-3 ακόμα περιφερειακά σουτ που έγιναν με καλές προϋποθέσεις, αλλά και πάλι ο Μένκα είχε άριστες τοποθετήσεις. Μέχρι και το 90’ ο ΠΑΣ πίεζε, αλλά το γκολ δεν ήρθε, ενώ η Δόξα Δράμας σε καμία στιγμή δεν θύμισε την επικίνδυνη ομάδα που έκανε «κηδείες» σε Απόλλωνα Σμύρνης και Πλατανιά κι αυτό πιστώνεται σε τεχνικό τιμ και παίκτες που για μία ακόμα φορά πήραν άριστα σε θέματα τακτικής.

Θεωρητικά αυτό ήταν το τελευταίο δύσκολο ματς του ΠΑΣ Γιάννινα για τον Α’ γύρο, αλλά οι αναμετρήσεις που ακολουθούν με Κασσιόπη και Καραϊσκάκη ως τα Χριστούγεννα και Απόλλωνα Λάρισας μετά την Πρωτοχρονιά θέλουν πολλή μεγάλη προσοχή να μη στραβώσουν και να αξιοποιήσει έτσι ο ΠΑΣ το πλεονέκτημα της 1ης θέσης που απέκτησε σήμερα.