Ένα σημαντικό ντέρμπι για την παραμονή της έδινε η Ανατολή στην έδρα της με την Α.Ε. Λευκίμμης, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2. Η Ανατολή κατάφερε να γυρίσει το ματς από το 0-2, αλλά είχε «πετάξει» ήδη πολύτιμο χρόνο για να φτάσει στην ολική ανατροπή.

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με διαγώνιο σουτ του Κύπτιου στο 7ο λεπτό, ενώ ο Τσεβανέδης στο 28ο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι σημείωσε το 0-2.

Παρά το εις βάρος της σκορ η Ανατολή βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσει. Στο 32ο λεπτό μείωσε με εκτέλεση πέναλτι του Χριστακόπουλου σε 1-2 κι αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Ανατολή μπήκε αποφασιστικά για την ανατροπή και στο 52’ είχε οριζόντιο δοκάρι σε κεφαλιά του Τσουμάνη.

Τελικά το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 79ο με κεφαλιά του Κλιτσινάρη.

Η Ανατολή είχε κι άλλες ευκαιρίες στο παιχνίδι, ενώ έχει και πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Κωστούλα (Άρτας).

Ανατολή: Γκάρας, Μαρμούτας, Φίλιος, Νάσιος (85’ Γκούμας), Κλητσινάρης, Πολυχρόνης (65’ Κολιούσης), Νούγιας, Εμβραΐζογλου, Χριστακόπουλος, Τσουμάνης, Φωλίνας.