Μεγάλης έκτασης νίκης με σκορ 6-1 πέτυχε στο γήπεδο της Νέας Τρίγλιας επί του Απόλλωνα Πόντου ο ΠΑΣ Γιάννινα και όλα θα ήταν «ρόδινα», αν δεν προβλημάτιζε η άσχημη εικόνα του α’ ημιχρόνου και η χαλαρότητα με την οποία μπήκε η ομάδα υποτιμώντας τους πιτσιρικάδες των γηπεδούχων. Το 1-0 του α’ μέρους και κυρίως η πολύ άσχημη εικόνα του ΠΑΣ στο διάστημα 15’-35’, μετρίασε κάπως τον ενθουσιασμό της νίκης, αλλά σημασία έχει ότι ο ΠΑΣ στο β’ μέρος σοβαρεύτηκε και κυριολεκτικά σμπαράλιασε κάθε αμυντική προσπάθεια των Ποντίων, με το 1-6 να έχει τις δυνατότητες να είναι και πιο μεγάλο, αν δεν τράβαγαν κατά διαστήματα οι παίκτες του ΠΑΣ το «χειρόφρενο».

«Φλύαροι» οι Ηπειρώτες στα πρώτα 15 λεπτά αναλώθηκαν σε κάποια περιφερειακά σουτ, τα οποία δεν βρήκαν στόχο, με τους παίκτες του Απόλλωνα να παίζουν ένα σφιχτό 4-5-1, να κλείνουν τους διαδρόμους και να παίζουν ψυχωμένα. Μάλιστα μετά το 20-25 άρχισαν να τολμούν να ανεβαίνουν και πιο ψηλά στο γήπεδο και τελικά στο 27′ ένα φοβερό ψηλοκρεμαστό σουτ του Τουρσίδη, όπου η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέβηκε απότομα, έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Πόντου. Ο Χουτεσιώτης ήταν λίγο πιο μπροστά από τη μικρή περιοχή, καθώς ο ΠΑΣ ξεκινούσε αντεπίθεση, αλλά αιφνιδιάστηκε κι αυτός από τα φάλτσα της μπάλας.

Παρά το εις βάρος του 1-0, ο ΠΑΣ δεν μπόρεσε να βγάλει ουσιαστική αντίδραση, αφού ο Απόλλωνας πήρε κι άλλη ψυχολογία και τα έδινε όλα, κερδίζοντας τις μονομαχίες. Δύο καλές στιγμές είχε ο ΠΑΣ να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, με τον Κρίζμαν στο 37′ να μην πιάνει καλά ένα διαγώνιο σουτ και τον Γώγο να έχει διπλή ευκαιρία από κόρνερ, την πρώτη με κεφαλιά και τη δεύτερη με κοντινό σουτ υπό πίεση, που αποκρούστηκε πάνω στα πολλά σώματα που υπήρχαν μπροστά από τη γραμμή του τέρματος.

Τα «γκάζια» του κ. Γιαννίκη στην ανάπαυλα, αλλά κυρίως η διαχείριση αλλαγών και συστημάτων, άλλαξαν πλήρως την ομάδα στο β’ μέρος. Ο Ελευθεριάδης που μπήκε στη θέση του Οικονομόπουλου στο 46′ και έπαιξε αριστερό εξτρέμ, δίνοντας τελείως άλλη πνοή στον ΠΑΣ, ο Νικολιάς γύρισε δεξί μπακ-χαφ, το σύστημα έγινε ουσιαστικά 2-4-4, με τους δύο στόπερ μόνο να μένουν πίσω και σε διάστημα 6 λεπτών ο ΠΑΣ «έπνιξε» τον αντίπαλο, σκοράροντας δύο φορές με τον Λέο στο 53′ και το 54′ και μία με τον Κρίζμαν στο 59′.

Το ματς από εκεί και πέρα το «εγκατέλειψαν» οι νεαροί παίκτες του Απόλλωνα, ο ΠΑΣ έκανε passing game σε ρυθμούς προπόνησης και μέσα από την υπομονή και την πίεση στους αντιπάλους βγήκαν άλλα 3 γκολ με τους Ελευθεριάδη και Κρίζμαν (2), με τον Κροάτη να ξεμπουκώνει κάνοντας χατ-τρικ και δίνοντας και μία ασίστ.

Δεν αντέχει από εκεί και πέρα άλλης κριτικής το παιχνίδι. Αυτό που έχει σημασία είναι αυτό που είπε και στις δηλώσεις του ο κ. Γιαννίκης, να συζητήσουν με τους παίκτες την εικόνα του α’ ημιχρόνου για να μην επαναληφθεί. Αντίθετα στο β’ μέρος ο ΠΑΣ έπαιξε με σοβαρότητα, δίχως να χαλαρώσει και αυτό ήταν στα υπέρ του.

Το μυαλό από σήμερα κιόλας είναι στο ματς της άλλης Κυριακής με τον Απόλλωνα Σμύρνης, όπου ίσως εκεί να κριθούν πολλά για τη συνέχεια, ειδικά αν το ματς είναι νικηφόρο για τον ΠΑΣ.