Με το εμφατικό 0-4 επικράτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα επί του ΑΟΚ Κέρκυρα στο νησί των Φαιάκων, κάνοντας μία μαγική εμφάνιση στο α’ ημίχρονο, ενώ ξεκόλλησε το πόδι από το γκάζι στην επανάληψη, σεβόμενος τον αντίπαλο και την κατάσταση στην οποία έχει περιέλθει. Ο «μικρός μάγος» Νάουμετς με χατ-τρικ οδήγησε τον ΠΑΣ εκ του ασφαλούς στη νίκη στο σημερινό παιχνίδι, ενώ ο Ξύδας ήταν αυτός που είχε κάνει το 0-2.

Η σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπισε ο ΠΑΣ Γιάννινα τον αντίπαλο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο να φτάσει σε μια τόσο μεγάλης έκτασης νίκη και με μεγάλη άνεση, αφού –χωρίς υπερβολή- ισοπέδωσε την ομάδα της Κέρκυρας, που δεν είχε ξαναδείξει τόσο άσχημο πρόσωπο στα ματς που είχαν προηγηθεί.

Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησαν οι Ηπειρώτες, όταν ο Νάουμετς εκτέλεσε απευθείας φάουλ έξω από την περιοχή στο 2ο λεπτό, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Παγκράτη που έπεσε χαμηλά στην αριστερή του γωνία, αλλά δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ.

Σε καμία περίπτωση ο ΠΑΣ δεν εφησύχασε και οι χαμένες ευκαιρίες να διαδέχονταν η μία την άλλη και μόλις στο 9ο λεπτό ο Ξύδας μετά από ωραία ασίστ του Λέο, σούταρε διαγώνια κοντά στη μικρή περιοχή και διαμόρφωσε το 0-2. Πριν το δεκάλεπτο, δηλαδή, το αποτέλεσμα είχε δρομολογηθεί και απέμενε το που θα έφτανε ο δείκτης του σκορ.

Οι παίκτες του κ. Γιαννίκη κυριάρχησαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, έφταναν με ευκολία στην αντίπαλη ευκαιρία και έφτιαχναν επικίνδυνες φάσεις, με την Κέρκυρα να έχει αργή ανάπτυξη, αργές επιστροφές και κακές αμυντικές τοποθετήσεις. Φαίνεται ότι υπάρχουν κάποιες διαλυτικές τάσεις στους Φαιάκες λόγω και των τεράστιων οικονομικών προβλημάτων.

Στο 30’ το σόου του Νάουμετς συνεχίστηκε. Και πάλι ασίστ από τον Λέο, με τον οποίο έπαιξε το 1-2 και γλυκό σουτ στη δεξιά γωνία του Παγκράτη για το 0-3!

Η Κασσιόπη αδυνατούσε να βρει αντίδοτο στον επιθετικό οίστρο των παικτών του κ. Γιαννίκη και το μόνο που έβγαλε ως αντίδραση ήταν κάποια περιφερειακά σουτ, αλλά και μία μεγάλη ευκαιρία με τον Αμαραντίδη, με τον Χουτεσιώτη να αποκρούει σουτ σε τετ-α-τετ.

Στο β’ ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο συντηρητικά, αφού δεν βοηθούσε και το γήπεδο που γινόταν όλο και χειρότερο όσο περνούσε η ώρα. Διατήρησε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε και κάποιες ευκαιρίες ακόμα, αλλά το 0-3 του ήταν αρκετό. Από την πλευρά της η Κασσιόπη και πάλι απείλησε με κάποια περιφερειακά σουτ, όπως του Γεωργακόπουλου στο 68’ που υποχρέωσε σε απόκρουση με εκτίναξη τον Χουτεσιώτη.

Τελείως «σβηστά» ο ΠΑΣ όδευε προς το τελικό 0-3, αλλά στο 92’ ο Νάουμετς έβαλε μία ακόμα δόση «μαγείας» στη σημερινή του εμφάνιση, μ’ ένα απίστευτης ομορφιάς γκολ με διαγώνιο σουτ από τη γωνία σχεδόν της περιοχής, το οποίο κατέληξε στο απέναντι «παραθυράκι» του Παγκράτη!

Το τελικό 0-4 πανηγυρίστηκε από τους παίκτες μαζί με τους 30 περίπου φίλους του «Άγιαξ της Ηπείρου» που ταξίδεψαν από τα Γιάννενα.

Ο ΠΑΣ κρατάει τη σοβαρότητα που έδειξε, τη διάθεση και την καλή νοοτροπία για ένα ακόμα παιχνίδι, όπως επίσης κέρδος βγαίνει και από την εμφάνιση του Νάουμετς και προχωράει για το ματς της επόμενης Κυριακής στο «Ζωσιμάδες» με τον Καραϊσκάκη.